Hiacintų auginimo ypatumai

Hiacintas (lot. Hyacinthus) — svogūninė gėlė, priklausanti lelijinių augalų šeimai. Šios kvapnios, ryškiaspalvės gėlės mėgiamos daugelyje šalių. Pietų Europoje, Vakarų Azijoje, kai kuriuose Afrikos regionuose hiacintai auga savaime, pievose, įvairiose saulėtose vietovėse. Lietuvoje hiacintus augina darželiuose ir vazonėliuose, kaip kambarinius augalus. Populiariausias yra rytinis hiacintas. Mėgiamiausios jo rūšys: „Carnegie“, „Ibis“, „Jan bos“, „Odysseus“, „Woodstock“, „City of haarlem“ ir „Fondant“. Priklausomai nuo rūšies, hiacintai būna raudonos, geltonos, oranžinės, baltos, alyvinės spalvų.

Hiacintų auginimas

Hiacintai mėgsta saulę ir šilumą. Todėl jų auginimui geriausiai tinka saulėta ir nuo vėjo apsaugota vieta. Hiacintai, kaip ir daugelis kitų svogūninių gėlių, mėgsta vandeniui praleidžią priemolio arba priesmėlio dirvą. Gražiųjų hiacintų auginimas neįsivaizduojamas be tręšimo. Šios gėlės mėgsta derlingą žemę, todėl būtina ją patręšti mėšlu ar kitomis organinėmis trąšomis. Hiacintus galima auginti lauke ir kambaryje. Jei įsigijote ar gavote dovanų jau žydintį augalą, tuomet hiacinto auginimas apima keletą dalykų:

Laikymo vieta. Hiacintai — šilumamėgiai augalai. Tam, kad jis ilgai žydėtų ir džiugintų savo vaiskiomis spalvomis, hiacintą reikia laikyti šviesioje, šiltoje vietoje. Optimaliausia temperatūra augalui augti yra 10-15°С. pastoviai palaikant tokią temperatūrą pasirodo hiacinto žiedkotis, ir netrukus pražysta. Prieš sodinant hiacintą (svogūnėlį) į vazoną ar į atvirą gruntą, patariama apie savaitę laiko palaikyti svogūnėlį šaldytuve arba lauke, 2-8°С temperatūroje.

Laistymas. Hiacintai mėgsta vidutinio drėgnumo dirvą. Pavasarį ir žiemą laistymas turėtų būti reguliarus, tačiau saikingas. Geriausiai laistyti tada, kai žemė vazone yra pradžiuvusi. Laistant rekomenduojama nepadauginti vandens, nes gali pradėti pūti šaknys. Hiacintui nužydėjus, svogūnėliai paliekami vazone ramybės periodui. Vegetaciniu laikotarpiu hiacintų laistyti nereikia.
Šiomis dienomis auginama daugybė iš rytinio hiacinto kilusių veislių, kurių žiedai pasižymi įvairiomis spalvomis ir formomis. Hiacintai gali būti tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai arba pilnaviduriai. Visi žiedai pasižymi svaigiu aromatu.