VEJOS PRIEŽIŪRA ATŠILUS ORAMS

 

Kiekvieno akį ir širdį džiugina graži ir išpuoselėta veja: ji yra gražios tolygios žalios spalvos, nepageltusi, neišretėjusi, be piktžolių, trumpa, suformuota iš specialių žolių vejai. Tačiau vejos priežiūra reikalauja nemažai dėmesio visais metų laikais. Taigi, kaip prižiūrėti veją šiltuoju metų laiku, kas po ją norėtųsi lakstyti basomis?

Pirmoji pagalba vejai

Didžiausias vejos priešas – sniego pelėsis – tai baltos apnašos, padengusios veją po labai žvarbios arba labai drėgnos žiemos. Tada reikia kuo greičiau pažeistą veją pašalinti ir atsėti naują, pasirinkus kokybiškas ir, geriausia, tokios pačios rūšies ir sudėties sėklas, nes sniego pelėsis yra linkęs plisti. Šiais metais, kai žiema užsitęsė gerokai ilgiau, šiuos darbus galima atlikti ir gegužę, jei dar nespėjote to padaryti anksčiau.

Ypač didelę žalą vejai padaro ir besikaupiantis vanduo, ypač lomose. Gegužę dažnai lyja, naktimis dar galima sulaukti šalnų, todėl vanduo nespėja džiūti, jam nėra, kur nutekėti, todėl jis užsistovi žemose vietose. Tokiose vietose dažnai veja pradeda nykti. To išvengti galima įrengus specialius drenažus arba bent jau nedideles drenažines duobutes – išgręžkite nedideles – apie 10 cm skersmens duobutes ir pripildykite jas rupaus žvyro, jei norite, kad duobučių nesimatytų, galite jas uždengti velėna. Tai padės apsaugoti veją nuo nykimo lomose.

Samanos ir piktžolės – ką daryti, jei jos „užpuolė“ veją?

Dažnai veją „užpuola“ samanos, kurios atsiranda dėl tokių priežasčių kaip maisto medžiagų trūkumas, vejos išretėjimas, šešėlis, rūgšti dirva. Jas išnaikinti galima specialiomis tam skirtomis priemonėmis, tačiau vienodai svarbu ir vėdinti bei smėliuoti dirvą, taip pat tręšti mineralinėmis trąšomis.

Kitas vejos gadintojas – piktžolės, kurias išnaikinti yra nemažas galvos skausmas. Gegužę, kai žolė pasiekia augimo piką dėl pirmosios šilumos ir pakankamo drėgmės kiekio, sparčiau už laukiamą žolę pradeda dygti piktžolės. Jei jų nėra daug arba jos tik pradeda rodytis Jūsų kieme – galima piktžoles tiesiog išrauti, tačiau, jei jos užsiveisė plačiai – būtina piktžolėtą veją išpurkšti herbicidų tirpalu.

Taigi veja reikalauja priežiūros visais metų laikais, tačiau po žiemos pagalba yra reikalingiausia, nes atšilus orams visi norime džiaugtis gražia ir išpuoselėta veja. Pavasaris – atsinaujinimo metas, todėl svarbu nepamiršti ir vejos, taip pat pasiruošti vejos laistymo sezonui, atsėti pažeistus plotus – tą daryti galima ir ant žaliuojančios vejos.