Mini vaismedžių sodinimo ir auginimo ABC

Nykštukiniai (Mini) vaismedžiai užauga iki 1,5 m aukščio (sodinukas 2 – 3 metų amžiaus), tačiau vaisiai užauga įprasto dydžio. Nykštukinės kilmės vaismedžiai vaisius sunokina ankščiau, nei įprastas medelis.

Tinkami auginti balkonuose, terasose, vazonuose ar sodinti į žemę sode bei kieme. Vaismedžiai užauginti Olandijoje, profesionalų augintojų, kurie šioje 


Bendra informacija apie vaismedžių ir kaulavaisių auginimą:

Pavasarį vaismedžių, kaulavaisių šaknys pradeda augti esant 0-8 laipsnių temperatūrai, slyvų, persikų, nektarinų 4-12, vyšnių 16-18. Vaismedžių, kaulavaisių šaknys maisto medžiagas ir vandenį siurbia mažų, liaunų šaknelių pagalba, tad tokioje temperatūroje augalo vegetacija yra pilnai prasidėjusi ir neabejotinai tos smulkiosios šaknelės yra gyvybiškai reikalingos. Medis neturintis mažų šaknelių, tai maža tikimybė, kad vaismedis, kaulavaisis prigis ir duos derlių.

Vieta ir gruntas: parinkite šiltą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Rekomenduojama rinktis pietinę namo pusę. Svarbiausia nepūstų šiaurinis vėjas. Šiems augalams sodinti tinkamiausia lengva, smėlinga dirva.

Sodinimas į žemę: kaip ir daugumai vaismedžių, taip ir kaulavaisiams duobė kasama atsižvelgiant į dirvos derlingumą ir augalo šaknų dydį. Nederlingoje dirvoje rekomenduojama kasti 1 x 1 m dydžio duobę, o derlingoje – kiek mažesnę 0,7 x 0,6 metro. Dirvą duobėje galima pagerinti kompostinė žeme ir mineralinėmis trąšomis. Sodinant būtina tinkamai paskleisti augalo šaknis. Negalima augalo sodinti užlenktomis ar susuktomis šaknimis, nes jis skurs ir galų gale žus. Persikai, nektarinai ir abrikosai sodinami kas 5 m, nes medžiai auga plačiomis lajomis.

Sodinimas į vazoną: Vaismedžių sodinimui galite rinktis tarp plastikinių ir molinių vazonų. Nors vaismedžiai iš pradžių būna ne tokie dideli, bet galvojant apie ateitį rinktis didesnį vazoną. Tad rekomenduojame vazoną 60 – 80 cm skersmens ir apie 70 – 80 cm gylio. Sodinant svarbu, kad šaknys taip pat negali būti užlankstytos. Žemės mišinys vienas iš esminių gero medelio prigijimo komponetų. Dažniausiai žemės mišinys daromas iš trijų dalių: trečdalis komposto, trečdalis durpių ir trečdalis dirvožemio. Jei sodinama derlingame dirvožemyje jį galima panaudoti mišiniui, jei skurdžiame galima atsivežti žemės iš daržo. Vaismedžių auginamų vazonuose žemės drėkinimo rėžimas yra kitoks nei įprastame sode - medžiai yra laistomi, kai dirva išdžiūva. Sodinant į keramikinį ar plastikinį vazoną vasaros karštyje būtina jį pridengti ir iš viršaus apmulčiuoti. Drėgmė iš vazono neišgaruos taip greitai.

Priežiūra: kaulavaisiai labai gajūs, kasmet užaugina daug ūglių, kuriuos būtina genėti. Formuojama natūrali laja, išpjaunamos šakos, kurios kryžiuojasi ar auga per arti viena kitos. Trumpinant šonines šakas ir viršūnę, būtina palikti 8-12 cm stuobrelius, tuomet geriau gyja žaizdos.
Obelis, kriaušes, persikus, nektarinus ir abrikosus reikia tręšti organinėmis (perpuvęs mėšlas, kompostas) ir mineralinėmis trąšomis, jos įterpiamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį, svarbu kad trešiant augalai turėtų drėgmės.