KAIP PERSODINTI IR DAUGINTI DAUGIAMETES GĖLES?

 


Kartais klaidingai manoma, kad daugiametės gėlės – puikus pasirinkimas visiems, norintiems kartą gėles pasodinti, o vėliau ilgą laiką joms skirti tik minimalią priežiūrą ir džiaugtis dekoratyvumu. Tačiau tai netiesa: daugiametėms gėlėms reikalinga nuolatinė priežiūra, o svarbiausia – persodinimas ir dauginimas, nes būtent nuo šių veiksmų ir priklauso daugiamečių gėlių dekoratyvumas ir žiedų kokybė.

Nuo ko priklauso dekoratyvumas?

Daugiametės gėlės klasifikuojamos pagal amžiaus trukmę, t. y., gėlės augimo ir kero formavimosi trukmę, į tris grupes: trumpažiedes, kurios dekoratyvumą praranda per 3–4 metus, tarpines – per 5–6 metus, ir ilgažiedes, kurios dekoratyvios yra 7 metus ir ilgiau. Žinoma, jos auga ir ilgiau, tačiau tai jau nebeturi nieko bendro su dekoratyvumu. Nuolat prižiūrint, laiku ir tinkamai persodinant bei padauginant daugiametes gėles, dekoratyviomis jos gali išlikti ir ilgiau.

Dėl skirtingos daugiamečių gėlių amžiaus trukmės neretai gėlyne galima pamatyti ne itin išvaizdžias „kompozicijas“: dar puošniais ir gausiais žiedais apsikrovusias viendienes šalia jau negausiai žydinčių ir gyvybingumą praradusių aubrečių.

Vienos iš populiariausių daugiamečių gėlių yra astilbės, pentiniai, alpiniai astrai, aubretės, laibeniai, raktažolės, plukės ir kt. Jas galima auginti tiek pavienes, tiek derinti tarpusavyje ir kurti išskirtines kompozicijas.

Persodinimas ir dauginimas

Yra viena pagrindinė daugiamečių gėlių persodinimo taisyklė: pavasarį ir vasaros pirmoje pusėje peržydėjusias gėles persodinti reikia ankstyvą rudenį, kai augalų vegetacija artėja prie pabaigos, kad nuo sodinimo iki šalčių augalai spėtų gerai įsišaknyti; o vasaros antroje pusėje ir rudenį peržydėjusias – ankstyvą pavasarį, vegetacijos pradžioje.

Persodinant daugiametes gėles reikia padalinti jų kerą, tačiau svarbu tai atlikti ne kastuvu arba kitais įrankiais, o rankomis. Taip nebus pažeistos augalo šaknys ir lapai. Taip pat kerą reikia atidžiai apžiūrėti, nes nuo to priklauso, į kelias dalis jį reikia dalinti. Prie senųjų kero stiebų matyti rausvi arba balti augimo pumpurai: kiekvienoje naujoje kero dalyje turi būti bent po 2–3 senuosius stiebus su augimo pumpurais ir keletas sveikų šaknų. Augalai, padauginti kerais, pražysta jau sekančiais metais ir išlaiko visų motininių veislių savybes.

Ne mažiau svarbu ir patrumpinti šaknis, nes tai suaktyvina naujų šaknų augimą. Praktiškas patarimas: sudėkite kero šaknis į saują ir tas šaknis, kurios iš saujos lenda lauk, pašalinkite kartu su piktžolėmis, pažeistomis, ligotomis, deformuotomis arba džiūti pradėjusiomis šaknimis, stiebais ir lapais. Į naują arba tą pačią atnaujintą dirvą daugiametes gėles sodinti reikia tokiame pačiame gylyje, kaip augo prieš persodinimą.

Taigi, rudenį svarbu pasirūpinti pavasarį pražysiančiomis daugiametėmis gėlėmis. Svarbiausi darbai – tai šių gėlių dauginimas ir persodinimas, padedantys išsaugoti jų dekoratyvumą.