BALTOSIOS GARSTYČIOS – NATŪRALIOS TRĄŠOS


Prakalbus apie trąšas, daugelis omenyje turi chemines, mineralines ir kitas plačiai naudojamas trąšas, tačiau retas kuris pagalvoja apie natūralų tręšimo būdą – žaliąją trąšą, kuri dar kitaip vadinama, sideratais arba sideraliniais augalais. Kas tai yra, kaip pasirinkti sėklas žaliajai trąšai ir kuo sideratai – ypatingi?

Kas yra žalioji trąša ir kuo ji ypatinga?

Žalioji trąša – tai tam tikros augalų veislės, kurios yra specialiai sėjamos į dirvą, kad praturtintų dirvožemį maistinėmis medžiagomis, jį išpurentų, pagerintų dirvos struktūrą, suaktyvintų joje esančių mikroorganizmų veiklą, sustabdytų eroziją, nustelbtų piktžoles, naikintų nematodus.

Šiandien sideratus galima rinktis iš plataus asortimento, tačiau vienas iš populiariausių ir lietuvių ūkininkų ypač mėgstamų augalų yra baltosios garstyčios. Dirvos apsėjimas sideraliniais augalais – itin greitas, pigus ir visiškai ekologiškas tręšimo būdas.

Baltosios garstyčios: savybės ir pritaikomumas

Baltosios garstyčios kaip žalioji trąša – itin mėgstama dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, jas sėti galima viso sezono metu: nuo pavasario iki vėlyvo rudens. Jos ypač tinkamos sėjomainai. Pavyzdžiui, rudenį nuėmus derlių, dar galima pasėti garstyčių, nes jų vegetacijos periodas – itin trumpas: sėklos sudygsta per 3–4 dienas ir taip pagerinti dirvožemį kitam sezonui. Neretai, pasirinkus kitus sideralinius augalus, galima nespėti: šalčiai gali užklupti anksčiau nei spės sudygti ir paaugti augalai. Be kita ko, baltosios garstyčios – atsparios šalčiams: pakelia net –5 °C šaltį.

Visų antra, baltosios garstyčios – aliejinis augalas, todėl augale esantys eteriniai aliejai valo ir dezinfekuoja dirvą. O labai stipri garstyčių šaknų sistema, pasiekianti net metro gylį, dirvoje suformuoja kanalų tinklą, taip pagerindama oro ir drėgmės patekimą į gilesnius dirvos sluoksnius, taip pat baltųjų garstyčių šaknys labai gerai išpurena dirvą ir podirvį.

Taigi, jei nežinojote apie žaliąją trąšą arba dvejojote, ar ji prilygs visiems įprastoms plačiai naudojamoms cheminėms trąšoms, atsakymas vienas – tai ekologiškas, pigus ir veiksmingas tręšimo būdas, garantuojantis gausų ir kokybišką derlių.