Alinantys vasaros karščiai ir sausra, kenkia ne tik žmonėms ir gyvūnams, bet ir augalams. Tad kaip teisingai laistyti daržoves, kad joms nepakenktume ir rudenį netektų liūdėti tuščiame darže?
Geriausias laikas laistyti augalus – ankstus rytas arba vėlus vakaras. Jei jau tenka vidury dienos gelbėti kokią nuo karščio nukeipusią daržovę, vandenį reikia lieti tiesiai ant žemės, o ne ant lapų ir žiedų, kad šie nenudegtų.Daugelis daržininkų mano, jog kuo daugiau ir dažniau laistysi daržo augalus, tuo bus geriau. Tačiau ši nuomonė nėra teisinga. Pirmiausia, skirtingiems augalams reikalingas skirtingas laistymas. Verta prisiminti, kad po augalais, turinčiais didesnę lapiją, drėgmė išsilaiko ilgiau, todėl kyla pavojus juos perlaistyti, gali įsimesti puvinys.
Labai svarbus ir teisingaslaistymo būdo parinkimas, kadangi labai svarbu, jog kuo daugiau vandens pasiektų augalų šaknis. Todėl rinkitės tokį laistymo būdą, kuris geriausiai aprūpintų šaknis drėgme ir kuo mažiau vandens išgaruotų. Taip pat patariama nelieti iš labai aukštai, o susitelkti į šaknis.Venkite laistyti dažnai ir mažai, nes taip susiformuos paviršinė šaknų sistema, ir augalai nesugebės išgauti vandens iš gilesnių dirvos sluoksnių. Galiausiai daržovės pripras prie dažno laistymo, o dirva sukietės, ir ją reikės dažniau purenti. Iš dirvožemio išsiplaus maistinės medžiagos, todėl reikės dažniau tręšti, žels daugiau piktžolių.
Labai gerai augalus palaistyti prieš lietų – taip jie bus gausiai aprūpinti vandeniu, kadangi vien tik lietaus vandens šaknims gali nepakakti, jis sudrėkina tik dirvos paviršių. Jei dirva labai perdžiūvusi, pirmiausia ją šiek tiek paliekite ir palaukite kol vanduo įsigers. Tik tuomet laistykite gausiai, kad vanduo pasiektų šaknis. Taisyklingai laistant, vanduo turi sudrėkinti gruntą iki šaknų gylio. Pavyzdžiui, vienmečiams augalams tai 15–25 cm, o daugiamečiams – ne mažiau 60–70 cm.
Laistant retai, bet kruopščiai, formuojasi gilesnė šaknų sistema, augalai tampa atsparesni sausrai. Išimtis iš šios taisyklės – šakniavaisiai (morkos, ridikėliai, burokėliai ir pan.). Juos reikia lieti dažnai, neleidžiant dirvai perdžiūti, kitaip šakniavaisiai taps kieti ir suskeldės. Be abejo, kai sausa ir karšta, augalus, augančius lengvoje smėlingoje dirvoje arba auginant vazonuose, laistyti reikia dažniau. Jei vasara vėsesnė, o dirva sunkesnė, molinga – rečiau.
Blogiausias iš visų galimų laistymo variantų – karštu oru palieti augalus šaltu vandeniu iš sodo žarnos. Niekada to nedarykite! Tada geriau visai nelaistykite.