Ekologiškų sėklų pranašumas

Pavasariui vis labiau įsibėgėjant, daržininkų rankos pačios savaime tiesiasi į parduotuvių lentynose išdėliotas sėklų pakuotes. Ir visiškai nenuostabu, jog dažnas pasimeta tarp visos gausios pasiūlos.  Atrodytų, daržovės tos pačios, o nuo sėklų pakuočių ir kainų įvairovės net galva apkvaišta. Juk norisi užsiauginti sveikų ir sintetika bei chemikalais neprisotintų daržovių. Tačiau ekologiškos sėklos kainuoja brangiau nei kitos. Todėl ne vienas susimąsto ir sudvejoja ar tikrai verta investuoti ir savo daržui įsigyti ekologiškų sėklų. Apie tai, kas yra ekologiškos sėklos ir kuo jos skiriasi nuo kitų, papasakos nojus.lt specialistai.

Kokias sėklas galima vadinti ekologiškomis?

Tas, kurios užauginamos ekologinius sertifikatus turinčiuose ūkiuose. Kad sėkla yra ekologiška, parodo speciali sertifikuoto ūkio įrodymo žyma ant jos pakuotės. Tokie ūkiai privalo veikti tausodami gamtą ir išsaugodami biologinę jos įvairovę. Ekologinių ūkių laukai išdėstyti atokiau nuo judrių kelių, miestų ir laukų, kuriuose naudojamos cheminės augalų apsaugos priemonės bei trąšos. Auginant sėklas specialiuose ūkiuose, laikomasi sėjomainos ir agrotechnikos reikalavimų.

Svarbu įsidėmėti tai, jog močiutės darže užaugintų ar „švariuose“ laukuose surinktų sėklų negalima vadinti ekologiškomis. Jei nėra ekologiškumą įrodančio sertifikato, tokių sėklų negalite nusipirkti kaip ekologiškų.

Atkreipkite dėmesį ir į sėklų spalvą. Ekologiškos sėklos pasižymi natūralia spalva, o tai reiškia, kad jos nebuvo beicuotos ar kažkaip kitaip chemiškai apdorotos, siekiant sėkmingesnio dygimo ar geresnės apsaugos nuo kenkėjų. Kadangi ekologiškos sėklos nėra genetiškai modifikuotos, jų daigumas paprastai būna toks pat, kaip ir įprastų sėklų (daigumo procentą galima rasti ant pakuotės). Tad jei perkate ekologiškas sėklas, dar nereiškia, jog jos sudygs geriau arba prasčiau už įprastas sėklas.

Tad kuo gi ekologiškos sėklos geresnės už įprastas?

Daugelis specialistų pasakytų, jog praktiškai niekuo. Tačiau nedvejodami ekologiškas sėklas pirkite tada, jei jas ketinate daiginti, o daigus naudoti maistui. Tai pirmieji pavasariniai žalumynai, kuriuos galite užsiauginti ant savo namų palangės. Pagrindinis jų energijos šaltinis slypi sėkloje. Tad šiuos sveikus užkandžius valgyti galima su visa šaknele. O, kad į organizmą vietoj vitaminų nepatektų kenksmingų medžiagų, labai svarbu rinktis kokybiškas ekologiškas sėklas.

Net jei nesate daigų mėgėjai, vis tiek tikriausiai žinote, kad iš ekologiškų sėklų išaugintos daržovės pasižymi maistingumu, geru skoniu bei aromatu? Žinoma, norint ant pietų stalo padėti ekologišką ir sveiką, savo darže užaugintą uogą ar daržovę, neužtenka tik nusipirkti ekologiškų sėklų. Jei jos bus auginamos netinkamai, pačios iš savęs jokio stebuklo tikrai nepadarys. Auginti reikia ir toliau nepaminant ekologijos principų - tausojant aplinką, išsaugant biologinę įvairovę, neteršiant dirvožemio, oro ir vandens.

Ar verta rinktis ekologiškas sėklas?

Kaip ir minėjome prieš tai, jei norite turėti sveiką ir natūralų daržą, privalote ne tik įsigyti ekologiškų sėklų, bet ir auginti ekologiškai arba vadovaudamiesi gamtinės žemdirbystės principais. Jei pasirinkę ekologiškas sėklas į visa kita numosite ranka - augindami ir toliau naudosite sintetines trąšas, o nuo kenkėjų purkšite cheminiais preparatais – ar verta tada pirkti ekologiškas sėklas? Tikriausiai ne.

Visai kas kita, jei sėklas auginsite sveikoje natūralioje aplinkoje. Iš jų tikrai užaugs geros, kokybiškos, neužterštos, kvapnios ir sveikos daržovės.

Tiesą sakant, ekologiška ir paprasta sėkla viena nuo kitos mažai kuo skiriasi. Svarbiausia yra tai, kaip jūs ta sėkla rūpinsitės toliau. Kad nereikėtų kovoti su ligomis ir kenkėjais, rinkitės atsparias veisles, stenkitės naudoti natūralias organines priemones.