Barkodas: 4779018784474  
Kiekis: 2 g  

Blakinė kalendra

Vienmetis, prieskoninis, vaistinis augalas.  Lapai naudojami salotoms, dešroms gardinti.  Pikantiško skonio kalendros sėklos vartojamos duonos, konservų gamyboje, marinatams. Kalendros  lapuose ir sėklose gausu antioksidantų.

Rekomenduojama kalendros sėklas sėti kelis kartus per metus, kad ilgiau turėtumėte šviežių lapų. Kalendros  gerai auga lengvame priesmėlyje, atviroje, saulėtoje vietoje. Augalas lengvai pasisėja.

Lot.  Coriandrum sativum

17.png - IV; 3-4 cm

16.png - VI - VII; 20-60 cm

13.png - 30 x 30 cm;;

4779018784474
1970-01-01

Charakteristikos

Sodinimo mėnesiai
Balandis
Augalo aukštis
41 - 60 cm
Lotyniškas pavadinimas
Coriandrum sativum
Derlius
Derlius VII mėn
Derlius VI mėn
Auginimo sąlygos
Auginama lauke
Pusiau pavėsis
Saulėta
  • 9 svarbios sodininkystės tendencijos 2023 metais

    2023 m. dominuos žydintys kambariniai augalai, žolelių sodai ir džiovintos gėlės.

    Tikimasi, šiais metais sodininkai, labiau nei bet kada anksčiau, sodininkaus atsižvelgdami į gamtą ir aplinką, nes ši tendencija kasmet vis labiau plinta. Daugiausia dėmesio skiriama planetai draugiškai sodininkystei. Toliau populiarės naujoviški tvarūs auginimo būdai, skatinamas laukinių gyvūnų lankymasis savo sklype ir vandens taupymas.

    Daugės raudonskruosčių obuolių, kurie dėl aukštos praėjusios vasaros temperatūros tapo saldesni ir dar sodresnės spalvos. Sode dominuos raudonų, violetinių ir geltonų atspalvių mišinys. 2023 metų spalva: Viva Magenta – ryški, šalta, rausvai raudona.

    1. Žydintys kambariniai augalai

    Prognozuojama, kad 2023 m. klestės neįprasti žydintys egzotiniai augalai (pvz. Juka), įskaitant Cymbidium ir Dendrobium orchidėjas.

    2. Regeneracinė sodininkystė

    Labai svarbu sukurti tinkamas buveines, kuriose laukiniai gyvūnai rastų prieglobstį ir maisto. 2023 m. vis daugiau sodininkų ieškos aplinkai draugiškų komposto alternatyvų. Populiarės žalioji trąša (sideratai, pvz. garstyčios), kuri papildo dirvožemį maistinėmis medžiagomis bei suteikia buveinių ir maisto laukinei gyvūnijai.

    3. Sodininkystė tampa technologine sritimi

    2023 m. sodininkystė taps skaitmeninė - Prognozuojama, kad sodininkystės entuziastai internete dalysis informacija apie tai, kas vyksta jų sklype, dalyvaus virtualiuose kursuose, planuos ir sodins naudodamiesi programėlėmis. Nesvarbu, ar esate tikras sodo mylėtojas, ar tiesiog mėgstate gėles - tai suteiks papildomos naudos - bus galima sudaryti augalų sveikatos problemų žemėlapius ir formuoti mokslinių tyrimų projektus.

    4. Žolelių sodai

    Šviežios, darže užaugintos žolelės yra būtinos kiekvieno sodininko virtuvėje. 2022 rudenį, palyginti su 2021 m., žolelių sėklų paieškos išaugo beveik 600 proc., o tarp ieškomų veislių populiari klasika - mėtos ir kalendros. Žolelės - tai pigus ir paprastas būdas patiekalams suteikti papildomo skonio. Daugumą prieskoninių žolelių lengva auginti iš sėklų. Žoleles galima sėti kovo-balandžio mėn. patalpose ir balandžio-rugpjūčio mėn. lauke. Daugelis prieskoninių žolelių yra ištvermingos ir daugiametės, todėl jų derlius kasmet gerėja.

    5. Klimatui atsparūs sodai

    Po vasaros karščių ir sausros sodininkai ieškos būdų, kaip ateityje apsaugoti savo erdves nuo ekstremalesnių klimato sąlygų. Populiarūs bus žvyruoti sodai ir „xeriscaping“ (kserioplanavimas) (sodai, sukurti taip, kad ateityje būtų kuo mažiau laistoma), tačiau besikeičiantis klimatas nebūtinai reiškia visiškai kitokią sodų išvaizdą. Sodininkai gali atlikti keletą pakeitimų, kad išsaugotų tą patį įspūdį, pavyzdžiui, gausaus laistymo reikalaujančius augalus pakeis į mažiau reiklesnius.

    6. Vejos keitimas

    Šių metų darbotvarkėje daug dėmesio skiriama vejoms, nes tikimasi, kad sodininkai leis pakraščiuose augti „natūraliai pievai“ - su žolelėmis ir gėlėmis. Griežtai nupjauta veja, be piktžolių - nėra itin palanki laukiniams gyvūnams ir vabzdžiams, todėl ryški 2023 m. tendencija - "gobeleninės vejos". Lengvai sėjama, ją sudaro žemai augantys, tarpusavyje susipynę žydintys augalai, pavyzdžiui, kraujažolės ir juodgalvės, bei žemos laukinių gėlių pievos su vietiniais augalais, pavyzdžiui, geltonosiomis raktažolėmis ir rugiagėlėmis.

