Gera pradžia - pusė darbo. Taigi, gerai pasiruošę prieš sėklų sėjimą, laimėsite dvigubai mažiau rūpesčių vėliau. Daigų kokybei labai didelę įtaką daro substrato kokybė. Juk tai „patalas“, iš kurio sėklos visų pirma ima sau drėgmę ir maistines medžiagas. Labai puiku, jei jame gali vystytis tvirta ir sveika augalo šaknų sistema, nuo kurios paskui priklauso jo gyvybingumas ir atsparumas nepalankioms sąlygoms.
Sėkloms sudygti žymiai lengviau puriame, nesukrintančiame, orui ir vandeniui laidžiame ir į plutelę nesusitraukiančiame substrate. Taip pat labai gerai, jei jis neužkrėstas jokiomis ligomis, jame nėra piktžolių sėklų ir kenkėjų, o jo pH rodiklis yra apie 6-6,8. Taigi, žemė iš jūsų sodo ar daržo gali ir netikti. Ji labai dažnai linkusi sukristi, o tai trukdo orui pasiekti augalų šaknis. Joje taip pat galima rasti įvairių kenkėjų kiaušinėlių ar ligų sukėlėjų.
Jei norite, kad pasirinktų augalų sėklos kuo greičiau ir sėkmingiau sudygtų, žemę verta tinkamai paruošti. Atsižvelgiant į augalų rūšį, sėklas galima daiginti indeliuose su substratu, arba sėti tiesiai į jų augimui numatytą vietą, prieš tai praturtintą pirktiniu žemių substratu, kuris sudarytas iš:
- vandens;
- mineralinių medžiagų;
- organinių medžiagų;
- dirvožemio.
Ankstesniais laikais žmonės viską sėdavo į savo aplinkoje esantį dirvožemį, prieš tai jį patręšę, supurenę, išrankioję piktžoles. Jūs taip pat galite tą daryti, tačiau jūsų tiek daržo, tiek sodo žemė ne visada būna geros kokybės ir pakankamai derlinga, o ją gerai paruošti bei praturtinti tinkamais kiekiais trąšų nėra kiekvienam įkandamas uždavinys. Be to, joje tikrai didelė tikimybė rasti kenkėjų kiaušinėlių ar grybelių sporų. Dėl šių priežasčių, daržininkai sėklų daiginimui dažniausiai renkasi pirktinius substratus. Tai patogus, greitas ir kokybiškas sprendimas.
Geriausiai šiam reikalui tinka neutralus durpinis smulkios struktūros, skirtas sėklų daiginimui. Tokio substrato galite rasti universalaus arba skirto tam tikroms augalų rūšims. Pirktinio substrato savybės atitinka visus reikalavimus, tačiau jei garantuotai norite apsisaugoti nuo galimo užkrato, galite jį papildomai dezinfekuoti. Jokiu būdu nepatartina sėti sėklų į šaltą, iš rūsio atsineštą substratą.
Pirktiniai substratai būna geros kokybės, todėl, jei daiginsite sėklas indeliuose, neverta substrato maišyti su daržo žemėmis ar kompostu, nes taip galite „praturtinti“ jį kokiu nors užkratu. Jeigu reikia, pirktinį durpinį substratą galima maišyti tik su kitu taip pat steriliu - kaitintu smėliu, perlitu ir pan. Toks mišinys pasižymės geresniu pralaidumu ir imlumu drėgmei bei didesne aeracija.
Substrato paruošimas
Visų pirma pirktinį substratą reikia išpilti iš pakuotės, paskleisti ir kokias dvi dienas palikti, kad jis išsivėdintų. Šiam laikui praėjus, jį sudrėkinkite ir gerai išmaišykite, kad drėgmė tolygiai pasiskirstytų. Drėkinti būtina ir dėl to, kad drėgmėje suaktyvėja tam tikri mikroorganizmai, o amoniakinis azotas, kurio per didelis kiekis gali pakenkti daigams, virsta nitratiniu azotu. Jei liečiant jaučiate, kad substratas yra drėgnas, bet ne šlapias - viskas gerai. Jį galima dezinfekuoti.
3 būdai substrato dezinfekcijai
- Palaistykite jį 1,25% fungicido Previcur tirpalu. Į 200 ml vandens įlašinkite 2,5 ml šio preparato. Tokio kiekio tirpalo užteks 10 l substrato.
- Į daiginimo indelius supilstytą substratą pravartu palaistyti 0,1 % kalio permanganato tirpalu. Tai nuo seno žinomas, praktiškai išbandytas ir patikimas būdas, kuris apsaugo daigus nuo pelėsio, kitokių grybelių ir galimų susirgimų;
- Indeliuose esantį substratą palaistykite verdančiu vandeniu.
Kaip matote, kažkaip ypatingai ruošti pirktinio substrato sėjai nereikia. Jei norite juo praturtinti savo gėlyno, daržo ar šiltnamio dirvožemį, lengvai išpurenkite toje vietoje žemę, išrankiokite piktžoles, šiukšles ar didesnius akmenukus, supilkite ant viršaus substratą ir jį paskleiskite.
Žinoma, vien substratas gero derliaus dar ne garantuoja. Sėklų kokybė taip pat labai reikšminga. Jei jų sėjate nedaug, verta patikrinti daigumą. Suberkite sėklas į indelį su vandeniu (kai kas siūlo jame ištirpinti šiek tiek druskos) ir palaukite keletą minučių. Daigios sėklos nusileis ant dugno, o negyvybingos liks plaukioti vandens paviršiuje.
Jei sėjate lauke, bet kokiu atveju gerai išpurenkite dirvožemį bei pagerinkite jį mineralinėmis ir organinėmis trąšomis. Paviršių galite dezinfekuoti jau minėtais būdais. Jei įtariate, jog tam tikrame jūsų sodo ar daržo plote žemė užkrėsta, būtina nukasti 7-10 cm paviršinį sluoksnį ir išgabenti. Tai apsaugos nuo tolimesnio užkrato plitimo.
Viskas, žinoma, dar priklauso nuo to, kokius augalus ruošiatės sėti. Paruošti tinkamą vietą daržovėms reikės daugiau laiko ir pastangų, negu, tarkim, žalios vejos ploteliui.