Barkodas: 4772032002753  
Kiekis: 4 m
 


Levanda tikroji VERANI

Daugiametis augalas. Maistui vartojami švieži ir džiovinti levandos žiedai bei lapai, kurie gaminiams suteikia malonų, grybus primenantį kvapą bei kartoką skonį. Žydi antraisiais metais, liepos-rugpjūčio mėnesiais. Žiemoja pridengtos.

Levandų auginimas

Svarbiausias darbas nusipirkus levandų sėklas - stratifikacija. Prieš daiginimą, sėklas 2 paras palaikyti šaldymo kameroje. Išėmus sėklas, palaikyti 1 dieną kambario temperatūroje. Sėti į vazonus kovą-balandį, geriausia sodinti į atskirus vazonus. Laikyti šviesioje vietoje, 15-21 °C. Birželio mėnesį galima persodint į lauką. Geriausia auga saulėtoje vietoje. Žemė turėtų būti lengva, neutrali. Patartina išsirinkti vieną vietą ir levandų nepersodinti. Reikalingas drenažas, kad nesikauptų vanduo dirvos paviršiuje. Žydi liepos - rugpjūčio mėnesį. Žiemos metu, levandas pridengti. Po žiemos, reikia apkarpyti - tai paskatins krūmijimąsi,  jos gausiau žydės.


Lot. Lavandula angustifolia Mill.


 - IV, 1,0-1,5 cm;

- V, VI 

 


- VII–VIII;

 

4772032002753
2017-03-10

Charakteristikos

Sodinimo mėnesiai
Balandis
Birželis
Gegužė
Žydėjimo mėnesiai
Liepa
Rugpjūtis
Lotyniškas pavadinimas
Lavandula angustifolia Mill.
Auginimo sąlygos
Auginama lauke
Pusiau pavėsis
Saulėta
  • RENKAME IR DŽIOVINAME PRIESKONINIUS AUGALUS

     

    Vasarai ritantis į priekį verta pagalvoti, kokių prieskoninių žolelių galime prisirinkti ir prisidžiovinti žiemai. Tam tikrai nebūtina keliauti į miškus ar laukus. Nemažai prieskonių sėklų galima rasti prekyboje ir užsiauginti jų savo daržo lysvėse. Aptarsime, kokiais prieskoniais galima pasirūpinti liepos mėnesį.

    Bazilikas. Šis vienmetis prieskoninis augalas gali augti net balkone ar ant palangės. Patartina lapus skinti iki žydėjimo, kol jie kvapnesni. Šis prieskonis dar vadinamas karališkuoju. Lapai savo aromato nepraranda net juos išdžiovinus. Tinka salotoms, padažams, mėsos, žuvies patiekalams. Ypatingai dera su pomidorais.

    Mairūnas. Tinka sriuboms, apkepams, padažams. Naudojamas gaminant dešras. Idealiai tinka sunkiems, įvairios riebios mėsos, taip pat žvėrienos patiekalams gaminti, nes lengvina virškinimą. Gerai dera marinuojant ar raugiant agurkus, patisonus, kopūstus. Juo galima pakeisti pipirus.

    Raudonėlis. Jis tinkamas mėsos, kiaušinių, žuvies patiekalams, salotoms, sriuboms, troškiniams. Yra kartoko, sutraukiančio skonio. Tai ne tik prieskonis, bet ir vaistažolė, pasižyminti raminančiomis, atsikosėjimą lengvinančiomis ir virškinimą gerinančiomis savybėmis. Rinkimas: antžeminė augalo dalis nupjaunama paliekant apie 20 cm iki žemės. Išdžiovinus lapai atskiriami nuo stiebų, stiebai pašalinami.

    Čiobrelis. Tai daugiametis, nuo senovės pažįstamas augalas. Natūralus konservantas, turintis savyje nemažai eterinių aliejų. Šis augalas tinka arbatai gaminti, sriuboms, padažams, kepenėlių, žuvies, mėsos, sūrio patiekalams. Renkamas žydintis, žirklėmis nukerpant nesumedėjusią antžeminę dalį.

    Visi, prieskoniams skirti, augalų lapai renkami iki žydėjimo, o žiedai - vos pražydus. Skynimui netinka rasoti augalai, arba šlapi po lietaus. Džiovinimui reikia rinktis gerai vėdinamą, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotą vietą. Augalai paskleidžiami ant popieriaus ar audinio ir pridengiami marle. Kartas nuo karto juos reikia persklaidyti. Mairūną ir raudonėlį galima džiovinti surišus šluotelėmis ir kur nors pakabinus. Išdžiovinti ir vartojimui paruošti prieskoniai laikomi tamsiuose stiklainiuose, popieriniuose ar drobiniuose maišeliuose, saugant nuo drėgmės. Taip laikomi jie galioja metus.

    Žoleles taip pat galima susmulkinti ir užšaldyti.

     

PANAŠIOS PREKĖS