Kiekis,vnt: 5

Augalo aukštis, cm: 75

Sodinimo gylis, cm: 15

Sodinimo tarpai, cm: 15

 Lot. Gladiolus

 

Sodinimo laiką, gylį ir žydėjimo laiką žiūrėti ant pakuotės nurodytose kriptogramose.

Sodinimo vieta: pavasarį ir vasarą žydinčios svogūninės gėlės geriausiai auga saulėtoje vietoje.

Grunto tipas: tinka visų rūšių ne per drėgni gruntai. Esant reikalui, galima pridėti humuso.

Priežiūra: iškart po sodinimo, palieti ir palaikyti drėgmę grunte, augant. Pavasarį žydinčias svogūnines gėles saugoti nuo

stiprių šalčių po durpių sluoksniu, vasarą žydinčias - laikyti ne žemesnėje kaip 0°C temperatūroje.

Atrama: aukštai išaugančias svogūnines gėles, augimo metu paremti.

 

kardelis, kardelių svogūnėliai, kardelių daigai

4772032006294
2021-01-15

Charakteristikos

Lotyniškas pavadinimas
Gladiolus
 • RUOŠIAMĖS SODINTI PAVASARINES SVOGŪNINES GĖLES

    

  Pavasarinės svogūninės gėlės – tai gėlės, žydinčios vasaros pabaigoje–rudens pradžioje. Pavasarinėmis gėlėmis jos vadinamos ne dėl žydėjimo, o dėl sodinimo laiko. Būtent pavasaris yra tinkamiausias metas sodinti tokias svogūnines gėles kaip kardeliai, lelijos, jurginai, kalijos, kanos. Į ką atkreipti dėmesį, kaip paruošti dirvą ir svogūnėlius sodinimui?

  Kada sodinti pavasarines svogūnines gėlės?

  Pastaraisiais metais darosi vis sunkiau tiksliai įvardinti mėnesį, kada yra tinkamiausias metas sodinti vienas ar kitas pavasarines svogūnines gėles. Vienais metais kovo pabaiga yra tinkama sodinti, o kitais – žemė gali būti padengta sniego danga, o įšalas dar laikytis dirvoje. Todėl geriausia yra sekti orus ir dirvos temperatūrą ir svogūnėlius sodinti, kai dirva 10–12 cm gylyje jau būna įšilusi iki 10 °C. Dažniausiai tokią temperatūrą dirva pasiekia balandžio mėnesį.

  Kaip paruošti dirvą?

  Svogūninės gėlės geriausiai auga perkastame, patręštame ir susigulėjusiame dirvožemyje, labai svarbu palaikyti optimalų dirvos drėgnumą, pasirinkti šviesią ir nuo vėjų apsaugotą vietą. Pirmiausia, reikia gerai palaistyti dirvą, nes tai skatina geresnį svogūnėlių įsišaknijimą. Toliau svarbu pasirinkti tinkamą sodinimo gylį ir atstumus tarp svogūnėlių.

  Geriausia yra svogūnėlius sodinti pagal jų dydį. Mažesnius svogūnėlius reikėtų sodinti ne taip giliai kaip didesnius. Įprastai, kardelių svogūnėliai sodinami 5–15 cm, lelijų – 20–25 cm, jurginų – 15 cm, kalijų – 10 cm, o kanų – 20 cm gylyje. Išimtis – baltoji lelija: jos svogūnėliams užtenka vos 3–5 cm gylio.

  Taip pat reikia žinoti, kad svogūninės gėles vienoje vietoje gali augti ne vienerius metus, todėl, jei pernai jos gausiai žydėjo vienoje vietoje, šiemet jas galite sodinti toje pačioje vietoje.

  Kaip paruošti pavasarinių svogūninių gėlių svogūnėlius?

