DUMPLŪNĖ – NETRADICINĖ DARŽOVĖ, TAČIAU AUGINAMA KAIP POMIDORAI


Dumplūnės, arba kitaip dumplainiai, yra bulvinių šeimos į pomidorą labai panašūs augalai, pasižymintys uoga apvalkale. Seniau dumplūnės buvo labiau mėgstamos ir dažniau auginamos, dabar šiek tiek pamirštos. Daržininkai dažnai prisibijo jas auginti dėl neįprastumo, tačiau, jei sėkmingai auginate pomidorus, užauginsite ir šiuos augalus.

Kokia dumplūnių nauda organizmui?

Dumplūnėse gausu vitamino C, folio rūgšties, šiek tiek kalio, fosforo, seleno, geležies, vitamino B, karotino ir kitų naudingųjų medžiagų. Dumplūnės vaisiuose yra pektinių medžiagų, turinčių želatinos savybių, jie pasižymi tuo, kad ramina nervų sistemą ir malšina skausmą, padeda atsikosėti ir malšina karščiavimą, pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, lėtina senėjimo procesą ir kt. Šios neįprastos daržovės tinka besilaikantiems dietos, sergantiems cukriniu diabetu.

Dumplūnių vaisius galima vartoti taip kaip ir pomidorus: šviežius, marinuotus, raugintus, džiovintus, termiškai apdorotus ir pan. Tačiau teigiama, kad uogos apvalkalas yra nuodingas, todėl jo geriau nevalgyti, ypač nenuvalius.

Kaip dumplūnes auginti?

Dumplūnės kaip ir pomidorai yra auginami iš daigų, nors galima sėti ir tiesiai į dirvą, tačiau tada sulauksite vėlyvo ir mažo derliaus. Sėklas daigams sėti reikia ankstyvą pavasarį, geriausia naudoti specialias daigyklas ir pomidorams skirtą arba universalų substratą. Daigyklas reikia uždengti plėvele, kurią reikia kasdien nuimti ir substratą pravėdinti. Dygimo laikotarpiu reikėtų palaikyti 20–25 °C temperatūrą, o po savaitės nuo pirmųjų daigelių pasirodymo plėvelę reikia pašalinti, o temperatūrą sumažinti. Dumplūnių daigai auga greitai, užauga per 35–40 dienų.

Jau paaugę daigai išpikiuojami, t. y., persodinami į atskirus indelius arba vazonėlius, o į dirvą perkeliami, kai jau nebelieka šalnų pavojaus. Šiltnamyje sodinti galima ir anksčiau, kartais net 1,5 mėn. Šios neįprastos daržovės mėgsta saulės šviesą ir šilumą, todėl geriausiai auga esant 18–25 °C temperatūrai.

Auginti dumplūnes reikia panašiai kaip ir pomidorus, tik jų nereikia rišti ir skabyti pažastinių ūglių, joms nereikia atramų. Nors dumplūnėms, auginamoms lauke, galima parūpinti atramą, kad būtų didesnė apsauga nuo vėjų.

Dumplūnės mėgsta drėgmę, ypač augimo metu, todėl jas reikia dažnai, bet negausiai laistyti. Sumažinti drėgmės kiekį reikia tik pradėjus bręsti vaisiams.

Taigi, neįsivaizduojame daržo be pomidorų, bet auginti dumplaines vis dar nesiryžtame. Šių daržovių auginimas labai panašus, o dumplūnių nauda – neišmatuojama. Artėjančio sėjos sezono metu išbandykite naujoves ir pasėkite jų.