Lelijos svogūnėliai

Lelijos - vienos seniausių dekoratyvinių augalų, laikomos karališkomis gėlėmis (pasaulyje auginamos daugiau nei 3000 metų). Nepaisant jų taurios prigimties, tai lengvai prižiūrimi augalai, puikiai augantys lengvoje, derlingoje bei laidžioje dirvoje, saulėtoje ar iš dalies šešėlio pridengtoje vietoje. Nemėgsta dirvos paviršiuje užsistovėjusio vandens.

Tai svogūninės gėlės. Jų svogūnėliai sodinami rudenį arba ankstyvą pavasarį. Savo žiedų taureles lelijos atveria liepos mėnesį. Šiuo metu lelijų veislių yra labai daug ir įvairių spalvų žiedlapiais (senosios rūšys buvo baltažiedės), todėl tik Jūsų skonis apsprendžia, kaip atrodys Jūsų lelijų darželis.

Lelijų svogūnėlius rinkitės sveikus, gražius, didelius. Sodinkite juos gylyje, maždaug tris kartus didesniame nei paties svogūnėlio aukštis (kai kur nurodoma, kad tai yra 20-25 cm) ir palikdami 10-15 cm tarpelius tarp jų. Taip svogūnėliai turės pakankamai erdvės dauginimuisi. Prieš sodinimą rekomenduojama palaikyti svogūnėlius silpname kalio permanganato tirpale. Tai padės išvengti ligų ir apsaugos nuo grybelio. Jei randate svogūnėlį, kuris Jums atrodo įtartinas, geriau meskite jį šalį, nes sergantis ar pradėjęs pūti svogūnas gali užkrėsti aplinkinius savo kaimynus.

Kad lelijų svogūnėliai dirvoje jaustųsi kuo smagiau, pavasarį dirvą aplink juos verta mulčiuoti bei patręšti mineralinėmis trąšomis, o kai paviršiuje pasirodys daigeliai, palieti juos rožinės spalvos kalio permanganato tirpalu bei papurenti dirvą. Purenkite atsargiai, kad nepažeistumėte lelijų svogūnėlių, nes jos gali atsisakyti žydėti tais pačiais metais.

Vienoje vietoje lelijos auga ir žydi apie 5 metus. Vėliau jų svogūnėliams ima stigti vietos, nes jie “vaikuojasi”. Taigi, kas 5 metus reikalingas persodinimas. Vienas didžiausių šių gėlių privalumų yra tas, kad jos gana lengvai dauginasi, išaugindamos naujus “dukterinius” svogūnėlius šalia senųjų. Tai reiškia, kad tinkamai prižiūrimas ir mylimas Jūsų lelijų darželis ne tik nuostabiai žydės bei kvepės, bet ir kasmet plėsis.