  Pavasarinių svogūninių gėlių sodinimui reikia pradėti ruoštis jau dabar, nes likus 2–3 savaitėms iki sodinimo reikia svogūnėlius nulukštenti, t. y., pašalinti sausus lukštus. Labai svarbu tai daryti atsargiai ir nepažeisti pačių svogūnėlių ir daigų, kurie ant kai kurių svogūnėlių jau gali būti išdygę.

  Prieš sodinimą būtina atidžiai apžiūrėti kiekvieną peržiemojusį svogūnėlį ir sodinimui ruošti tik sveikus. Specialistai rekomenduoja prieš sodinimą svogūnėlius pamerkti į 0,1 proc. fungicido tirpalą. Pamerkti reikėtų ir naujai nupirktus svogūnėlius. Mirkyti reikėtų 18–24 val., o tada iš karto sodinti.

  Taigi, jau pats laikas įsigyti pavasarinių gėlių svogūnėlius arba apžiūrėti iškastus rudenį ir stebėti orus bei dirvos temperatūrą. Artėja dirvos bei svogūnėlių paruošimo ir jų sodinimo laikas. Nepavėluokite ir vasarą bei rudenį grožėkitės įvairiausiais kardelių, lelijų, jurginų, kalijų, kanų žiedais.

   Kardelių asortimentas

   Jurginų asortimentas

   Lelijų asortimentas

   

 • Kaip lengviau užauginti žydinčias gėles?

  Spalvingi gėlių žiedai džiugina akį tiek balkone, tiek lauko darželyje, tiek namuose. Žydinčias gėles galima sodinti tiesiai į dirvą, vazonus, lovelius, krepšius bei kitus indus ir taip pasipuošti savo namų ar darbo aplinką. Tačiau pasodinti ar pasėti – tai atlikti tik dalį darbo. Kad gėlės džiugintų žiedais, jas būtina tinkamai prižiūrėti. O kaip tai atlikti, jei žydinčių gėlių rūšių yra tūkstančiai?

   

  Svarbu tinkamai paruošti žemę sodinimui

  Tai pats pirmasis darbas, kurį būtina atlikti, norint turėti gražiai žydintį augalą. Jei žemė netinkamai paruošta, gėlės arba visai neprigis, arba ilgainiui nunyks.

  Jei sodinukus ketinate sodinti lauke, sulaukę lietaus dirvožemį supurenkite, sunaikinkite piktžoles, patręškite, o prieš sodinant neprošal dar kartą palaistyti. Žinoma, prieš pradedant ruošti žemę, būtina išsiaiškinti, kokia aplinka gėlėms tinka. Vienos jų puikiausiai jaučiasi ir saulėkaitoje, o kitoms būtinas pavėsis. Vienos nepakenčia skersvėjų, o antroms šioks toks vėjelis visai net patinka.

  Visa ši informacija turėtų būti pateikta perkant sėklas, svogūnėlius ar daigelius. Bet jei netyčia informacinį lapelį pametėte, ar sodinukų gavote iš draugės arba mamos, tereikia žinoti augalo pavadinimą, o visą reikiamą instruktažą susirasite internete.

  Kambarinėms bei balkone auginamoms žydinčioms gėlėms geriausia rinktis jau paruoštus žemės substratus. Juolab, kad ant pakuočių būna išsami informacija, kurioms gėlėms sodinti žemė tinkama.

   

  Pasodinote, o dabar laukia priežiūra

  Kaip ir minėjome prieš tai, tinkamoje vietoje, tinkamu laiku, tinkamai pasodinti žydinčias gėles yra tik dalis darbo. Žinoma, tai tikrai didelė ir reikšminga dalis, nes tinkamai parinktoje vietoje gėlės augs tarsi savaime, reikalaudamos labai minimalios priežiūros. Verta įsidėmėti, kad skiriasi vienmečių, dvimečių ir daugiamečių gėlių priežiūra.

