Agurkus mėgstame ne vien tik mes. Jais noriai mėgaujasi įvairūs ligas sukeliantys organizmai, vabzdžiai bei kiti kenkėjai. Vienas jų - voratinklinė erkutė. Šis mažytis, plika akimi sunkiai įžiūrimas, apie 0,5 mm dydžio voragyvis, mėgstantis įsikurti apatinėje agurko lapo pusėje, Jūsų būsimam agurkų derliui gali atnešti didžiulius nuostolius. Juk agurkų erkutės bei jų lervos maitinasi augalų sultimis.
Šių kenkėjų plitimui labai palankus sausas oras bei didelis piktžolių kiekis. Taigi, geriausia profilaktinė priemonė yra pakankama drėgmė bei piktžolių naikinimas. Jei agurkai užkrėsti erkutėmis, į pagalbą teks pasitelkti insekticidus ir akaricidus. Tos pačios priemonės naudoti daugiau nei du kartus neverta, kadangi šitie, lysvėse nepageidaujami vabzdžiai, sugeba tapti jai atsparūs.
Kaip suprasti, kad Jūsų agurkai apkrėsti voratinklinėmis erkutėmis?
Šie kenkėjai savo “darbus” pradeda nuo apatinių agurkų lapų, o vėliau persikelia ir aukščiau. Tiek suaugusi erkutė, tiek lerva, maitindamasi praduria lapo paviršių, kad galėtų siurbti augalo sultis. Aplink pradurtą vietą susiformuoja šviesi dėmė, kurioje nebevyksta chlorofilo sintezė. Apatinėje lapo pusėje galima įžiūrėti mažyčius baltus voratinklius, tarp kurių ropinėja vos įžiūrimos erkutės. Pamažu lapas įgauna “marmurinę” spalvą bei ima džiūti. Tai vyksta todėl, kad erkutės užkrečia augalus agurkų mozaikos virusu, kuris ir numarina iš pradžių lapus, o po to ir visą augalą. Agurkų erkutės pavojingos tiek lauke, tiek šiltnamyje auginamiems agurkams. Erkučių apnikti augalai skursta ir nyksta.
Šie kenkėjai užpuola agurkus židiniais, o paskui pasklinda po visą plotą. Šis užkratas per žiemą tikrai neišnyks, kadangi apvaisintos patelės sėkmingai peržiemoja dirvožemyje ir augalų liekanose, o kitais metais atsibunda toliau nusiteikusios naikinti Jūsų derlių (kiekviena jų gali padėti po 100 kiaušinėlių).
Kaip matote, tai yra rimtas ir pavojingas agurkų priešas, kurį naikinti reikia vos pamačius atsiradusius židinius.