Barkodas: 4779018781534  
Kiekis: 1 g  


Tikrieji arbūzai Sugar baby

Arbūzai auginimui šiltnamyje arba lauke po priedangomis. Arbūzo vaisiai yra dideli, 3-5 kg svorio, sultingi, jų minkštimas labai saldus. Kad užaugtų didesni vaisiai, ant augalo palikti tik 4-5 užuomazgas, o kitas šalinti. Arbūzuose gausu mineralinių medžiagų, cukraus, vitamino C. Vegetacijos periodas 100-130 dienų.

Lot. Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai


- III-IV; 2 - 3 cm

- 100 x 120 cm;


- V-VI;

- VII-VIII;

4779018781534
1970-01-01

Charakteristikos

Lotyniškas pavadinimas
Lot. Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai
Sodinimo mėnesiai
Balandis
Birželis
Gegužė
Kovas
Derlius
Derlius VIII mėn
Derlius VII mėn
Auginimo sąlygos
Auginama lauke
Auginama šiltnamyje
Pusiau pavėsis
Saulėta
  • Saldžios sėkmės auginimas: Arbūzų auginimo mūsų klimato sąlygomis vadovas


    Šaltesniuose regionuose gyvenantiems sodininkystės entuziastams, melionų ir arbūzų auginimas gali atrodyti sudėtingas uždavinys. Tačiau tinkamai suplanavus, prižiūrint ir pritaikius keletą išmanių metodų, šiuos saldžius vasaros skanėstus galima sėkmingai auginti net ir ne pačiomis geriausiomis klimato sąlygomis. Panagrinėkime, kaip savo svajones apie melionų auginimą paversti realybe!

    Kaip pradėti? Raktas į sėkmę prasideda nuo tinkamo laiko

    Šaltesnio klimato šalyse auginimo sezonas yra trumpesnis, todėl melionų sėklas reikia pradėti auginti patalpoje, paprastai likus 4-6 savaitėms iki numatomų paskutinių šalnų. Ši pradžia labai svarbi, kad augalai turėtų pakankamai laiko subręsti ir užauginti vaisius iki šaltų orų sugrįžimo. Rinkitės veisles, specialiai išvestas trumpesniam auginimo sezonui. Geltoniesiems melionams (dar vadinamiems Honey melon) reikėtų rinktis tokias veisles kaip "Honey Dew", "Arancino" arba "Cantalupo di Charentais". Arbūzams ieškokite ankstyvųjų veislių, pavyzdžiui, 'Sugar Baby', "Rosario" arba "Crimson Sweet".

    Tobulos auginimo aplinkos kūrimas

    Melionai mėgsta šilumą, todėl labai svarbu sukurti tinkamą aplinką. Štai keletas būdų, kaip užtikrinti optimalias auginimo sąlygas:

    1. Dirvos paruošimas. Pradėkite nuo gerai drenuojamo, derlingo dirvožemio, praturtinto dideliu kiekiu organinių medžiagų. Prieš sodindami įterpkite komposto arba perpuvusio mėšlo. Kad augalai optimaliai augtų, dirvožemio pH turėtų būti 6,0-6,8.
    2. Temperatūros valdymas. Naudokite juodą plastikinę plėvelę, kad sušiltumėte dirvą ir neleistumėte augti piktžolėms. Plėvelę paklokite likus kelioms savaitėms iki persodinimo, kad iš anksto sušildytumėte dirvą. Šis metodas gali keliais laipsniais pakelti dirvos temperatūrą ir suteikti būtiną šilumą šaknims vystytis.
    3. Apsauga nuo šalčio. Įrenkite plūduriuojančius eilių uždangalus arba mini lankinius tunelius, kad apsaugotumėte jaunus augalus nuo šaltų vėjų ir sukurtumėte šiltesnį mikroklimatą. Nepamirškite jų nuimti arba atidengti dienos metu, kai temperatūra pakyla, kad būtų sudarytos sąlygos apdulkinimui.

    Persodinimas ir priežiūra

    Sėklos sėjamos balandžio mėnesį. Sėkloms dygti reikalinga 20-25˚C temperatūra. O daiginamos yra maždaug 25-35 kalendorines dienas.

    Persodindami melionų ar arbūzų daigus palaukite, kol dirvos temperatūra pasieks 18 °C ir praeis šalnų pavojus (nuo gegužės vidurio-birželio pradžios, kai daigai turi 3-4 tikruosius lapelius). Augalus sodinkite maždaug 0,5-1 metro atstumu vienas nuo kito 1,5-2 metrų eilėse, nes augalams reikia erdvės, kad galėtų išskleisti savo lajas.

