Braškių priežiūra ir tręšimas

Pavasarį nutirpus sniegui kartu su pirmaisiais žiedeliais gėlynuose atgyja ir braškių daigai sode. Ši įvairioms sąlygoms atspari ir greitai prisitaikanti kultūra greitai atsigauna ir pradeda ruoštis derliaus sezonui, tačiau svarbu braškes pavasarį tinkamai pamaitinti ir prižiūrėti, kad vasarą sulauktumėte gausaus ir saldaus derliaus.

Pirmiausiai nutirpus sniegui aptvarkome braškes - surenkame nudžiuvusius lapelius bei supuvusias organines liekanas, nes jose gali būti likę parazitų. Tai darykite atsargiai ir delikačiai – juk nenorite pažeisti kyšančių žalių ir sveikų lapelių ar netyčia išrauti viso daigo, kuris dar ne iki galo įsitvirtinęs į žemę.

Braškėms patinka dirva, kuri yra laidi vandeniui ir orui, todėl galite išpurenti plotus tarp lysvių, tuomet braškės gaus daugiau oro, kartu išrausite ir įvairias piktžoles. Dirvos purenimas yra svarbi pavasarinės braškių priežiūros dalis, nes suspaustoje žemėje išaugusios braškės neneš gerų vaisių.

Pasirūpinę senų augalinių liekanų pašalinimu ir dirvos išpurenimu, galite pereiti prie tręšimo. Nesvarbu, ar tai naujai pasodinti braškių daigai, ar po žiemos atsigavę sodinukai, abiem atvejais braškėms reikalingos tiek mineralinės, tiek organinės trąšos. Daugiausiai ir gausiausiai tręšiama gerai supuvusiu mėšlu (ne iki galo supuvusiame mėšle gali būti likę sveikų piktžolių sėklyčių). Ši trąša yra dedama vieną kartą – kai pirmą kartą sodinami braškių daigai - o jos poveikis tęsiasi kelerius metus – lygiai tiek, kiek turėtų augti to pačio sodinimo braškės.

Iš mineralinių trąšų braškėms reikalingas azotas – tačiau jokiu būdu ne per daug – kadangi dideli jo kiekiai skatins lapijos vešėjimą ir mažesnes uogas. Paprastai galima įsigyti specialių trąšų braškėms, kurių sudėtyje subalansuoti šiai kultūrai reikalingų mineralinių medžiagų kiekiai.

Mulčiavimas yra ta dalis, kurią sodininkai neretai praleidžia, nors tai ganėtinai svarbu. Patręšus braškes rekomenduojama pjuvenomis, sausa žole ar šiaudais, spygliais ar sudžiuvusiais lapais padengti dirvą aplink braškes apie 5 cm sluoksniu. Mulčas sulaiko ir palaiko drėgmę, apsaugo žemę nuo susigulėjimo, taip pat padeda uogoms išlikti švarioms, laistant jos neapsitaško purvu nuo žemės. Laikydamiesi šių paprastų, tačiau svarbių braškių priežiūros ir tręšimo taisyklių, galėsite kiekvieną vasarą džiaugtis sultingomis ir didelėmis uogomis.