KOVA SU GRAUŽIKAIS: SAUGOME DERLIŲ IR MEDELIUS


Šaltuoju metų laiku visi nori šilumos, ne išimtis – ir graužikai, ypač pelės ir žiurkės: jos ieško šilumos ir maisto, kad lengvai sulauktų pavasario. Gaila, kad jų šilta ir maistu aprūpinta vieta dažnai yra mūsų namai, rūsiai arba kitos patalpos, kuriose laikome maisto atsargas žiemai. Kaip apsisaugoti nuo graužikų arba su jais kovoti, jei vis dėlto pastebėjote apgraužtas daržoves?

Kaip apsaugoti daržoves?

Nuėmę daržovių derlių šviežiomis daržovėmis, pavyzdžiui, bulvėmis, morkomis, kopūstais, burokėliais, svogūnais, česnakais ir kt. dar galime mėgautis ir žiemą, jei tinkamai jas sandėliuojame. Tačiau koks nusivylimas aplanko, kai tinkamai pasirūpiname daržovių sandėliavimu per žiemą, tačiau vieną dieną atėję pamatome apgraužtas morkas, kopūstus ar kitas daržoves. Tai signalizuoja, kad Jūsų rūsyje apsigyveno nekviesti svečiai – graužikai, greičiausiai, pelės arba žiurkės.

Tokioje situacijoje svarbu kuo greičiau imtis graužikų naikinimo: rekomenduojama rinktis nuodus, tinkamus naudoti prie žmonių vartojamų maisto produktų, spąstus ir kitas priemones, pavyzdžiui, lipnias priemones, kurių šiandien yra gausu. Taip pat svarbu kuo greičiau atrinkti ir išmesti apgraužtas daržoves, nes graužikai ant jų gali būti pernešę ligų sukėlėjų.

Kaip apsaugoti medelius?

Ne mažiau nei šviežias daržoves graužikai, dažniausiai, pelės, žiurkės ir triušiai, mėgsta ir medžių žievę, šakas ir šaknis, ypač jaunų medelių, kurių žievė yra minkšta ir sultinga. Todėl nuo šių kenkėjų žiemos metu, kai jie ieško maisto, reikia apsaugoti ne tik sandėliuojamas daržoves, bet ir sode augančius medelius.

Tradicinė ir bene plačiausiai naudojama medelių apsauga – jų aprišimas eglės arba pušies šakomis spygliais žemyn. Taip pat galima naudoti ir sausus nendrių, aviečių arba saulėgrąžų stiebus. Tačiau šie apsaugos būdai reikalauja laiko ir galimybių: reikia šakas susirinkti, išdžiovinti.

Kalbant apie kitus medelių apsaugos nuo graužikų metodus, galima paminėti medelių aprišimą stogų toliu, ruberoidu, aptverti metalo, polimerų tinklu. Dengiant šiomis priemonėmis jas reikia įkasti į žemę 4–5 cm gylyje, taip pat priemonės bus veiksmingos tik tada, jei tiesiogiai nesilies su medelio žieve, todėl, pirmiausia, medelį reikia apvynioti plaušine, natūralios medžiagos atraiža arba keliais laikraščių sluoksniais. Svarbu, kad medžiagos būtų laidžios orui, nes kitaip nevyks oro cirkuliacija ir ant medelio kaupsis drėgmė, o tai pakenks augalui.

Taigi, žiemą šilumos norime ne tik mes, bet ir nekviesti namų svečiai – graužikai. Todėl svarbu nuo jų apsaugoti sodą ir rūsį, kad beieškodami maisto nesunaikintų Jūsų daržovių žiemai atsargų ir medelių sode.