Daugiamečių gelių sodinimas

Daugiametės gėlės – ilgalaikis grožis jūsų sodui ir namams. Jei neturite noro kasmet rūpintis gėlynų atnaujinimu, galite rinktis daugiamečius augalus, kurie džiugins jūsų akis jau nuo ankstyvo pavasario. Vertėtų tikslingai pasirinkti gėlių rūšis ir protingai jas sukomponuoti, kad vienoms baigus žydėti, kitos pradėtų skleisti žiedus.

Taigi, aptarkime kokias daugiametes gėles rinktis ir kaip jas sodinti bei prižiūrėti?

 

Svogūninės daugiametės gėlės

Jas galima skirstyti į dvi kategorijas: kasmet iškasamas ir žiemojančias.

Kiekvienais metais reikia iškasti šalnoms lepias gėles, kad per žiemą neišnyktų. Tai iš šiltųjų kraštų kilę augalai ir iki šiol neprisitaikę prie atšiaurių sąlygų. Tai jurginai, kardeliai, frezijos ir kitos populiarios svogūninės gėlės.

Lietuvos žiemų nebijo tulpės, narcizai, bijūnai, krokai, snieguolės, vilkdalgiai, pakalnutės, smidrai, diktonai, eleborai, baltašaknės, melsvės, raktažolės ir t.t. Žiemojančių gėlių asortimentas tikrai didelis ir dauguma iš jų vienoje vietoje auga kelerius metus, ar net daugiau nei dešimtmetį. Vienos iš tokių ištvermingiausių – bijūnai, tulpės, narcizai. Jie patys sau šeimininkai ir tinkamoje dirvoje gerai dauginasi, įsitvirtina bei auga. Dėl to, jų iškasti nereikia, nebent norite persodinti į kitą vietą ar atskirti vaikus.

 

Pavasarinės ir rudeninės daugiametės gėlės

Pagal tai, kada jos sodinamos, daugiametės gėlės skirstomos į pavasarines ir rudenines. Pavasarinės svogūninės gėlės sodinamos pavasarį ir žydi antroje vasaros pusėje ir rudenį, o rudeninės atvirkščiai – sodinamos rudenį ir žydi nuo ankstaus pavasario.

Pavasarinės svogūninės gėlės, jau minėti kasmet iškasami augalai – tai kardeliai, jurginai, lelijos, begonijos. Populiariausios rudenį sodinamos gėlės – tulpės, narcizai, krokai, žydrės, hiacintai, bijūnai ir t.t.

 

Kada ir kaip sodinti pavasarines svogūnines gėles?

Pakalbėkime apie dažniausiai lietuvių soduose auginamas gėles – kardelius ir jurginus. Pastarieji pradeda žydėti antroje vasaros pusėje ir rugsėjo 1-ąją vaikai žygiuoja į mokyklas su ilgomis kardelių puokštėmis. O ryškiaspalviai jurginai, priklausomai nuo sodinimo datos ir veislės, pražysta birželio-liepos mėnesiais ir gali džiuginti net iki rudens vidurio.

Svarbiausios gražių kardelių auginimo sąlygos:

  1. saulėta vieta. Net dalinis pavėsis gali sutrikdyti augalo vystymąsi. Juk mūsų šalyje saulė ne kasdienis svečias. Taip pat nesodinkite itin vėjuotoje vietoje, nes gali išlaužyti kardelius;
  2. drėgmė. Jei retai lyja, reikia laistyti ir išlaikyti normalų drėgmės lygį (per daug vandens gali supūdyti svogūnėlius);
  3. maistinga ir puri dirva. Žemę vertėtų patręšti mėšlu ar kompostu jau rudenį, o pavasarį, prieš sodinant, gerai supurenti. Kardeliams reikalinga gerai aeruota žemė, kad neužsistovėtų vanduo.Rekomenduojama sodinti ant žemos kalvelės su nedideliu nuolydžiu į pietų pusę. Jeigu dirva skurdi, galite iškasti maždaug 40 cm gylio duobeles ir įberti sodinimui skirtų durpių.

Jurginams reikalingos tos pačios sąlygos – saulėta vieta, puri ir maistinga žemė, kurioje neužsistovi vanduo.

 

Rudeninių svogūninių gėlių sodinimo ypatumai

Anksti pavasarį žydinčios gėlės nebijo žiemos, tačiau jas reikėtų sodinti iki pirmųjų šalnų, kad spėtų prigyti svogūnėliai ir išleistų į žemę šaknis. Po sodinimo, rudens pabaigoje, reikėtų apmulčiuoti, kad apsaugotumėte pirmąją žiemą pasitinkančius svogūnėlius. Vėliau, jei jų neiškasite, taip saugoti nebūtina, sėkmingai prigiję svogūnėliai tampa atsparūs mūsų klimato išdaigoms. O vos nutirpus sniegui, pirmiausia prasikala snieguolių daigeliai, vėliau ir tulpių bei krokų.

Sodinimo rekomendacijos:

  1. žiemojančioms gėlėms svarbu pirmieji saulės spinduliai, todėl reikėtų, kad bent dalį dienos gėlės galėtų pasimėgauti pirmąją šiluma, o ne skendėtų pavėsyje;
  2. sodinkite ant pakuotės nurodytame gylyje. Pavyzdžiui, tulpės sodinamos trijų svogūnėlių gylyje, tarp jų paliekant maždaug sprindžio atstumus, kad lapams pakaktų vietos;
  3. svogūnėlio smailioji dalis nukreipiama į viršų, o plačioji su šaknimis – į apačią;
  4. jeigu žiema sniego pagailėjo, o pavasarį stinga lietaus, tuomet reikės ir palaistyti. Žemė turi būti drėgna;
  5. tręšimas. Vasaros antroje pusėje galite parengti sodinimo vietą ir patręšti perpuvusiu mėšlu ar kompostu. Kas metus galite tręšti azoto, kalio ir fosforo trąšomis. Bus saugiau, jei rinksitės jūsų svogūninėms gėlėms pritaikytas trąšas ir naudosite pagal įvardintas rekomendacijas.

Svarbiausia, sodindami nesumaišykite, kuriuo galu į viršų, o kuriuo į apačią, antraip nesulauksite svogūninių gėlių daigelių.

 

Sėjamos daugiametės gėlės

Nors populiariausios daugiametės gėlės auginamos iš svogūnėlių, tačiau reikėtų nepamiršti ir sėjamų. Tai šiurpinis ir šilinis gvazdikai, ežiuolės, nakvišos, aubretės ir kt. Šios gėlės sėjamos vasaros pabaigoje ir rugsėjo pirmoje pusėje, kol dominuoja dar gana šilti orai. Jos turi spėti prigyti iki pirmųjų šalnų.