Gėlynai ir alpinariumai

 

Vieni iš nuostabiausių viso kiemo akcentų – gėlynai ir alpinariumai. Čia susijungia žmogaus ir gamtos kūryba. Suprantama, kad tam, jog sukurtume tikrus šedevrus tenka gerai pagalvoti, kaip juos įrengti, išplanuoti ir prižiūrėti. Tradiciniai gėlynai ir iš Rytų šalių kilę alpinariumai skiriasi savo struktūra bei augalų įvairove.

Gėlynai – sodų ir kiemų puošmena

Lietuviški gėlynai nuo seno puošė kiemo erdves ir namų pasienius. Žinoma, gėlių asortimentas nebuvo toks gausus kaip dabar, tačiau savo kvapais užburdavo ne tik šeimininkus, bet ir pakeleivius. Šiandien atvežtinės gėlės gal ir nekvepia, kaip kilusios iš mūsų kraštų, tačiau žiedų bei formų įvairovė žavi net išrankiausius.

Taigi, jei nusprendėte gėlyną kurti patys, pirmiausia apsvarstykite kurioje vietoje norėsite jį formuoti. Gėlynas turėtų būti gerai matomame, saulėtame plote, kuriuo dažnai galėsite pasigrožėti. Taip pat vertėtų parinkti tinkamą ir patogią vietą gėlynui, kad jo niekas nemindžiotų ir netrukdytų žolės pjovimui.

Kuomet išsirinksite vietą, planuokite gėlyno formą, galbūt ją norėsite įrėminti akmenimis ar tvorele. Tuomet pasidomėkite planuojamų įsigyti augalų poreikiais. Nuo to priklausys vietos paruošimas ir įrengimas. Jeigu norimų įsigyti gėlių savybės ženkliai prasilenkia su esamomis sąlygomis, tuomet reikėtų arba jas sukurti, arba rinktis Jūsų dirvožemiui ir vietai tinkamesnius augalus.

Jeigu nemėgstate kasmet rūpintis gėlyno atnaujinimu, verčiau rinkitės daugiamečius augalus. Derinkite juos pagal sezoniškumą ir aukštį, kad vieniems nužydėjus, prasiskleistų kiti bei vieni kitų neužgožtų, neužstotų saulės.

Alpinariumas – mėgstantiems išskirtinumą ir pastovumą

Alpinariumų akcentas yra akmenys, o augmenijos sėkmingą augimą lemia geras drenažas. Taigi, reikės pasirūpinti:

  1. Tinkama vieta, joje suformuoti kalvelę su kokybišku drenažu ir iš akmenų sudėlioti kontūrus;
  2. Dirvožemiu, kurį turėtų sudaryti durpės, humusas ir akmenukai arba žvyras. Tokia žemė nebus per daug derlinga, bet joje neužsistovės vanduo, o prie sudėtingų sąlygų pripratę augalai puikiai joje augs;
  3. Daugiamete augmenija, kuri įprastai auga laukinėmis sąlygomis. Be to, augalai savo atspalviais ir formomis turėtų derėti prie akmenų.