LAUKIANTIEMS BRAŠKIŲ DERLIAUS: KAIP JAS PRIŽIŪRĖTI?

 

Braškės yra laukiamiausios sezono uogos, jas mėgsta visi: nuo mažiausio iki didžiausio. Kaip prižiūrėti braškes, kad galėtume mėgautis saldžiomis, sodriomis ir sultingomis uogomis anksčiau ir ilgiau?

Priežiūra iki derliaus nuėmimo

Pavasaris, o ypač laikas iki braškių žydėjimo, yra pats svarbiausias ir daugiausiai priežiūros reikalaujantis etapas, nuo kurio, iš dalies, tiesiogiai priklauso ir derliaus gausa ir kokybė. Pirmiausia, žinoma, labai svarbu nesuklysti ir gerai apsvarstyti, ko tikitės iš braškių, ir tik tada rinktis braškių daigus. Tačiau, kaip prižiūrėti jau sudygusias braškes?

Braškių priežiūra skirstoma į du etapus: iki derliaus nuėmimo (pavasarį nuo vegetacijos pradžios iki uogų nokimo) ir po derliaus nuėmimo (vasarą nuo uogų nokimo pabaigos iki kito vegetacinio laikotarpio pradžios). Vegetacijos metu braškes reikia purenti, ravėti ir, jei labai sausa, laistyti. Purenti reikia ir rudenį.

Pavasarį reikia iš braškyno išgrėbti visas šiukšles, medžių lapus ir, ne mažiau svarbu, pačių braškių lapus. Jei norite, kad uogos būtų švarios, ant dirvos paviršiaus paklokite sluoksnį šiaudų. Pavasarį rekomenduojama braškes patręšti azoto trąšomis, tačiau svarbu nepersistengti – dėl per didelio azoto kiekio gali sumažėti derlius. Pavasarį, ypač šiuo metu prieš patį braškių žydėjimą, jei yra šilta ir sausa – būtina braškes palaistyti.

Priežiūra po derliaus nuėmimo

Kai tik braškės nustoja vesti uogas, reikia nuimti braškių lapus, palaistyti ir patręšti azoto trąšomis, nes iki žiemos braškės turi atauginti vešlią lapiją. Rudenį galima azoto trąšomis tręšti gausiau. Tačiau azotu tręšti rekomenduojama tik pirmaisiais ir antraisiais augalų metais, vėliau galima naudoti kalio–magnio sulfatą, kalio chloridą arba superfostatą.

Uogų nokimo metu braškių kereliai beveik neauga, nes visos maistingosios medžiagos yra perduodamos vaisiams. Kereliai vešliai auga po derliaus nuėmimo – nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio pabaigos.

Kad braškės geriau augtų nuėmus derlių reikia išdirbti tarpueilius, naikinti – ravėti ir purkšti herbicidais – piktžoles, braškes saugoti nuo ligų ir kenkėjų, papildomai tręšti, laistyti. Visa tai užtikrins, kad braškės iki žiemos spės atauginti vešlią lapiją ir pasiruošti šaltajam metų laikui.

Taigi, tik teisinga ir nuolatinė braškių priežiūra užtikrina kokybišką ir gausų braškių derlių, kurio laukia kiekvienas.