    Augalai, kuriuos kai kurie žmonės laiko piktžolėmis, pavyzdžiui, kiaulpienės ir dilgėlės, yra labai naudingi vabzdžiams. Prognozuojama, kad užuot juos išnaikinę, žmonės juos priims dėl jų "gebėjimo įsilieti į žaliąją aplinką".

    7. Žaliasis kraštovaizdis

    Dėl sparčiai augančių kietųjų kraštovaizdžio formavimo priemonių kainų, sodininkai savo sklypą papildys dekoratyviniais augalais. Populiarėja mirtos, žaliosios sienos, gyvatvorės ir vandens telkiniai.

    8. Džiovintos gėlės

    Džiovintos gėlės ir toliau karaliauja kaip viena iš karščiausių namų dekoro tendencijų - ir jos nesitraukia. 2023 m. tikėkitės, kad džiovintos ir sausos gėlės žaviai papildys kambarius puokštėmis, vainikais ar girliandomis. Tarp populiarėjančių tradicijų, įgūdžių ir amatų - natūralūs dažai, šienavimas ir žoliavimas.

    9. Nemylimos gamtos apkabinimas

    Daržininkai domisi tradiciškai nepopuliariomis gyvūnijos rūšimis, dėl netikėtos jų teikiamos naudos. Sulaukiama vis daugiau užklausų apie tai, kaip paskatinti savo soduose gausiau apgyvendinti laukinių vabzdžių, bestuburių, kurie praeityje patys buvo vadinami sodo priešais, kad jie atsikratytų labiau varginančiomis rūšimis. Tai vapsvos, kurios naikina vikšrus, šliužai, padedantys perdirbti pūvančias medžiagas, ir amarai, kurie yra maistas tokioms mėgstamoms rūšims kaip boružėlės, laumžirgiai ir lakštingalos.

  • RENKAME IR DŽIOVINAME PRIESKONINIUS AUGALUS

     

    Vasarai ritantis į priekį verta pagalvoti, kokių prieskoninių žolelių galime prisirinkti ir prisidžiovinti žiemai. Tam tikrai nebūtina keliauti į miškus ar laukus. Nemažai prieskonių sėklų galima rasti prekyboje ir užsiauginti jų savo daržo lysvėse. Aptarsime, kokiais prieskoniais galima pasirūpinti liepos mėnesį.

    Bazilikas. Šis vienmetis prieskoninis augalas gali augti net balkone ar ant palangės. Patartina lapus skinti iki žydėjimo, kol jie kvapnesni. Šis prieskonis dar vadinamas karališkuoju. Lapai savo aromato nepraranda net juos išdžiovinus. Tinka salotoms, padažams, mėsos, žuvies patiekalams. Ypatingai dera su pomidorais.

    Mairūnas. Tinka sriuboms, apkepams, padažams. Naudojamas gaminant dešras. Idealiai tinka sunkiems, įvairios riebios mėsos, taip pat žvėrienos patiekalams gaminti, nes lengvina virškinimą. Gerai dera marinuojant ar raugiant agurkus, patisonus, kopūstus. Juo galima pakeisti pipirus.

    Raudonėlis. Jis tinkamas mėsos, kiaušinių, žuvies patiekalams, salotoms, sriuboms, troškiniams. Yra kartoko, sutraukiančio skonio. Tai ne tik prieskonis, bet ir vaistažolė, pasižyminti raminančiomis, atsikosėjimą lengvinančiomis ir virškinimą gerinančiomis savybėmis. Rinkimas: antžeminė augalo dalis nupjaunama paliekant apie 20 cm iki žemės. Išdžiovinus lapai atskiriami nuo stiebų, stiebai pašalinami.

    Čiobrelis. Tai daugiametis, nuo senovės pažįstamas augalas. Natūralus konservantas, turintis savyje nemažai eterinių aliejų. Šis augalas tinka arbatai gaminti, sriuboms, padažams, kepenėlių, žuvies, mėsos, sūrio patiekalams. Renkamas žydintis, žirklėmis nukerpant nesumedėjusią antžeminę dalį.

    Visi, prieskoniams skirti, augalų lapai renkami iki žydėjimo, o žiedai - vos pražydus. Skynimui netinka rasoti augalai, arba šlapi po lietaus. Džiovinimui reikia rinktis gerai vėdinamą, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotą vietą. Augalai paskleidžiami ant popieriaus ar audinio ir pridengiami marle. Kartas nuo karto juos reikia persklaidyti. Mairūną ir raudonėlį galima džiovinti surišus šluotelėmis ir kur nors pakabinus. Išdžiovinti ir vartojimui paruošti prieskoniai laikomi tamsiuose stiklainiuose, popieriniuose ar drobiniuose maišeliuose, saugant nuo drėgmės. Taip laikomi jie galioja metus.

    Žoleles taip pat galima susmulkinti ir užšaldyti.

     

PANAŠIOS PREKĖS