EGZOTIKA DARŽE. AUGINAME ARBŪZUS IR MELIONUS

Daugelis mano, kad mūsų klimato sąlygomis neįmanoma užsiauginti arbūzų ar melionų – juk jie tokie egzotiški ir lepūs. Tačiau patyrę daržininkai jau seniai paneigė šį mitą ir teigia, kad užsiauginti saldžių ir sultingų arbūzų bei melionų galima ir Lietuvoje, tik reikia parinkti jiems tinkamas sąlygas ir gerai juos prižiūrėti.

Saulėtų kraštų atstovai - arbūzai

Jei dar nebandėte auginti arbūzų, būtinai išbandykite. Specialistai teigia, kad jeigu auginate agurkus, tai užsiauginsite ir arbūzų, kadangi pats auginimo procesas labai panašus.

Pirkite tokias sėklas, kurios yra pritaikytos augti šaltesnėmis sąlygomis. Į vazonėlius sėklas sėkite kovo pabaigoje – balandžio pradžioje. Galite į indelį įdėti ir po 2 sėklas, tuomet silpnesnį daigelį pašalinsite, taip atrinksite stipresnius daigus, kurie greičiau prigis. Į nuolatinę augimo vietą daigai perkeliami, kai augalas užaugina 4–5 tikruosius lapelius – gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje, jau praėjus šalnų pavojui.

Arbūzų auginime labai svarbu gausus laistymas, nes kitaip jis gali užaugti didelis, bet be skonio. Laistydami liekite tik augalo šaknis, stengdamiesi nepaliesti lapų. Paprastai arbūzai sunoksta rudens pradžioje. Nudžiūvus stiebui, vaisių nuimkite. Jei pastuksenus garsas bus skardus, vadinasi vaisius dar nesunokęs, tuomet arbūzą palaikykite ant palangės. Sunokusio vaisiaus garsas pabeldus turi būti duslus. Kaip ir melionų, arbūzų vaisiai nuskinami iki šalnų ir baigiami nokinti gerai vėdinamoje, šaltoje patalpoje.

Melionų auginimas ir priežiūra

Melionai - iš Azijos pietvakarių kilę, agurkinių šeimos augalai, kurių vaisiai panašūs į arbūzų. Jie saldūs, kvapnūs ir švelnaus skonio. Atvirame grunte auga tik šiltesnio klimato kraštuose, o mūsų krašte sėkmingai auginami inspektuose (mažuose šiltnamiuose).

Melionus geriausia sėti balandžio antroje pusėje į durpinius puodelius ar durpių substratą. Šiltnamyje melionai auginami panašiai kaip agurkai - sodinami gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Melionai geriausiai auga apsaugotoje nuo vėjų, nerūgščioje priemolio ar priesmėlio humusingoje dirvoje. Turi būti laistomi šiltu vandeniu, derlius nurenkamas prieš šalnas. Šie augalai per vegetaciją tręšiami keletą kartų. Pirmiausia azoto, o vėliau, užsimezgus vaisiams, – kalio ir fosforo trąšomis. Patartina naudoti tirpintas kompleksines trąšas. Tirpalo koncentracija turi būti 0,2–0,3 proc., t. y. 10 l vandens imama 20–30 g.

Melionai skinami atrankos būdu, kai įgauna veislei būdingų požymių. Prinokusių vaisių odelė ir kotelis pagelsta, viršūnėlės suminkštėja. Jie maloniai kvepia, įgauna saldumo. Nuskintus melionus geriausia laikyti šviesoje, 0–15 °C temperatūros ir 90 proc. oro drėgmės patalpoje. Galima padėti kambaryje ant lentynos ar palangės kaip puošmeną. Žiemai paliekamus vaisius reikėtų nuplauti su ūkiniu muilu ir apdžiovinti lauke.