Amarilių (meilenių) auginimas ir priežiūra

Amarilius (lot. amaryllis) žinome visi. Šios iš Pietų Afrikos atkeliavusios, įspūdingo dydžio žiedais žydinčios svogūninės gėlės dažnai auginamos namuose. Tikrieji amariliai yra labai kvapnūs, bet šiuo metu jau nebe tokie madingi. Vazonuose dažniau sutinkami jų modernesni hibridai hippeastrum (taip meiliai dar vadinami meileniais), kurie žydi stambesniais bekvapiais žiedais. Žiedlapių spalvos gali būti įvairios: balta, raudona, rožinė, oranžinė, taip pat pasitaiko margų. Šiuo metu galima rasti net veislių su pilnaviduriais žiedais.

Amariliai (meileniai) yra tikros žiemos gėlės. Šaltuoju metų laiku, kai mums visiems ima trūkti spalvų aplinkoje, namuose ima skleistis jų žiedai, kurie gražūs išlieka visą mėnesį ar net ilgiau. Ant belapio stiebo augalas dažniausiai sukrauna 3-4 stambius žiedus. Tikra atgaiva nuo niūrios pilkumos pavargusioms akims!

Nuostabus augalas net ir nepatyrusiems augintojams

Šios gėlės nemėgsta nei per didelio karščio, nei šalčio. Optimali temperatūra, kurioje jos jaučiasi puikiai ir ilgai džiugina savo žiedais, yra apie 18 laipsnių šilumos. Amariliui tikrai patiks šviesa, tačiau nestatykite jo vazonėlio ten, kur pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Kadangi žiemos Lietuvoje nebūna labai saulėtos, tai šaltuoju metų laiku galite drąsiai išdėlioti amarilius ant palangių. Tik nepamirškite kas kelias dienas juos vis pasukti, kad nesideformuotų stiebas. Laistykite reguliariai (1-2 kartus per savaitę), bet saikingai, nešaltu vandeniu.
Amariliai auginami iš sėklų arba mažų svogūnėlių, tačiau dažnai žmonės juos įsigyja prekybos centruose jau besiruošiančius žydėti. Sulaukus nuostabiųjų žiedų, o vėliau jiems nuvytus, jokiu būdu neišmeskite augalo. Tai daugiametė gėlė, kuri savo žiedais džiugins Jus dar ne vieną sykį. Pasibaigus žydėjimui, stiebą nupjaukite bei palikite augalą ramybėje iki pavasario. Orams šylant pradėkite reguliariai laistyti, kartą per pora savaičių patręškite. Nuo rugsėjo iki lapkričio vėl leiskite jam pailsėti nuo dėmesio. Tinkamai prižiūrimas augalas niūriuoju metų laiku vėl pradžiugins Jus savo žiedais.

Svarbiausi patarimai:
  • Prieš sodinant palaikykite svogūnėlio apačią ir šaknis drungname vandenyje kelias valandas.
  • Vazonas turėtų būti apie 2,5 cm didesnio skersmens nei svogūnėlis, bei dugne turi turėti skylutę. Meilenis mėgsta mažesnius vazonus.
  • Prieš sodinant vazono dugne parenkite drenažą.
  • Meilenio sodinimui pasirūpinkite derlingu kompostu.
  • Sodindami nepažeiskite šaknų.
  • Pripildykite vazoną dalinai žemės ir padėkite svogūnėlį, kad viršutinis trečdalis svogūnėlio būtų išlindęs, kai supilsite žemes.
  • Pasodinus meilenį, gerai palaistykite ir tuomet nelaistykite, tol kol nepasirodys žali daigeliai. Jei žemė išdžius, laistykite ne dažniau nei kartą per savaitę, nes perlaistymas kenkia šaknims ir jos pradeda pūti.
  • Padėkite vazonėlį netiesioginėje šviesoje.
  • Augalą laikykite kambario temperatūroje.
  • Kas kelias dienas apsukite vazoną.