ŠPINATAI – NE TIK PAVASARĮ


Daugeliui špinatai asocijuojasi su ankstyvu pavasariu, kai prasideda salotų ir kitų žalumynų, tame tarpe, ir špinatų, sezonas. Vėliau, kai prasideda kitų daržo gėrybių sezonas, žalumynai – neretai pamirštami. Tačiau nepelnytai. Štai špinatai gali būti auginami iki pat vėlyvo rudens. Be to juos drąsiai galima konservuoti arba šaldyti ir džiaugtis visą žiemą.

Špinatų nauda organizmui

Špinatai – itin organizmui naudinga daržovė, juose yra beveik visų žinomų vitaminų ir mineralinių medžiagų, itin gausu geležies. Jie maistingi, nekaloringi ir lengvai įsisavinami, todėl dažnai rekomenduojami visiems turintiems problemų su antsvoriu ir vaikų maistui.

Špinatus naudinga valgyti sergantiems nervų sistemos ligomis, išsekimu, mažakraujyste, anemija, hipertonija, cukriniu diabetu, gastritu. Juos rekomenduojama valgyti sveikstantiems po sunkių ligų. Teigiama, kad reguliarus špinatų valgymas stabdo net piktybinių auglių vystymąsi. Šie žalumynai pasižymi laisvinamuoju, šlapinimąsi skatinančiu priešuždegiminiu poveikiu.

Kaip sėti ir auginti špinatus?

Špinatai pasižymi pakantumu nepalankioms oro sąlygoms: jų sėklos dygsta esant vos 4 °C šilumos, o daigai ir suaugę augalai ištveria šalnas net iki -6 °C šalčio. Tačiau optimaliausia temperatūra – 15 °C šilumos ir, svarbiausia, nuolatinė drėgmė. Špinatai – labai reiklūs drėgmei: jos trūkstant augalai pradeda auginti stiebus, lapai kietėja, grubėja, praranda tiek savybes, tiek skonį. Ne mažiau svarbu ir puri dirva, todėl ją reikia nuolat purenti.

Špinatų sėklas reikia sėti 2–4 cm gylyje, o sudygusius reikia išretinti ir palikti tarp augalų 7–8 cm atstumą. Per tankiai auginami špinatai anksti pradeda žydėti ir tampa netinkami maistui. Špinatų sėklos greitai sudygsta, augalai sparčiai auga, todėl juos rekomenduojama sėti į kitų, lėtai augančių daržovių, tarpueilius.

Špinatų derlius imamas, kai augalas išaugina 5–6 lapelius, jie skinami iš apačios arba nupjaunamas visas augalas. Nerekomenduojama skinti ką tik palaistytų špinatų arba iškart po lietaus, nes tada lapai būna labai trapūs ir lūžta. Pamačius žiedynkočių pradmenis, špinatus reikia išrauti su šaknimis.

Taigi, jei galvojate, kad špinatai ir kiti žalumynai – tik pavasarį, laikas nuomonę pakeisti: špinatus galite auginti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. O tai daryti tikrai verta, nes špinatai – sveikatos šaltinis.