METAS DAIGINTI POMIDORUS. PRAKTINIAI PATARIMAI

 

Pomidorai – viena iš mėgstamiausių ir bene kiekviename šiltnamyje auginamų daržovių. Jų įvairovė – itin plati, panaudojimo galimybių – begalė, nauda – neišmatuojama, o skonis – puikus. Dėl šių priežasčių taip mėgstame pomidorus. Vasaris ir kovas yra pats pomidorų sėklų daiginimo įkarštis, todėl verta pasirūpinti pomidorų sėklomis, daigyklomis bei substratu ir skirti laiko pomidorų sėjai. O mes dalinamės praktiniais patarimais, kaip tai padaryti!

Pomidorų sėja: žingsnis po žingsnio

Vasario antroje ir kovo pirmoje pusėje mus po truputį pradeda džiuginti pirmieji saulės spinduliai, traukiasi žiema bei šaltis ir nedrąsiai artėja pavasaris, o kartu ir sėjos metas. Pomidorų daigai sudygsta per 50–55 dienas, todėl būtent dabar yra geriausias laikas pradėti daiginti pomidorus.

Naudoti geriausia specialius jau paruoštus durpių substratus pomidorams arba universalius durpių substratus, kurių pH yra 6,0–6,2. Taip pat galite naudoti durpių ir rupaus smėlio mišinį (santykiu 1:3). Substratu arba substrato-smėlio mišiniu užpildykite daigyklą arba indelius, į kuriuos sėsite, paviršių išlyginkite, palaistykite ir lengvai suspauskite. Kas maždaug 3 cm padarykite 1 cm gylio griovelius ir į juos suberkite sėklas, ant viršaus užberkite 0,5–1 cm sluoksnį substrato, smėlio arba substrato-smėlio mišinio.



Taip pat labai svarbu daigyklą arba indelius uždengti plėvele, kurią iki sėklų sudygimo reikia nuolat trumpam nuimti ir substratą išvėdinti. Kai pasirodo pirmieji daigeliai, plėvelę reikia pašalinti, o daigyklą pernešti į šviesesnę vietą. Optimaliausia temperatūra pomidorams dygti – 20–25 °C. Praėjus 5–7 dienoms po sudygimo daigyklą perneškite į vėsesnę vietą, tada geriau vystysis daigų šaknys.

Kai daigai turi pirmą tikrą lapelį, juos reikia pikiuoti, t. y., perkelti į vazonėlius. Ištįsusius, turinčius silpną šaknų sistemą ir pažeistus daigus reikėtų pašalinti, o pikiuoti tik sveikus ir stiprius daigus, kurie išsirauna su didesniu žemės gumulėliu. Rekomenduojama pašalinti ilgiausią šaknelę, kad šaknų sistema plėstųsi į šonus. Pikiuoti reikėtų giliau nei augo daigykloje ir svarbu neužlenkti daigo šaknų. Laistyti pomidorų daigus reikia retai, bet gausiai ir, būtinai, šiltu vandeniu, o substratas turi būti purus.

Kodėl geriau auginti savo daigus?

Gausiu ir kokybišku savų pomidorų derliumi norime džiaugtis kiekvienas, tačiau juos daiginti – ne visi: dalis daržininkų renkasi lengvesnį kelią ir turguose ar kitose prekybos vietose įsigyja jau sodinimui šiltnamyje arba dirvoje paruoštus užaugintus pomidorų daigus. Tačiau specialistai rekomenduoja geriau nepagailėti savo laiko ir pasiruošti savus daigus.

Pagrindinė ir svarbiausia tokių rekomendacijų priežastis yra ta, kad turėsite tai, ką patys ir pasėjote, o ne neaišku kokią veislę, parduodamą kaip geresnę. Taip pat būsite garantuoti, kad daigai yra sveiki, nepažeisti bei užauginti be jokių papildomų priedų.

Taigi, vis drąsiau pasirodantys saulės spinduliai primena, kad pavasaris – jau čia pat, o kartu – kad laikas pasirūpinti visų mėgstamų ir auginamų pomidorų sėja. Tam nereikia nei daug pinigų, nei daug laiko bei pastangų, o rezultatai tikrai nudžiugins. Tereikia remtis patarimais ir specialistų patirtimi.