Ekologiškam gyvenimo būdui vis labiau įgaunant populiarumą, turintys savo sodus ieško galimybių kaip užauginti sveikatai naudingą derlių. Jeigu norite tikrai ekologiškų daržovių ir salotų, galite rinktis ir atitinkamas sėklas. Jų pakuotės turi specialų ženklinimą.
Kuo ekologiškos sėklos skiriasi nuo įprastų?
Šios sėklos nemodifikuotos ir neapdorotos cheminėmis priemonėmis. Augalai, iš kurių išgaunamos ekologiškos sėklos, tręšiami organinėmis ir mineralinėmės priemonėmis. Žinoma, sėklos brandinamos specializuotuose, ekologiškuose ūkiuose. Kadangi trąšos patenka į dirvožemį ir pasklinda, šie ūkiai įprastai specializuojasi į ekologišką ir natūralią žemdirbystę, kad sintetinės trąšos nepatektų į ekologiškų augalų plotus.
Taigi, norint užsiauginti tinkamas pardavimui ir daiginimui sėklas, reikia taip pat kaip ir kitiems, imtis priemonių nuo kenkėjų, ligų ir piktžolių. Ekologiškos priemonės ne visada veiksmingos, todėl dalis derliaus gali likti netinkamas naudojimui. Taip išauga ūkininkavimo kaštai ir ekologiškos sėklos įgyja didesnę vertę. Natūralu, jog šios sėklos bus brangesnės nei paprastos.
Ekologiškas sėklų išgavimas negarantuoja jos geresnio daigumo, todėl išlieka tikimybė, jog nesulauksite laukiamo daigelio. Dažniausiai daigumo procentas nurodomas ant pakuotės, todėl įsigydami galite atkreipti dėmesį.
Ar verta pirkti ekologiškas sėklas?
Vienareikšmio atsakymo nėra. Jeigu planuojate valgyti daigintas sėklas, tuomet tikrai rekomenduotina. Jei rinksitės sodinimui, galite rinktis ekologiškas arba paprastas, nemodifikuotas sėklas. Modifikuotų net taip paprastai neįsigysite. Didžioji dalis parduodamų sėklų nemodifikuotos.
Daugelis profesionalių ūkininkų ir sodininkų gana skeptiškai žiūri į ekologiškas sėklas. Jie tikina, kad į sėklą patenka labai maža dalis nenatūralių medžiagų, o auginant ekologišku būdu, jos visai išnyksta. Tad viskas priklausys nuo to, kaip auginsite ir tręšite augalą. Jeigu naudosite chemines priemones nuo kenkėjų ir sintetines trąšas, iš ekologiškos sėklos neišaugs labai sveikas derlius.
Ūkininkai rekomenduoja rinktis atsparias veisles ir labai nesureikšminti ekologiškų sėklų, o tinkamai auginti iš produktyvių sėklų.