Salierų sodinimas šiltnamyje

Salierai yra nekaloringa ir žmogaus organizmui naudingomis medžiagomis praturtinta daržovė. Salierai skirstomi į lapinius, lapkotinius ir šakniavaisinius. Šį rūšiavimą nulemia maistui naudojamos augalo dalys. Lietuvoje labiau paplitę šakniavaisiniai salierai.

Salierų vegetacinis laikotarpis gana ilgas - ankstyvųjų veislių trunka 120-150, o vėlyvųjų -170-180 dienų. Todėl dėl ilgos vegetacijos, šakniavaisinių salierų sėja reikia pradėti rūpintis jau kovo mėnesį.

Salierų auginimo ypatumai

Salierai į dėžutes šiltnamyje arba į inspektus sėjami vasario pabaigoje ar kovo viduryje. Sėklos sėjamos eilutėmis kas 3-4 cm viena nuo kitos.

Sudrėkinkite durpių substrato ir smėlio mišinį, juo 5-6 cm sluoksniu pripildykite seklias medines ar polimerines dėžutes. Mišinio paviršių išlyginkite ir kas 3-4 cm padarykite centimetro gylio griovelius, į kuriuos subersite sėklas. Jei neturite noro pernelyg „žaisti“, sėklas į dėžutes galite berti padrikai, nedarydami griovelių. Subertas sėklas užbarstykite švariu smėliu ir uždenkite polietilenine plėvele. Plėvelę nuo dėžučių kasdien reikia trumpam nuimti, nupurtyti susidariusį vandens kondensatą, ir pravėdinti dėžutes. Augalams sudygus, plėvelę reikia nuimti.

Salierai mėgsta drėgmę, todėl pagal poreikį laistykite 22-25 ºC temperatūros vandeniu. Nuo sėjos iki sudygimo šiltnamyje palaikykite 20-25 °C oro temperatūrą ir iki 70-80 proc. santykinį oro drėgnumą. Esant žemesnei nei 10 ºC temperatūrai, daigai perauga į žyduolius. Palankiomis sąlygomis paprastai salierų sėklos dygsta 15-20 dienų.

Kai išauga 2-3 tikrieji lapeliai, daigus reikėtų išpikiuoti į dėžutes 3x5 cm atstumais. Tinkama augti daigams temperatūra šiltnamyje dieną turi būti 20-22 °C, o naktį – 14-16 °C. Salierų daigai užauga per 60-70 dienų. Likus 10-12 dienų iki sodinimo į dirvą, rekomenduojama daigus grūdinti išnešant į lauką ir kuriam laikui paliekant paunksmėje.