PLANUOJAME KITŲ METŲ SĖJĄ: KAS SVARBIAUSIA?


Planavimas visada veda tikslesnio, kokybiškesnio tikslo link, sėjos planavimas – ne išimtis. Pasibaigus šių metų sezonui, užauginus ir nuėmus šių metų derlių pats laikas planuoti kitų metų
daržovių ir gėlių sėją: sudaryti sėjos planą, auginimo ir priežiūros grafiką, iš anksto pasirūpinti sėklomis. Nuo ko reikėtų pradėti ir kas svarbiausia kitų metų sėjos planavime? Ir kokią naudą jis, apskritai, duoda?

Kaip pasirinkti vietą sėjai?

Sėja, pirmiausia, apima daržo vietos ir tipo parinkimą, dirvos gerinimo poreikį, konkrečių augalų vietos parinkimą ir daug kitų etapų, nuo kurių priklauso derliaus kokybė ir gausa. Todėl, jei norite sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, šiuos procesus planuoti būtina.

Dirvos vietos parinkimas aktualiausias tiems, kurie naujai įsirengia daržą arba kurie keičia jo vietą. Svarbu, kad lysvės būtų gerai saulės apšviestoje vietoje, jų neužstotų įvairūs statiniai arba medžiai, tačiau lysvės būtų apsaugotos nuo šiaurinių vėjų. Taip pat dirva turėtų būti lygi arba su nedideliu nuolydžiu į pietus arba pietvakarius, tada galėsite pietinę daržo pusę skirti labiau šilumą mėgstantiems augalams, o šiaurinę – daržovėms, kurioms tinka vėsesnis klimatas.

Ne mažiau svarbu – planuoti ir lysvių tipą bei, atsižvelgiant į dirvos dydį, lysvių skaičių bei plotį. Rekomenduojama nedaryti lysvių platesnių nei 0,8–1 m, nes kitaip nepasieksite jose augančių augalų, bus sunku ravėti ir nuimti derlių.

Ar remtis įvairiomis sėjos planavimo metodikomis?

Kada ką ir kaip sodinti, dažnai mums sufleruoja įvairios metodikos, tačiau populiariausia iš jų yra sėja pagal mėnulio kalendorių. Vieni ja remiasi, kiti sako netikintys, kad tam tikra metodika gali nulemti derliaus kokybę ir gausą. Taigi, kuo tikėti?

Mėnulio poveikis augalams yra žinomas jau nuo seno, ypač sėklų daigumui. Ne veltui, yra sudarinėjami sėjos pagal mėnulį kalendoriai, išskiriamos konkrečios dienos, kada reikia sodinti vienus arba kitus augalus, kada juos persodinti, ravėti arba kitaip prižiūrėti. Specialistai rekomenduoja, vis dėlto, paisyti mėnulio kalendoriaus, tačiau nesekti jo aklai. Geriausia, kai atrandamas metodas, tinkamiausias Jums, tačiau tai ateina su metais ir sodininkystės patirtimi, todėl jauniems sodininkams rekomenduojama daugiau remtis metodikomis ir klimatu bei orais nei spėjimais.

Ką dar planuoti?

Šaltuoju metų laiku taip pat galima domėtis ir planuoti, kokių rūšių ir veislių daržoves ir gėles auginsite, kaip tarpusavyje jas reikia derinti: ką galima sėti šalia vienas kito, ką reikia išskirti ir pan. Taip pat tai puikus metas sudaryti sėjomainos planą, užtikrinantį dirvos ir derliaus kokybę ir derliaus gausumą.

Galiausiai, galite po truputį nusipirkti Jus dominančias sėklas, todėl pavasarį sutaupysite ir laiko, ir pinigų, būsite garantuoti, kad įsigijote tik reikalingas sėklas ir reikiamą jų kiekį. Taip pat staiga atšilus orams, galėsite sėklas pasėti anksčiau ir taip greičiau sulaukti pirmųjų daržovių derliaus.

Taigi, kai šių metų daržovių derlius jau nuimtas, o gėlės nužydėjusios, verta pradėti rūpintis ateinančio sezono sėja ir planuoti daržo vietą, lysvių tipą, taip pat, ką ir kur auginsite, ir kitus svarbius kitų metų sėjos aspektus.