Tulpių auginimas ir priežiūra

 

Tulpės – daugiametės gėlės, džiuginančios akis nuo ankstyvo pavasario. Nors jų priežiūra nėra sudėtinga, tačiau esminius dalykus vertėtų žinoti.

Kokia žemė tinkamiausia tulpių auginimui ir kada jas sodinti?

Tulpėms tinkamiausia lengva, drenuota, patręšta perpuvusiu mėšlu ar kompostu dirva. Svarbu, kad nesikauptų vanduo ir pakaktų saulės, o vėjas nelaužytų kotų. Sodinimo vieta rengiama rudenį: pirmiausia kruopščiai išravima, sukasama ir išpurenama bei patręšiama.

Atrinkite sveikus svogūnėlius ir sodinkite maždaug 15 cm gylyje (arba trijų svogūnėlių aukštyje), tarp jų palikdami 10 cm tarpus. Po sodinimo gausiai paliekite. Šiam ritualui tinkamiausias laikas: nuo rugsėjo vidurio iki spalio antros pusės. Tačiau nepamirškite atsižvelgti į orų prognozes, kad svogūnėliai spėtų įsišaknyti ir prigyti iki šalnų.

Tulpių priežiūra

Pavasarį, nutirpus sniegui, rekomenduojame patręšti azoto trąšomis. Jei žemė nėra itin derlinga, formuojantis žiedui galite patręšti ir bendromis, daugiametėms, svogūninėms gėlėms skirtomis trąšomis. Augimo metu ir po nužydėjimo, prižiūrėkite dirvą, kad nesidaugintų piktžolės. Stebėkite ar tulpių nepuola ligos, jei išvysite pažeistą tulpę, pašalinkite net su žemių grumstu, kad liga neplistų ir neužkrėstų greta augančių.

Skindami tulpes palikite bent vieną lapą, o jei gėlių neskinate, po žydėjimo pašalinkite susiformavusias sėklas. Jei jas paliksite, apsunkinsite svogūnėlio vystymąsi.

Prasidėjus šalnoms, mulčiuokite tulpių augimo vietą, tuomet svogūnėliai geriau peržiemos, o kitais metais sulauksite sveikų, gražių žiedų. Apsaugai tiks lapai, šiaudai ar durpės, tik pavasarį nepamirškite juos nurinkti, kad neužstotų saulės ir leistų augti.

Stenkitės išlaikyti dirvos purumą ir kokybę, nes nuolat susilaikantis vanduo bei kietėjanti žemė apsunkina augimo procesą. Be to, gali supūti svogūnėliai arba sunkiai dygti stiebai.

Tulpių yra įvairių rūšių, vienos žydi anksti pavasarį, o kitos džiugina vasarą. Tačiau auginimo principai labai panašūs. Visoms tulpėms reikia vandeniui laidžios, purios žemės, saulės ir užuovėjos. Tik vasarą žydinčioms gali būti daugiau šešėlio.