DARŽOVIŲ LIGOS: PREVENCIJA IR NAIKINIMAS


Nuosavas daržas – malonumas galintis nesunkiai tapti nemaloniu rūpesčiu, ypač, jei daržoves užpuola įvairios ligos. Kiekvienas daržininkas privalo pasirūpinti savo daržu: imtis prevencinių priemonių prieš daržovių ligas, o pastebėjus pirmuosius ligų požymius, imtis atsakingo ligos sukėlėjų ir padarinių naikinimo. Taigi, kokios ligos puola daržoves ir kokių priemonių griebtis, jeigu Jūsų daržo ligos neaplenkė?

Kokios daržovių ligos dažniausios?

Daržovių ligas dažniausiai sukelia įvairūs grybai ir grybeliai, o dažniausios ligos yra bulvių, pomidorų ir kitų daržovių maras, netikroji agurkų, kopūstų ir kitų daržovių miltligė ir kitos ligos. Pirmieji maro požymiai – vandeningos dėmės, o netikrosios miltligės – šviesios apnašos ant lapų.

Grybinės ligos plinta grybų sporomis, kurias nesunkiai perneša vanduo, vėjas ir vabzdžiai. Didelę įtaką, kaip plinta grybinės daržovių ligos, turi aplinkos veiksniai: šviesa, drėgmė, temperatūra. Ant augalo patekusi grybo spora, esant palankioms sąlygoms: aukštai temperatūrai ir didelei drėgmei, sudygsta, o pirmieji ligos požymiai pasirodo per pirmąsias dvidešimt dienų. Jei sąlygos nepalankios, grybo spora nesudygsta, grybas nesivysto, tačiau jis nėra sunaikinamas. Infekcija dirvožemyje arba augalų atliekose gali išbūti iki septynerių metų.

Daržovių ligų prevencija

Viena iš pagrindinių prevencijos nuo daržovių ligų priemonė yra sejomaina: tas pačias arba giminingas daržoves, pavyzdžiui, bulves ir pomidorus, negalima sėti arba sodinti į tą pačią daržo vietą kelis metus iš eilės, taip pat greta viena kitos. Taip pat svarbu, pasibaigus sezonui, sutvarkyti daržą arba šiltnamį: nepalikti augalų atliekų, pavyzdžiui, lapų, vaisių, šaknų ir pan.

Pastebėjus pirmuosius daržovių ligų požymius, svarbu suskubti augalus gydyti, kad liga neplistų ir pavyktų išgelbėti daržoves. Augalų ligų sukėlėjams naikinti yra naudojami įvairūs fungicidai. Tačiau fungicidai naudojami ne tik daržovėms užsikrėtus grybinėmis ligomis, bet ir jų prevencijai: prieš augalų vegetaciją. Todėl fungicidai yra skirstomi į apsauginius (profilaktinius) ir gydomuosius. Nuo to priklauso jų koncentracija, naudojimo laikas ir dažnumas. Fungicidai yra purškiami ant augalų lapų, stiebų, nes čia pirmiausia vystosi grybų ir grybelių sporos.

Taigi, jei norite gausaus, kokybiško ir, žinoma, sveiko daržovių derliaus, labai svarbu augalus profilaktiškai saugoti nuo daržovių ligų, o, vis dėlto, ligoms užpuolus, kuo skubiau naikinti ligos sukėlėjus.