Daugiamečiai prieskoniniai augalai

 

Turbūt dauguma esame įpratę prie tradicinių prieskoninių augalų, tokių, kaip krapai ir petražolės. Tačiau jų yra kur kas daugiau ir tikrai verta išbandyti naujus skonius, gardinant jau pamėgtus patiekalus.

Taigi, kokius daugiamečius prieskoninius augalus verta išsiauginti?

Raudonėliai tiks tiek daržovių ir salotų, tiek mėsos bei žuvies patiekalams. Šis žalumynas primena mairūno kvapą, žydi rausvais smulkiais žiedais ir gerai auga lengvoje, purioje priesmėlio ar priemolio dirvoje. Svarbu, kad neužsistovėtų vanduo ir bent jau didžiąją dalį dienos niekas neužstotų saulės spindulių. Todėl nesodinkite greta medžių ar kitų aukštaūgių augalų.

Dirvą, kurioje sėsite raudonėlius, reikėtų pasiruošti jau rudenį: patręškite trečdaliu kibiro perpuvusiu kompostu, galite pridėti 15 – 20 g superfosfato vienam kvadratiniam metrui. Labai svarbu išravėti piktžoles ir, prieš sėjant, itin gerai supurenti žemę, antraip smulkios sėklos gali ir nesudygti. Berkite į 0,5 – 1 cm gylio vageles, tarp jų palikdami 60 – 70 cm tarpus. Baigę lengvai užberkite žemėmis ar kitu puriu paruoštu mišiniu. Po 2 – 3 savaičių turėtumėte sulaukti pirmųjų daigelių. Nepamirškite periodiškai palaistyti greta šaknų. Raudonėliai nemėgsta nei pernelyg didelės sausros, nei permirkusios dirvos.

Citrininės melisos – mėgstantiems citrusų aromatą. Šiomis prieskoninėmis žolelėmis galite gardinti ne tik mėsos, žuvies, grybų bei kitus patiekalus, padažus, bet ir įvairius gėrimus.

Kaip ir raudonėliams, dirvą reikia rengti jau rudenį: gausiai patręšti mėšlu, superfosfatu ir kalio chloridu. Pastarųjų berkite pagal instrukciją. Citrininės melisos mėgsta lengvą, purią priesmėlio ir priemolio dirvą, todėl parinkite ar suformuokite norimą plotą. Gegužės 6 – 18 dienomis rekomenduojama sėti į išpurentą bei išravėtą žemę. Pasidarykite negilias, paviršines vageles, tarp jų palikdami 50 - 60 cm atstumus.

Taip pat galite pasisodinti čiobrelių, rozmarinų, levandų, kalendrų, peletrūnų, gelsvių, juozažolių ir kitų daugiamečių prieskoninių žolelių. Jas naudokite šviežias ir džiovinkite žiemai.