  Daugiametės gėlės toje pačioje vietoje gerai auga apie 3-4 metus. Vėliau jos išstybsta, žiedai tampa smulkesni, o žydėjimas ne toks gausus. Todėl po 3-4 metų, daugiametes žydinčias gėles rekomenduojama perkelti į kitą vietą.

  Na, o vienmetės gėlės, kaip jau supratote, nunyksta kasmet, tad jas kiekvieną pavasarį reikia atsodinti iš naujo. Žinoma, kai kurie svogūnėliai žemėje gali ir peržiemoti, o pavasarį sudygti. Tačiau nesitikėkite, jog augalų žiedynai bus tokie pat vešlūs, kaip pirmaisiais metais.

   

  Laistymas, tręšimas, ravėjimas

  Tai būtini darbai, norint turėti prižiūrėtą ir spalvomis trykštantį gėlyną, balkoną ar palangę. Tręšti reikia tiek lauko, tiek kambarines gėles, parenkant joms specialiai pritaikytus trąšų mišinius. Taip pat nereikėtų pamiršti palaistyti. Ne tik vazonuose ar loveliuose augančias gėlės, bet ir gėlyne žydinčius augalus. Ypatingai laistymo reikia tada, kai pasitaiko ypač karšta ir sausa vasara. Menkai laistomos gėlės auga silpnos, žydi smulkesniais žiedais, kurie greičiau nuvysta. Tad laistyti reikėtų taip, kad dirva gautų pakankamai vandens, būtų nei per sausa, nei per šlapia. Vandens perteklius augalams toks pat žalingas, kaip ir trūkumas.

  Nepamirškite savo gėlynų purenti ir išrauti dygstančias piktžoles. Juk tikrai nenorite, jog tarp ryškiaspalvių kvepiančių gėlių žiedų, puikuotųsi piktžolės. Žinoma, kai kurios iš jų taip pat atrodo gana patraukliai, tačiau neišravėtas gėlynas, vis tik namų aplinkai grožio nesuteikia.

  Beje, purenti reikia ne tik lauko gėlynus, bet ir vazonų žemę. Į išpurentą žemę, ypač vazonų, lengviau prasiskverbia deguonis, o tokioje „kvėpuojančioje“ terpėje sunkiau veistis įvairias augalų ligas sukeliančioms bakterijoms, pelėsiui bei kitokiems kenkėjams. Puri dirva greičiau sugeria drėgmę, kuri taip reikalinga augalų augimui, o jums pliusas dar ir tas, kad laistymui reikės mažiau vandens, norint pasiekti gilesnius dirvožemio sluoksnius.

   

  Žydinčių gėlių veislės. Kurias pasirinkti?

  Kaip ir minėjome prieš tai, šiandieną išrasta tūkstančiai žydinčių gėlių veislių, tad pasirinkti tikrai yra iš ko. Prieš suskumbant keliauti į parduotuvę, reikėtų pasidomėti, kurios iš jų gali augti jūsų sukurtoje aplinkoje. Jei esate tik pradedantis gėlininkas, geriau rinkitės tokias veislės, kurios reikalauja itin mažai priežiūros, kurias lengva auginti net ir ne itin palankiomis sąlygomis. Idealiausios gėlės tos, kurių nereikia ypatingai prižiūrėti ir kurios savo žiedais akis džiugina visą vasarą. Tokios yra: levanda, flioksas, baltagalvė ir t.t. Tačiau ir trumpai žydinčios gėlės teikia ne ką mažiau džiaugsmo nei ilgai žydinčios. Pavyzdžiui, pakalnutė ar narcizas – patys puikiausi pavasario pranašai, džiuginantys ne tik nuostabiais žiedais, bet ir svaigiu jų aromatu.

  Tad žydinčius augalus savo namų palangei, balkonui ar darželiui reikėtų rinktis atsakingai. Nepatingėkite apie jus dominančią veislę pasidomėti specializuotose augalų parduotuvėse, internete ar augalų vadovuose. Patikėsite ar ne, tačiau lengvas žydinčių gėlių auginimas tuo ir prasideda.

