KAIP APSISAUGOTI NUO AKTYVIAI VEIKIANČIŲ SODO IR DARŽO KENKĖJŲ?

 

Augalų apsaugos priemonių pasirinkimas yra gana didelis. Kiekvienoje sodo prekių parduotuvėje jūs tikrai gausite pakankamai rekomendacijų kovai prieš į jūsų augalus besikėsinančius nekviestus svečius. Aptarsime keletą pagrindinių kenkėjų rūšių bei būdų, padedančių jais atsikratyti.

Kurmiai. Jei sode kurmių nėra daug ir vienas kitas kurmiarausis jums gyvenimo negadina, patartina ne kovoti su šiais gyvūnais, o juos atbaidyti. Jei sunaikinsite kurmius, į jų vietą vėliau stos kurkliai, ar kiti kenkėjai, kuriuos anksčiau medžiodavo kurmiai.

Sodininkai juos gaudo spąstais, atbaidymui naudoja dūmų mašinas ar specialius elektromagnetinius impulsus skleidžiančius įrenginius. Kurmius atbaido kai kurie aromatingi augalai - tokie, kaip pupos ar šeivamedžiai. Bet kokiu atveju, iš teritorijos išbaidyti kurmiai, vėliau gali sugrįžti ir gąsdinimo procedūras teks pakartoti.

Kurkliai. Kurkliai naikinami naudojant specialiai parduodamą jauką arba juos priviliojant į paruoštą žiemojimo vietą. Rudens pradžioje reikia iškasti duobę bei užpildyti ją šiaudais ir arklio mėšlu. Kurkliai susirinks čia ir ims ruoštis žiemojimui. Orams atšalus, duobės turinys išbarstomas, o jame esantys kurkliai žūva. Atbaidyti šiuos rausikus galima taip pat chrizantemų, česnakų, kanapių, serenčių kvapais. Nemėgsta jie ir šviežiai kalkintos dirvos. Jei gegužės pradžioje ant žemės išdėliosite šviežio mėšlo ir pridengsite jį faneros lakštais, kurkliai po jais įsirengs lizdus. Birželį ar liepą galėsite juos sunaikinti.

Skruzdės. Skruzdės naikinamos karštu vandeniu, actu, boro rūgštimi ar kitais pesticidais, tačiau svarbiausia sunaikinti jų kolonijos pagrindą, t. y. motinėlę. Labai efektyvu joms pakišti kenksmingą jauką, kurį skruzdės darbininkės nusineš į koloniją. Naudojant chemikalus ar natūralias priemones, jas reikėtų purkšti ar pilti ten, kur įtariate esant skruzdėlyną.

Šliužai. Juos galima tiesiog nurinkti ir utilizuoti. Atėjus vakarui, dirvožemį lysvėse rekomenduojama pabarstyti gesintomis kalkėmis, smulkintu superfosfatu, geležies fosfatu, amonio salietra ar rupios druskos ir pelenų mišiniu. Jei šios priemonės negelbėja, augalus patariama apdoroti moliuskocidais.

Amarai. Viena pigiausių priemonių prieš juos yra silpnas ūkinio muilo tirpalas (3 proc.). Amarus atbaido svogūnų ir česnakų kvapas. Išvengti šių kenkėjų galite ir tiesiog atidžiau prižiūrėdami savo sodą - pašalindami nunykusias augalų dalis, pavasarį valydami atsilupusią medžių žievę, o rudenį baltindami jų kamienus. Efektyviai juos naikina ir tam skirti cheminiai preparatai.