    Svarbiausi priežiūros patarimai:

    • Laistymas. Palaikykite pastovią dirvos drėgmę, ypač vaisių vystymosi metu. Laistykite giliai, bet venkite sudrėkinti lapus, kad išvengtumėte ligų. Idealu naudoti lašelinį laistymą arba drėkinimo žarnas po plastikiniu mulčiu. Svarbu neperlaistyti, nemėgsta per didelės drėgmės.
    • Maitinimas. Persodinant tręškite subalansuotomis organinėmis trąšomis, o kai pradės formuotis vaisiai, pereikite prie daug fosforo ir kalio turinčių trąšų. Venkite azoto pertekliaus, kuris skatina lapų augimą vaisių auginimo sąskaita.
    • Apdulkinimas. Saugomoje auginimo aplinkoje melionus gali tekti apdulkinti rankomis. Anksti ryte nedideliu šepetėliu perneškite žiedadulkes nuo vyriškų žiedų į moteriškus. Moteriškus žiedus galima atpažinti iš už žiedo esančio nedidelio į vaisių panašaus išsipūtimo.
    • Palaikymas ir laistymas. Vynmedžius nukreipkite augti norima kryptimi, neleisdami jiems pernelyg išsikeroti. Kai kurie sodininkai, taupydami erdvę, naudoja vertikalias groteles, tačiau nepamirškite, kad augindami vertikaliai, besivystančius vaisius paremkite stropais.

    Bendrų iššūkių sprendimas

    Šalto klimato sodininkai, augindami melionus ar arbūzus, dažnai susiduria su tam tikrais iššūkiais:

    1. Ligų prevencija. Drėgnos sąlygos, kurios dažnai būna saugomoje auginimo aplinkoje, gali skatinti grybelinių ligų plitimą. Užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją ir venkite laistymo iš viršaus. Nedelsdami pašalinkite visus pažeistus lapus.
    2. Kenkėjų kontrolė. Jaunus augalus apsaugokite nuo kenkėjų naudodami eilių uždangalus, tačiau, pasirodžius žiedams, juos nuimkite, kad būtų galima apdulkinti augalus. Reguliariai stebėkite, ar nėra kenkėjų pažeidimo požymių, ir nedelsdami spręskite problemas naudodami ekologiškus metodus.
    3. Temperatūros svyravimai. Net ir vegetacijos sezono metu turėkite po ranka uždangalus arba senas antklodes netikėtiems šalčiams. Būkite pasirengę apsaugoti augalus, jei temperatūra nukristų žemiau 15 °C.

    Arbūzų derliaus nuėmimas

    Norint gauti saldžiausius vaisius, labai svarbu žinoti, kada nuimti derlių. Melionų derliaus nuėmimo metu stebėkite, ar:

    • spalvos pasikeitimą iš žalios į rusvą arba geltoną
    • malonų, saldų aromatą žiedų gale
    • vaisius lengvai slysta nuo vynmedžio, kai švelniai pakeliamas

    Arbūzams ieškokite:

    • geltonos (ne baltos) dėmės toje vietoje, kur vaisius guli ant žemės
    • tuščiaviduris garsas, kai į jį bakstelėjama.
    • nudžiūvusios arčiausiai vaisiaus esančios gyslos
    • matinė, o ne blizganti žievelė

    Kantrybės ir dėmesio detalėms dėka, arbūzų auginimas mūsų klimato šalyse gali būti naudinga sodininkystės patirtis. Nors tai reikalauja daugiau pastangų nei auginimas natūraliai šiltuose regionuose, tačiau dėl pasitenkinimo, kai nuimamas saldus, namuose užaugintas melionų derlius, verta tai daryti. Nepamirškite, kad kiekvienas auginimo sezonas yra mokymosi galimybė, ir nenusiminkite, jei pirmasis bandymas nebus tobulas. Eksperimentuokite su įvairiomis veislėmis ir metodais, kol atrasite tai, kas geriausiai tinka jūsų sodo sąlygoms.

  • Melionų sėja ir auginimas

    Sultingi ir saldūs tarsi medus melionai, į mūsų kraštą atkeliavo iš Vidurinės ir Mažosios Azijos. Nors kilę iš šiltųjų kraštų ir todėl yra egzotiški bei lepūs, melionai auga ir lietuviško oro sąlygomis. Tereikia parinkti tinkamą vietą, sudaryti dygimui bei augimui palankias sąlygas ir vasaros pabaigoje galėsite svečius pavaišinti savo rankomis išpuoselėtais sultingaisiais melionais.

     

    Daržo „karalius“ melionas

    Kaip ir visi egzotiškų kraštų gyventojai, jautriai reaguoja į šviesos bei šilumos trūkumą. Tad mūsų klimato sąlygomis šiuos augalus reikėtų auginti inspektuose arba šiltnamiuose. Tačiau sėkmingai galima derliaus sulaukti ir auginant žiemos sode, nuo vėjo apsaugotame sodo kampelyje, ar saulėtame balkone, terasoje.

    Šiandieną išveista daugybė meliono veislių, kurios veda pačius įvairiausius vaisius - žalius, geltonus, geltonai oranžinius, žalsvus ar melsvai žalius, baltus su gelsvu atspalviu, apvalios, ovalios formos, klostuotais šonais, lygia arba šerpetota luobele. Vaisiaus minkštimas įprastai būna kvapnus, saldus, sultingas, gelsvos, kreminės ar oranžinės spalvos, 4-6 cm storio.

