Gėlynų formavimas

 

Gražiai suformuotas bei prie aplinkos priderintas gėlynas gali paversti Jūsų sodą ar kiemą tikra atgaivos akims ir širdžiai oaze. Skirtingais metų laikais žydintys augalai įtrauks Jus į natūralų gamtos ritmą ir priartins prie gamtos.

Prieš formuodami savo gėlynus, pamąstykite, kokį vaizdinį rezultatą norite pasiekti. Pavaikštinėkite po teritoriją bei įvertinkite, kuri vieta labiausiai tiks žydinčiai oazei. Gėlynas neturėtų būti užslėptas nuo akių - juk norėsite kasdien juo grožėtis. Taip pat jis neturi kliudyti praėjimui.

Apsisprendę dėl vietos, galite planuoti, kokios gėlės joje labiausiai tiks. Pavėsiui tiks vienokie augalai, saulėkaitai kitokie. Yra augalų, puikiai augančių kartu, o yra ir tokių, kurie visiškai netoleruoja vieni kitų kaimynystės.

Nedideliuose ploteliuose gerai atrodo tradicinių paprastų formų gėlynai - stačiakampiai, rombiniai, ar apvalūs. Juos galite apdėlioti akmenukais, aptverti tvorelėmis. Puikiai atrodys ir plytelėmis grįsto takelio įrėmintos žydinčios bei žaliuojančios “salelės”. Jei yra galimybių, ant žemės išdėstytą gėlių darželį galite papildyti romantiškai iš kabančių vazonų svyrančiomis “gyvomis užuolaidėlėmis”. Jei gėlynui galite skirti didesnį plotą, žaiskite jame su įvairesnėmis laisvomis formomis bei leiskite pasireikšti savo fantazijai.

Jei norite, kad Jūsų gėlynas puošniai atrodytų nuo pavasario iki rudens, pasistenkite kartu susodinti skirtingu metu žydinčias gėles. Taip pat čia tiks augalai su gražios formos bei spalvos išraiškingais lapais. Kai kurių augalų lapai puošniai atrodo visą jų gyvavimo laikotarpį.

Gėlynui skirtoje vietoje visų pirma susodinkite stambesnius augalus įvairių formų lapais - gaures, vienadienes, arunkus, vilkdalgius ir pan. Prie sienos ar tvoros idealiai tiks aukštaūgiai augalai: flioksai, raganės, piliarožės, vijokliniai sausmedžiai ir t. t. Tarp aukštaūgių gėlių įterpkite vidutinio ūgio gėlių: ramunėlių, chrizantemų, rytinių aguonų. Na, o priekiniame gėlyno plane tegul bus įkurdintos žemaūgės raktažolės, šilagėlės, įvairūs kiliminiai augalai.
Jei sodinate daugiamečius augalus, palikite jiems pakankamai erdvės, kad po kelerių metų suvešėję jie nenustelbtų vieni kitų. Tarp daugiamečių puikiai atrodys gražiai žydinčios vienmetės gėlės.