Kodėl grįžtama prie didesnių daržovių sodinimo plotų?

Pastarąjį dešimtmetį žmonės vis labiau vertina ekologiškas, savame sode išaugintas daržoves. Kodėl? Priežastis paprasta – į prekybos centrus ir turgavietes tiekiamos daržovės apdorojamos įvairiomis priemonėmis, kad išliktų patrauklios prekinės išvaizdos. Be to, jos auginamos toli gražu ne ekologiškomis sąlygomis. Ūkininkui svarbu apsaugoti derlių nuo ligų ir kenkėjų bei gauti užtektinai pajamų. Žinoma, visi augintojai turi laikytis nustatytų sveikatos apsaugos reikalavimų. Tačiau vis daugiau žmonių supranta, kad sintetinės priemonės, net ir saikingai naudojamos, nėra tinkamas pasirinkimas.

Taigi, sveikata ir ekologiškas gyvenimo būdas skatina žmones vis daugiau pievelės skirti daržovių lysvėms. Didesni daržovių plotai reikalauja daugiau Jūsų dėmesio ir darbo, bet tai atsiperka.

Ką reikėtų žinoti didinant sodinimo plotus?

Pirmiausia vertėtų įvertinti savo šeimos poreikius. Paskaičiuokite, kiek daržovių suvartojate ir kiek iš jų galėsite sandėliuoti ar kitaip paruošti šaltajam sezonui. Šaltoje patalpoje galėsite laikyti bulves, morkas, salierus, kopūstus, burokėlius, svogūnus ir kitas ilgai negendančias daržoves. Greitai gendančias daržoves, tokias kaip pomidorai ir agurkai, marinuokite, raukite, gaminkite mišraines žiemai. Žinoma, taip pat įvertinkite, kiek suvalgysite iki kito sezono, kad nereikėtų išmesti.

Jeigu ūkininkavimas nėra Jūsų pagrindinė veikla, bet norite užsiauginti daugiau daržovių, pirkdami sėklas ir ruošdami lysves, pasvarstykite ar užteks laiko ir jėgų prižiūrėti didelius plotus. Žinoma, jei leidžia galimybės, galite samdytis pagalbininkus. Jeigu ravėsite ir prižiūrėsite patys – būkite realistai.

Viską apskaičiavę ir įvertinę, tinkamai paruoškite lysves - suarę dirvą, suformuokite. Patyrinėkite šiuolaikinių ūkininkų patarimus ir išsirinkite priimtiniausią variantą, kaip saugositės nuo piktžolių ir kokios bus lysvės (mediniuose rėmuose ar be jų, plačios ar siauros, trumpesnės ar ilgos). Svarbu, kad žemė būtų derlinga, pralaidi orui ir atitiktų daržovių poreikius.

Ne mažiau svarbi daržovių kaimynystė. Pavyzdžiui, agurkai nedraugauja su ridikėliais, pomidorai – su bulvėmis ir žirniais, kopūstai – su svogūnais ir česnakais, burokėliais – su bulvėmis ir pupelėmis, ir t. t.

Paieškokite informacijos, kokias daržoves greta rekomenduojama sodinti, kaip jas prižiūrėti, kuo tręšti, kada laistyti ir pan. Kuo didesnis daržovių plotas – tuo daugiau reikės įdėti darbo ir skirti dėmesio.