Porai - nuo auginimo iki derliaus. Ir kodėl verta valgyti?

Daržiniai porai (Allium porrum) – tai česnakinių šeimos svogūniniai augalai, tačiau skoniu skiriasi nuo savo giminaičių. Šios dvimetės prieskoninės daržovės išauga maždaug iki 40 cm ir naudojamos įvairiems patiekalams gardinti. Jas galima dėti į salotas, karštus patiekalus, padažus ir pan. Porai valgomi tiek termiškai apdoroti, tiek žali.

Porų istorijos šaknys siekia Senovės Egipto ir Romos laikus. Jie buvo vertinami ne tik dėl skonio, bet ir dėl gydomųjų ir naudingųjų savybių. Buvo manoma, kad porų sėklos padeda balsui, o graikai porus naudodavo nuo apsinuodijimo, šlakų ir skysčių kaupimosi.

Dabartiniais duomenimis, poruose gausu vitamino C, B ir K, fosforo rūgšties, taip pat yra įvairių mikroelementų, tokių kaip geležis, kalcis, magnis ir kt. Be to, turi antibakterinį poveikį. Tad kodėl šia prieskonine daržove nepraturtinus mitybos?

 

Porų sėja

Jeigu dėl naudingųjų savybių ir išskirtinio skonio nusprendėte užsiauginti porų patys, jums verta pasidomėti kaip juos sodinti ir prižiūrėti, kad sulauktumėte sveiko ir gausaus derliaus.

Porai neskuba augti, tai trunka beveik du mėnesius, todėl sėja prasideda jau kovą. Daržinių porų yra įvairaus ankstyvumo veislių, todėl prieš sėjant reikėtų į tai atsižvelgti. Ant sėklų pakuotės rasite rekomenduojamą sėjos laikotarpį. Jei norite, kad sėklos greičiau sudygtų, galite jas maždaug parą pamirkyti.

Ankstyvesnes veisles patariama sėti kovo mėnesį šildomuose šiltnamiuose arba į daigyklas ir laikyti kambaryje. Reikėtų prisiminti, kad porai nemėgsta pikiavimo procedūros, todėl pasiruoškite specialias daigyklas ar sėjai skirtas tabletes, arba lysvėje atsimatuokite maždaug 15-30 cm atstumus. Jei jūsų indas, pavyzdžiui - pailgas lovelis - tuomet darykite bent 3-4 cm atstumus.

Saugiausia sėti į neutralaus pH žemę. Bus paprasčiau, jei įsigysite daržovių daiginimui skirto substrato. Jame nebus ligų ir kenkėjų likučių, kurių galima rasti šiltnamiuose. Specialistai pataria įsigytą substratą prieš naudojant palaikyti keletą valandų atdarą kambario temperatūroje, kad sušiltų ir išsivėdintų durpės. Tuomet pripildykite sodinimo indus ar praturtinkite juo šiltnamio lysves, pasidarykite 1-2 cm duobeles, nutolusias minėtais atstumais ir sėkite. Pasėję:

  • atsargiai užberkite žemes;
  • jas papurškite vandeniu, kad šiek tiek sudrėktų;
  • uždenkite plėvele;
  • laikykite šviesioje ir šiltoje 16-21 °C patalpoje;
  • kasdien atidenkite plėvelę ir pašalinkite nuo jos drėgmę. Tą patį atlikite ir šiltnamyje;
  • leiskite daigyklai išsivėdinti;
  • vėl uždenkite ir kartokite kasdien, kol pasirodys daigai.

Porai sudygsta maždaug per porą savaičių. Tačiau dygimo ir augimo procesu juos reikėtų pasaugoti. Jei po palange yra radiatorius, geriau būtų, kad ant jos uždėtumėte storesnį pagrindą, pavyzdžiui – pačią lentą. Šie augalai nemėgsta tiesioginės kaitros. Be to, greičiau išdžiūsta žemė. Jei langai nesandarūs – rizikuojate sėklų supelijimu. Todėl išrinkite saugiausią daiginimo vietą.

Jeigu daiginti namuose nenorite ar tiesiog neturite sąlygų, galite balandžio mėnesį sėti tiesiai į lysves. Sakoma, jog palankiausias metas sėjai – pražydus šalpusniui. Žinoma, lysvė taip pat turi būti paruošta – išrautos piktžolės, patręšta, sveika neutralaus pH žemė.

Dygstant tręšti nebūtina, ypač nematant kažkokių augimo nesklandumo požymių. Žali ir sveiki daigai sėkmingai sulauks persodinimo.

 

Sodinimo ir auginimo ypatumai

Jei daiginote patalpose arba įsigijote porų sodinukus, tuomet daigelius persodinti į lauką galėsite atšilus orams – maždaug gegužės mėnesį.

Žemė taip pat turi būti sveika ir be piktžolių, antraip jos užgoš daigus ir jie negaus saulės spindulių ir reikiamo medžiagų kiekio iš dirvožemio.

Sodinukai įleidžiami į iškastas duobeles kuo giliau – iki žalių lapų, o augant dar reikės porą ar trejetą kartų apkaupti, kad susiformuotų kuo stambesnė ir ilgesnė baltoji dalis. Jei lapai pernelyg ištįsę, prieš sodinant juos galite trečdaliu patrumpinti.

Porų priežiūra:

  • piktžolių naikinimas;
  • tarpueilių purenimas;
  • kaupimas;
  • reguliarus laistymas;
  • tręšimas.

Jeigu norite kokybiškesnio derliaus, augančius porus verta tręšti. Galite rinktis amonio salietrą ar organines trąšas, svarbu, netręškite šviežiu mėšlu. Tinkamas tik gerai perpuvęs kompostas.

 

Derliaus rinkimas ir naudojimas

Subrendusius porus galite kasti atrankos būdu – rinkitės geriausiai užaugusius. Kiti tegul toliau bręsta iki pat šalnų. Sustingus žemei, porų neišsikasite, todėl nuimkite tiek derliaus, kiek jums reikia ir laikykite vėsiose patalpose.

Vėlyvų veislių daržiniai porai šalnų nebijo ir gali žiemoti, o nuo ankstyvo pavasario augti toliau. Tačiau gegužę reikėtų nukasti ir likusias prieskonines daržoves, nes pradės žydėti. Jeigu žiema buvo labai šalta, tikėtina, kad porai neišgyvens, bet sušalusius dar galima naudoti karštų patiekalų gamybai.

Prieš naudojimą porus gerai nuplaukite, nes tarp lapų prisirenka žemių. Žaliuosius lapus galite patrumpinti, šaknelių taip pat nereikės. Valgoma baltoji dalis. Ją supjaustę ilgam nepalikite, nes porai apkarsta.

Galite naudoti įvairiems patiekalams: salotoms, sriuboms, troškiniams, padažams ir kt.