JUODIEJI RIDIKAI – IR NAUDINGA, IR SVEIKA

 

Kviečiame susipažinti su juodaisiais (žieminiais) ridikais. Jų tėvynė yra Egiptas, Kinija ir Japonija. Juodieji - patys karčiausi iš visų ridikų rūšių, tačiau labai vertingi. Juose gausu organinių rūgščių, mineralinių druskų, vitaminų, medžiagų apykaitą skatinančių fermentų, fitoncidų ir milžiniškas kiekis eterinių aliejų (būtent jie šiai daržovei suteikia specifinį skonį). Taip pat - labai daug širdžiai ir raumenims naudingo kalio. Tai natūralus antibiotikas bei labai stiprus augalinis stimuliatorius. Juo net galima pakeisti kavą. Šių ridikų odelė yra juodos spalvos, vidus baltas ir sultingas. Maistui vartojami švieži šakniavaisiai - jų galima dėti į įvairias salotas, labai tinka valgyti su virtomis karštomis bulvėmis.

Juoduosius ridikus geriausia sėti birželį ar liepą. Jie gerai dera giliai įdirbtoje humusingoje priemolio ar vidutinio priesmėlio dirvoje, taip pat sukultūrintame durpyne. Sėklos įterpiamos į dirvą 2 cm gylyje, vėliau sudygusias reikia praretinti taip, kad liktų 10-15 cm tarpai. Žieminiai ridikai nėra labai reiklūs priežiūrai. Jie greitai auga, todėl užtenka vieną kartą nuravėti. Vėliau ridikai patys nustelbia piktžoles.

Šios daržovės yra atsparios šalnoms. Nukasti būtina, kol orai neatvėso iki 3-4 laipsnių šalčio. Paprastai tai atliekama spalio mėnesį. Per anksti nukasus, šakniavaisiai prasčiau laikysis per žiemą ir praras dalį savo vertingųjų savybių. Rūsyje sudėti į dėžes ir užberti smėliu, juodieji ridikai puikiai išsilaiko iki pat pavasario.

Juodųjų ridikų gydomosios savybės tikrai vertos dėmesio. Liaudies medicinos literatūroje galima rasti informacijos apie tai, kad jie gerina skrandžio ir žarnyno darbą, mažina cholesterolį, dalyvauja kraujo krešėjime, padeda kovoti su įvairiomis infekcijomis. Juodųjų ridikų sultys yra puiki priemonė nuo nemigos, galvos skausmo, gerai valo kepenis, tulžį, inkstus, limfą. Sultis sumaišę su medumi, turėsime natūralią priemonę nuo peršalimo ligų. Jomis taip pat galima išnaikinti pleiskanas. Šiose daržovėse aptiktas ypatingas junginys rafanolis - jis pasižymi šlapimą varančiu poveikiu bei saugo organizmą nuo šlakų.

Juodųjų ridikų nepatartina vartoti sergant kepenų, inkstų, skrandžio, žarnyno ar skydliaukės ligomis. Bet kokiu atveju, prieš imantis gydyti rimtesnius sveikatos sutrikimus, būtina pasitarti su gydytoju!