Vasarinių kopūstų sodinimas šiltnamyje

Kopūstai - vienos iš populiariausių daržovių Lietuvoje. Jie auginami ne tik dideliuose ūkiuose, bet ir daržuose. Žinoma, mažesnio ploto derliaus užteks salotoms, sriuboms ir kitiems patiekalams tik ribotą laiką. Tačiau tikrai verta užsiauginti šių dražovių patiems, nes tai vitamino C šaltinis, taip pat ir kitų vertingų, organizmui reikalingų medžiagų. Išoriniuose kopūsto lapuose vitaminų beveik du kartus daugiau nei vidiniuose, tad jei jie nepažeisti kenkėjų ir ligų, verčiau nemeskite.

Jeigu norite kopūstais stiprintis jau vasarą, reikėtų pasirinkti tinkamą veislę. Pagal augimo trukmę kopūstai skirstomi į:

  • ankstyvuosius (dera 65-115 dienų);
  • vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo (dera 115-160 dienų);
  • vėlyvuosius (dera 160 ir daugiau dienų).

Vasariniai – tai ankstyvieji kopūstai. Juos reikėtų pradėti daiginti jau kovo mėnesį šildomoje patalpoje, o persodinti į šiltnamį gegužę arba birželį. Tikslią instrukciją rasite ant sėklų pakuotės, nes skirtingų veislių auginimo sąlygos gali šiek tiek skirtis.

Kopūstai gerai augs tik jiems tinkamoje dirvoje ir palankiomis sąlygomis. Ankstyvajai veislei svarbu šiluma ir neutralaus arba silpno pH priesmėlio ar priemolio humusinga dirva. Dirvožemis turėtų būti pralaidus orui ir gana greitai džiūstantis.

Kopūstų auginimui lysvės ruošiamos rudenį. Į dirvą įterpkite kreidos ar dolomitmilčių, tuomet sukaskite. Jei norite pamaitinti žemę, ją patręškite kompostu ar mėšlu. Azotinių trąšų normą rinkitės minimalią, nes vasariniai kopūstai linkę kaupti nitratus. Pavasarį, prieš kopūstų sodinimą, galite papildomai patręšti, jei abejojate žemės derlingumu.

Nuo kovo vidurio jau galima sėklas sėti į daigyklas. Prieš tai rekomenduojama maždaug 15 minučių pamirkyti 45-50 °C vandenyje, paskui minutei, su maišeliu, įdėti į šaltą vandenį. Taip sėkla grūdinama.

Daigus galėsite pikiuoti po poros savaičių. Į nešildomą šiltnamį rekomenduojama persodinti tik 12-15 cm daigus, turinčius 4-5 tikruosius lapus. Sodinti į lysves rekomenduojama apniukusią dieną arba vakare bei pirmas porą dienų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Pirmas penkias dienas patariama drėkinti lapus, o vėliau reguliariai laistyti, nes kopūstai mėgsta drėgmę.