Svogūnų sėklų daiginimas namuose

Tikriausiai retam kuriam patiekalui paruošti nenaudojami svogūnai. Ši aitriu skoniu bei kvapu pasižyminti daržovė vartojama tiek šviežia, tiek kepta, tiek virta, tiek marinuota ar net džiovinta.

Svogūnų galima užsiauginti keliais būdais: sėjant, daigais, iš sėjinukų ir vegetatyviniu būdu iš ropelių.

Pati svogūno sėkla yra netaisyklingos formos, apvilkta juodu, vandenį sunkiai praleidžiančiu apvalkalu. Svogūnų sėklos brinksta lėtai, o dygti pradeda tik praėjus 10-14 dienų po sėjos. Esant blogoms sąlygoms dygti gali ir dar ilgiau.

Kaip paruošti sėklas daiginimui?

Jei turite sėklų prisirinkę iš savo sodo, o nenusipirkę specializuotoje parduotuvėje, prieš sėjant jas reiktų kruopščiai perrinkti, išvalyti, išrinkti nekokybiškas, pakeitusias spalvą, paliekant tik didžiausias ir sveikas. Norėdami greitai ir efektyviai išrinkti sėjai netinkamas „tuščias“ sėklas, supilkite jas į druskos tirpalą (2–3 g 100 ml vandens) ir pamaišykite. Palikite 10 minučių pastovėti. Pastebėsite, jog kai kurios sėklos iškilo į vandens paviršių. Vadinasi jos netinkamos sėjai. Jas tiesiog surinkite ir išmeskite. Likusias nuplaukite tekančiu vandeniu ir nusausinkite. Jos yra tinkamos sėti.

Išbrinkintos sėklos išdygsta 3-4 dienomis anksčiau nei nebrinkintos, o anksčiau išdygusios turi daugiau galimybių įsitvirtinti ir jų taip smarkiai neužgožia piktžolės, kaip vėliau sudygusias. Todėl prieš sėjant specialistai pataria sėklas 2-9 dienas pamirkyti kambario temperatūros vandenyje. Kad vanduo neprarūgtų, rekomenduojama jį kasdien keisti švariu. Tie, kurie nori greitesnio rezultato, sėklas gali pamirkyti 8 val., 40 laipsnių temperatūros vandenyje.

Auginant daigams, sėklas reikėtų sėti kovo viduryje į šildomus šiltnamius eilėmis kas 6 cm į 1-2 cm gylio griovelius. Lysvė sulyginama ir palaistoma. Žemė turėtų būti drėgna, bet ne šlapia, o vidutinė oro temperatūra - 15-18 laipsnių. Sodinimui tinkami 7-8 mm storio ir 15-20 cm aukščio daigai.