 • SODINAME IR AUGINAME KARDELIUS

   

  Pirmas dalykas, šovęs į galvą, pagalvojus apie gladioles, dar vadinamas kardeliais, yra mokykla ir rugsėjo pirmoji. Kardeliai yra tapę šios dienos simboliu, nes tuo metu kaip tik pasiekiamas jų žydėjimo pikas, jie yra puošnūs ir įspūdingi, puikiai išsilaiko nuskynus. Tačiau net jei mokyklinio amžiaus vaikų neturite, verta kardelius auginti savo sode, nes jie – tikra sodo puošmena, sodą nuspalvinanti įvairiausiomis spalvomis ir unikalia forma. Taigi, kaip sodinti ir auginti kardelius?

  Kaip sodinti kardelius?

  Kardeliai – pavasarį sodinamos svogūninės gėlės, geriausia tai daryti balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje. Sodinti kardelių svogūnėlius reikia atviroje saulėtoje vietoje, nes augdami pavėsyje kardeliai ištįsta ir būna ne tokie dekoratyvūs, veda mažus ir neryškius žiedus arba jų visai neveda. Taip pat labai svarbu, kad kardelių augimo vieta būtų apsaugota nuo vejų ir stiprių kritulių, nes jie gali kardelius išvartyti.

  Sodinti kardelius geriausia humusingoje, lengvoje ir purioje dirvoje. Sodinti reikia 25 cm atstumu vieną nuo kito, o gylį parinkti pagal dirvos sudėtį. Sunkesnėje dirvoje gylis turėtų būti maždaug 7 cm, vidutinėje – 10 cm, o lengvesnėje – 12 cm.

  Kardelių auginimo ypatybės

  Viso augimo metu dirva turi būti puri, nepiktžolėta ir, svarbiausia, pakankamai drėgna. Kardeliai mėgsta drėgmę, tačiau juos reikia laistyti retai, bet gausiai. Ypač daug drėgmės reikia žiedynkočio formavimosi metu ir augalo žydėjimo metu.

  Tręšti kardelius reikia tik tada, kai jie užaugina tikrą trečiąjį lapelį. Tręškite mineralinėmis trąšomis, amonio salietra, kalio chloridu. Patrešę gausiai palaistykite. Labai svarbu nepersistengti, nes per didelis trąšų kiekis skatina grybines ligas, taip pat tokie augalai išaugina gausią lapiją, o žiedai būna maži arba išvis nepražysta. Susiformavus žiediniams pumpurams iki pat žydėjimo pabaigos augalams reikia daugiau fosforo ir kalio. Tręšdami stenkitės neužpilti trąšų ant pačio augalo, pilti jas reikia maždaug 10 cm atstumu nuo augalo.

  Jei kardeliai išauga aukšti, jei juos blaško vėjas, būtina kardelius pririšti prie kuoliukų. Taip augalai neišvirs ir nenulūš. Skinti kardelius galima, kai prasiskleidžia 1–3 apatiniai žiedai. Skinant reikia palikti 3–4 tikruosius lapus, kad svogūnėlis galėtų augti ir vystytis. Kardelius svarbu nupjauti aštriu peiliu, o ne laužti. Tai daryti geriausia nelietingą dieną, tačiau, jei kitaip neišeina, nieko baisaus, galite skinti bet kokiu oru, tačiau nuskinta gėlė laikysis trumpiau.

  Taigi, nors kardeliai visiems asocijuojasi su mokykla ir rugsėjo pirmąją, juos auginti gali kiekvienas. Svarbu parinkti tinkamą augimo vietą ir tinkamai prižiūrėti. Tada kardeliai savo žiedų gausa, spalva ir neįprasta forma papuoš bet kurį sodą.

   

SUSIJUSIOS PREKĖS

PANAŠIOS PREKĖS