MOLIŪGAI – RUDENS PRANAŠAI


Moliūgų
derlius, nori nenori, asocijuojasi su artėjančiu rudens sezonu – šilta garuojančia moliūgų sriuba ir namų bei kiemo dekoracijomis Helovino šventės proga. Taip pat įvairiomis rudens gėrybių šventėmis ir varžytuvėmis, kas užaugins didesnį arba įdomesnį moliūgą. Taigi, kaip prižiūrėti moliūgus ir nuo kokių ligų saugoti, kad būtų kuo didžiuotis?

Moliūgų priežiūra

Moliūgai mėgsta atviras, saulėtas ir nuo vėjo apsaugotas augimo vietas, tačiau pakenčia ir nedidelį pavėsį. Moliūgų auginimas ir priežiūra – itin paprasta, kartais net nereikia jokios priežiūros: girdėti istorijų, kaip moliūgai išdygsta patys komposto krūvoje, kur buvo išmestos moliūgų atliekos su sėklomis. Geriausia, kad moliūgus galima auginti vietose, kurios netinkamos kitoms daržovėms auginti – patvoryje arba prie pietinių statinių sienų, prie humuso arba mėšlo krūvos ir pan.

Svarbiausia sąlyga moliūgams augti – nuolatinė drėgmė, nes dideli jų lapai išgarina daug drėgmės, tačiau sudarydami pavėsį, padeda augalui iškęsti sausras. Po kiekvieno laistymo arba gausaus lietaus rekomenduojama supurenti dirvą iki tol, kol lapai užaugs tokio dydžio, kad uždengs dirvą.

Moliūgai auga greičiau, jei stiebus, ant kurių mezgasi vaisiai, sutrumpinsite virš vaisiaus palikdami 4–6 lapus. Paprastai ant vieno augalo rekomenduojama palikti po 3–4 užsimezgusius vaisius, o norint išauginti itin didelius moliūgus – 1–2 vaisius. Kitas vaisių užuomazgas reikia nuskinti, geriausia, kai žiedai dar neprasiskleidę. Jei norite, kad moliūgai užaugtų gražesni, galima kelis kartus juos apversti, tačiau svarbu nepersukti virkšties.

Moliūgus tręšti reikia išretinus daigus (jei sėjami iš sėklų) arba daigams prigijus (jei sodinami daigais), vėliau papildomai tręšti reikia laistant: moliūgų nerekomenduojama laistyti grynu vandeniu, geriau laistyti vandens ir mineralinių trąšų mišinio tirpalu (10 l vandens ištirpinama 5–10 mg trąšų).

Ligų kontrolė

Dažniausia moliūgų liga – agurkų mozaikos virusas. Pastebėjus pirmuosius simptomus, pavyzdžiui, kad lapai pasidarė taškuoti, o vaisiai deformuojasi, reikia sunaikinti visus užkrėstus augalus. Dar viena liga – miltligė, tačiau ji nėra tokia pavojinga ir dažniausiai nepridaro daug žalos. Svarbiausia laikytis profilaktinių priemonių – tinkamai įdirbti žemę, augalus laistyti ir laikytis rekomenduojamų sodinimo atstumų, kad moliūgai nesusigrūstų ir tarp jų galėtų laisvai cirkuliuoti oras.

Taigi, jei norite mėgautis rudens skoniais virtuvėje ir namus papuošti rudeninėmis dekoracijomis, verta auginti moliūgus – itin lengvai auginamas daržoves.