Pupos - pamirštas baltymų šaltinis

Tikriausiai ne vienas vaikystėje klausėtės liaudies pasakos apie stebuklingą pupą, kuri augo augo ir net ligi dangaus užaugo. O gal garsiai iš visų plaučių traukėte vaikiškas linksmas daineles apie žirnį ir pupą.

Taip, pupa mūsų kraštuose žinoma jau nuo žilos senovės, nors tai ir nebuvo kasdienis mūsų protėvių valgis. Senoliai pupas virė ir valgė tiesiog kaip užkandį, taip pat jomis gardžiavosi per šventes, patiekdami kaip užkandį prie naminio alaus. Garbingą vietą, šalia javų grūdų, pupos užėmė ir ant šv. Kūčių stalo. Jų baltymingais miltais netgi praturtindavo duoną.

Kaip matote, mūsų protėviai mokėjo naudotis visais žemės teikiamais naudingai produktais. Deja, šiandieną pupa yra nepelnytai pamiršta. O be reikalo. Pupos yra labai naudingos ir maistingos. Tai vienos iš vertingiausių daržovių, savo maistingumu ir baltymų kiekiu prilygstančios mėsai. Be to, šie baltymai žmogaus organizmui labai naudingi ir lengvai pasisavinami.

 

Pupos – ir maistas, ir vaistas

Žmonės, bandantys atsisakyti mėsos ir pradėti gyventi sveikiau, domisi iš kur gauti reikiamą kiekį organizmui gyvybiškai reikalingų medžiagų, o labiausiai itin svarbios statybinės medžiagos - baltymų. Savo maistine verte pupos maistingesnės už kitas ankštines daržoves - prinokusiose jų sėklose susikaupia net iki 35–37% lengvai organizmo pasisavinamų baltymų, o žaliose – tik 3–7%. Jose taip pat gausu aminorūgščių (arginino, histidino, lizino, metionino ir triptofano), kurių žmogaus organizmas negeba susintetinti, todėl privalo gauti su maistu.

Be aukščiau paminėtų naudingų medžiagų, pupose dar yra 42,6% angliavandenių (daugiausia krakmolo) ir apie 2% riebalų. Aptinkami ir vitaminai C (apie 90 mg), B1, B2, B6, folio rūgšties, piridoksino, karotino. Žaliose pupų ankštyse susikaupia net iki 175 mg vitamino C, todėl tiek pačios ankštys, tiek stiebai naudojami kaip maistingas pašaras gyvuliams, tinka silosui gaminti.

Maistui vartoti tinka virtos subrendusios ar nesubrendusios pupos. Vartoti neišvirtų ar blogai išvirusių pupų negalima, nes jose gali būti toksinių medžiagų, kurios suyra tik veikiamos šilumos. Beje, pupų nepatariama valgyti sergantiems podagra, nes jose yra daug purinų.

Pupas galima naudoti ne tik maistui, pasak liaudies medicinos, jos tinka ir kaip gydymo priemonė. Pavyzdžiui, trintos virtos pupos ar jų nuoviras vartojamas kaip sutraukiantis ir uždegimą mažinantis vaistas, taip pat padeda stabdyti viduriavimą. O piene išvirtos ir sutrintos pupos dedamos ant pūlinių, šunvočių, furunkulų, kad šie greičiau subręstų ir nebūtų tokie skausmingi.

 

Kaip teisingai vartoti ir ką skanaus pasigaminti

Kaip ir minėjome prieš tai, pupos valgomos visiškai subrendusios – paprastai džiovinamos arba verdamos.

Kadangi pupos verda ilgai, prieš tai jas reikia išmirkyti (išbrinkinti) minkštame šaltame vandenyje apie 12 valandų. Virti nesūdytame vandenyje (druskos įberkite tik virimo proceso pabaigoje). Pupų luobelės storos, sunkiai sukramtomos, todėl prieš dėdami į patiekalus jas nulupkite. Kad lengviau atsiskirtų, išvirtas pupas perliekite šaltu vandeniu, o jį nupylę pakratydami trumpai pagarinkite (panašiai kaip bulves).

Pupomis galima gardinti salotas, dėti į troškinius, pasigaminti sveiką užtepėlę ar net išsivirti sriubą. Pasidairę internete, tikrai atrasite nemažai gardžių ir sveikų patiekalų receptų. Jei kepate naminę duoną, paįvairinimui prie įprastų miltų galite pridėti ir pupų miltų. Tai kepiniui suteiks subtilesnį skonį. Pupas taip pat labai skanu kramsnoti ir tiesiog kaip sveiką bei maistingą užkandį. Pagardinkite česnaku, druska ar kitais mėgstamais prieskoniais ir ragaukite.

Beje, ne mažiau skanios ir maistingos yra konservuotos pupos. Konservavimo procesas neutralizuoja didžiąją dalį pupose esančio sunkiai virškinamo krakmolo, todėl konservuotos pupos, kitaip nei virtos ar džiovintos, nesukelia vidurių pūtimo.

 

Tinka ir grožiui puoselėti

Pupos skatina skysčių išsiskyrimą iš organizmo ir teigiamai veikia širdies bei inkstų veiklą. Kadangi šiose daržovėse gausu baltymų, jos priskiriamos dietiniams produktams.

Pupos naudojamos ir kosmetikos gamyboje - jų žiedų ištraukos ir nuovirai nuo seno naudojami kaip gaivinanti ir veidą valanti priemonė.

 

Auginimas

Šiandien pupų auginti nebūtina, jų galima nusipirkti turguje ar parduotuvėje. Tačiau tie, kurie turi žemės ir mėgsta valgyti tai, ką užaugino patys, šių maistingų daržovių tikrai gali užsiauginti.

Pupos nemėgsta rūgščios dirvos, o geriausiai auga vidutinio sunkumo ir sunkioje nerūgščioje, drėgnoje priemolio, neutralios reakcijos pH 6-7 dirvoje. Parinkite atvirą, gerai vėdinamą vietą, puikiai tiks ta, kurioje prieš tai augo mėšlu tręštos bulvės ar kopūstai.

Beje, pasodintos kartu su bulvėmis (į tą pačią duobelę šalia bulvės), pupos šias saugos nuo kolorado vabalų.