    Mūsų permainingiems orams geriausiai tinka ankstyvųjų veislių Gruntovaja, Grybovskaja, Desertnaja, Altaiskaja, Imperial melionai. Taip pat verta atkreipti dėmesį ir į Olwin bei Ananas veisles, nes augalai atsparūs šalčiui ir net vėsesnę vasarą subrandina skanius, aromatingus, saldžius vaisius, kurių svoris gali siekti 1 kg ar net daugiau.

     

    Kada ir kur sėti?

    Sėklas sėti geriausia antroje balandžio pusėje, į durpinius puodelius ar durpių substratą. Jei nespėjote balandį, galite tai atlikti ir gegužę, bet ne vėliau kaip iki 15 mėnesio dienos. Pamiršote pasirūpinti indeliais? Nesijaudinkite, sėklas daiginti galima ir inde su drėgnomis pjuvenomis, laikant jį šiltoje vietoje. Esant maždaug 20 °C temperatūrai, sėklos sudygsta per savaitę. Daigeliams suformavus 2-3 cm ilgio šaknelę, galima išsodinti į puodelius (tinka 10 cm skersmens) ir laikyti šiltnamyje. O jei nenorite dvigubo vargo, galite persodinti tiesiai į inspektą.

    Dirvožemyje augalo šaknys greitai įsitvirtina ir pradeda augti, kai dirva supurenta, o jos paviršiaus temperatūra siekia 15 °C ar daugiau laipsnių. Spartesniam augimui rekomenduojama patręšti mėšlu ar kompostu.

    Į šiltnamius, inspektus ar lauke po priedanga melionai sodinami 50x50 cm atstumais, o šaknų zona pamulčiuojama. Idealiausios augimo sąlygos - kai šiltnamyje dieną būna 25–30 °C, o naktį – 18–22 °C šilumos.

     

    Auginimas ir priežiūra

    Jei melionus ryžotės auginti lauke, atviroje lysvėje, stojus lietingoms dienoms, lysves iš šonų aptraukite plėvele. Kai dieną oras sušyla iki 20 °C šilumos, priedangas nuimkite iš pietų pusės, kai iki 24 °C – iš abiejų pusių, o iki 27 °C – pašalinkite visiškai.

    Šiltnamyje auginamų melionų priežiūra panaši į agurkų - iki 1 m aukščio nuo pagrindinio stiebo pašalinamos visos šoninės atžalos, paliekant tik 3–4 gerai išsivysčiusias (kiekvieną su 2–3 vaisiais). Kitas reikėtų išskinti, o vėliau nukirpti ir derančių atžalų viršūnes.

    Melionai geriausiai auga nuo vėjų apsaugotoje, nerūgščioje priemolio ar priesmėlio humusingoje dirvoje. Laistykite šiltu vandeniu. Vegetacijos metu tręškite kelis kartus - pirmiausia azoto, vėliau, užsimezgus vaisiams – kalio ir fosforo trąšomis. Geriausia naudoti tirpintas kompleksines trąšas. Tirpalo koncentraciją darykite 0,2–0,3 proc., t. y. 10 l vandens naudokite 20–30 g trąšų.

     

    Kada jau galima mėgautis derliumi?

    Paprastai nuo vaisiaus užuomazgos iki visiško sunokimo praeina apie 40 dienų. Tačiau augalui brandinant vaisius, juo nereikėtų nustoti rūpintis. Vaisiams šiek tiek paaugus, pakiškite po jais molinę šukę ar kitą panašų daiktą, kad vaisius negulėtų ant žemės. Tai ypatingai svarbu, kai melionai pradeda gelsti. Liesdamiesi su žeme, jie gali iš apačios supūti. Vaisiams taip pat naudinga šiek tiek „pasivartyti“, t.y. kartas nuo karto apsukite juos, kad noktų vienodai iš visų pusių.

    Meliono vaisius yra prinokęs tada, kai pagelsta iš visų pusių ir nuo jo sklinda malonus kvapas, o dar vėliau lengvai atsiskiria nuo kotelio. Prinokusių vaisių odelė ir kotelis pagelsta, o viršūnėlės suminkštėja. Tada jau galima drąsiai skinti ir ragauti.

    Jei bijote, kad ilgai ant stiebo būdami vaisiai pernoks ir praras gerą skonį, galite nuskintus nokinti kambaryje ar šiltnamyje. Nuskintus melionus geriausia laikyti šviesoje, 0–15 °C temperatūros ir 90 proc. oro drėgmės patalpoje. Jei ketinate melionų pasidėti žiemai, vaisius nuplaukite vandeniu ir ūkiniu muilu, apdžiovinkite lauke.

    Melionas – tai puikus gaivinantis užkandis ir naudingų vitaminų bei mineralų šaltinis. Ir, kaip matote, nepaisant egzotiškos kilmės, puikiai prisitaikęs augti ir mūsų krašte.

SUSIJUSIOS PREKĖS

PANAŠIOS PREKĖS