Patarimai auginant bazilikus

Bazilikai – vienmečiai prieskoniniai, žoliniai, iš Rytų Indijos atkeliavę, apie 30-40 cm aukščio augalai. Jie ypač vertinami italų virtuvėje, tačiau puikiai tinka ant kiekvieno stalo. Jie ne tik maloniai kvepia, suteikia patiekalams gurmanišką skonį, bet ir turi sveikatai naudingų savybių. Bazilikai gali pagelbėti esant reumatizmui, artritui, galvos skausmams, šlapimo pūslės uždegimui, vidurių pūtimui ar grybelių sukeltoms ligoms. Jie mažina temperatūrą, stiprina imunitetą, gerina virškinimą, turi antibakterinių savybių.

Būtent dėl visų šių paminėtų savybių, kvapusis bazilikas tikrai vertas atsirasti tiek jūsų darželyje, tiek ant palangės vazonėlyje. Tik parinkite šiam augalui saulėtą ir šiltą vietą (geriausiai auga apie 25 laipsnių šilumoje).

Šis augalas ant jūsų palangės gali atkeliauti iš prekybos centro, arba galite įsigyti sėklų ir užsiauginti savų bazilikų. Bazilikų yra kelios rūšys, kurios skiriasi lapų dydžiu, forma, spalva (šviesesnė ar tamsesnė žalia, tamsi bordo, rudai violetinė, melsvai žalia), vešlumu, kvapu. Jei norite auginti ant palangės, bazilikai ne tik bus naudingi, bet ir gražiai atrodys.

 

Sėjimas ir daiginimas

Jei planuojate bazilikus auginti lauke, sėklas sėkite balandžio pradžioje. Auginant ant palangės, griežto sėjos grafiko laikytis nereikia. Šių prieskonių galite pasisėti bet kada.

Susiraskite tinkamą vazonėlį, užpildykite jį durpių substratu ir lengvai sudrėkinkite. Sėklas sėkite palikdami tarp jų pusės centimetro tarpelius bei užberkite jas plonu durpių sluoksniu (iki 1 cm storio). Dar šiek tiek atsargiai paliekite. Tada pridenkite vazonėlį plėvele ir pastatykite saulėtoje vietoje. Sėklos sudygsta per 10-14 dienų.

 

Auginimas

Pasirodžius daigeliams, plėvelę reikia nuimti. Jei norite užsiauginti stipresnius sodinukus, išdygus pirmiesiems tikriesiems lapeliams, bazilikus pikiuokite, tarp daigų palikdami 5 cm tarpelius. Pikiavimas paprastai vykdomas praėjus mėnesiui po sėjos.

Kad bazilikų daigai gerai augtų, dienos metu jiems reikalinga apie 18-20 laipsnių šiluma, o naktį – apie 15 laipsnių.

Augalus su antrąja lapų pora išskirstykite atskiruose vazonėliuose arba neškite į nuolatinę augimo vietą lauke. Persodindami kuo mažiau judinkite šaknis, perkelkite jas su visomis prie jų prikibusiomis žemėmis. Bazilikai lauke sodinami tik pasibaigus pavasarinėms šalnoms (gegužės antroje pusėje), paliekant tarp jų apie 20 cm tarpelius. Sodinti geriausia debesuotą, nekarštą dieną, arba vakare, kai vėsiau. Jaunus daigelius darže patartina iš pradžių pridengti specialia plėvele.

Bazilikų šaknys augdamos gana plačiai kerojasi, todėl, jei auginate vazonėliuose, parinkite tinkamus. Vieno baziliko krūmelio šaknims reikalingas apie 0,4 litro talpos vazonėlis. Auginant lauke, negalima bazilikų kasmet sodinti vis toje pačioje vietoje, nes ims ruduoti lapai.

Kad baziliko lapai neprarastų skoninių savybių, atsiradusius žiedelis būtina nugnybti. Smarkiau ištysusius stiebelius taip pat reikėtų apskabyti, kad formuotųsi gražus žalias krūmelis. Karpymas bazilikams tikrai nepakenks. Galite drąsiai patrumpinti taip, kad virš žemės liktų 2-3 lapelių poros. Jie greitai atauga ir net vešlesni nei prieš tai, labiau išsišakoję bei gražesni.

 

Laistymas

Jeigu jūsų bazilikai auga darže arba šiltnamyje, geriausia juos lieti vieną kartą per dieną iš ryto nešaltu vandeniu. Šie augalai mėgsta drėgmę, todėl, jei labai karšta ir sausa, antrą kartą palaistyti galima vidurdienį.

Jei tai vazonėlis ant palangės, laistyti gali pakakti ir vieną kartą per 3-4 dienas, kadangi iš indelio drėgmė taip greitai neišgaruoja. Žemė turi būti drėgna, tačiau nepermirkusi, antraip gali pradėti pūti augalo šaknys ar atsirasti pelėsis.

Laistydami pasistenkite neaplieti lapų. Nuo drėgmės ant jų atsiranda dėmės, jie ima gelsti ir tampa nebetinkami maistui. Vandenį geriausia pilti šalia šaknų, tačiau po truputį, kad jų neatidengtumėte. Tam puikiai tiks laistytuvėlis su ilgu ir plonu „kaklu“.

 

Tręšimas

Bazilikai yra žoliniai augalai ir auga gana greitai, todėl sunaudoja daug maistinių medžiagų. Jei jūsų parinktas substratas pakankamai derlingas, bėdų nebus. Jei dirva skurdesnė, augalai gali nustoti augti ir pradėti nykti, todėl verta patręšti. Geriausiai tinka organinės trąšos. Auginant lauke tręšiama rudenį prieš kasant ar ariant dirvą ir pavasarį prieš sodinant daigus.

 

Vartojimas

Šie augalai aromatingiausi pačioje žydėjimo pradžioje. Derlius nuimamas vos ėmus skleistis žiedeliams. Nupjaunama visa antžeminė augalo dalis ir džiovinama gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Sudžiūvusius lapelius sutrinkite ir laikykite sandariuose indeliuose ar maišeliuose tamsioje vietoje.

Bazilikus galima vartoti šviežius arba džiovintus. Šie prieskoniai tinka mėsos (taip pat ir žvėrienos), žuvies, daržovių, varškės patiekalams, sriuboms, padažams. Bazilikų lapų sultimis galima aromatizuoti vaisių, daržovių sultis, gaiviuosius gėrimus.