KAS YRA ŽALIOJI TRĄŠA IR KUO JI YPATINGA?


Kiekvienas: tiek ūkininkas profesionalas, tiek ir daržininkas mėgėjas svajoja apie gerą derlių. Ne paslaptis, kad derliaus kokybė bei gausa priklauso nuo įdėtų pastangų rūpinantis dirvožemiu. Vienas iš svarbiausių darbų dirvožemiui pagerinti – tręšimas. Šiandien yra daug įvairių cheminių trąšų, tačiau siekiantiems ne tik gausaus, bet ir sveiko derliaus rekomenduojame rinktis natūralias žaliąsias trąšas arba kitaip vadinamus sideratus.

Kas yra žalioji trąša?

Žalioji trąša arba sideratai – tai augalai, kurie sėjami į dirvožemį ir auginami tam, kad jį natūraliai patręštų, praturtintų reikiamomis medžiagomis. Žalioji trąša auginama dirvožemyje, užaugus kartu su paaugusiais augalais perkasama arba užariama tam, kad pūdama natūraliai patręštų dirvą. Todėl tai ypač veiksmingas ir visiškai ekologiškas tręšimo būdas.

Žaliąją trąšą sėti galima nuo ankstyvo pavasario iki pat rugsėjo mėnesio. Žaliajai trąšai geriausiai tinka ankštiniai augalai – pašariniai ir siauralapiai sideraliniai lubinai, pašarinės pupos, seradėlės ir vikiai, taip pat posėliniai augalai – garstyčios, aliejiniai ridikai, vasariniai rapsai, facelija, dobilai ir kt. Dažnai viena kultūra negali patenkinti visų poreikių, todėl galima sėti žaliosios trąšos mišinius.

Kuo žalioji trąša ypatinga?

Žalioji trąša pagerina dirvos struktūrą, aeracines savybes, padeda išvengti dirvos erozijos, suaktyvina dirvoje esančius mikroorganizmus, padidina humuso ir maisto medžiagų kiekį, nustelbia piktžoles, išpurena dirvožemį ir naikina nematodus.

Sideratai patys apsirūpina azotu, daug azoto sukaupia žaliojoje masėje ir šaknyse. Aparus, užkasus šiuos augalus į dirvožemį patenka daug organinių medžiagų, todėl pagerėja biologinės dirvožemio savybės.

Tačiau sėjant žaliąją trąšą reikia atsižvelgti į kiekvienos kultūros šeimą, nes augalai, priklausantys tai pačiai šeimai, serga tomis pačiomis ligomis, juos puola tie patys kenkėjai. Todėl, jei dirvoje sodinsite kopūstus, žaliąja trąša nereikėtų rinktis garstyčių arba rapsų.

Taigi, jei norite ne tik gausaus, bet ir sveiko derliaus, verta išbandyti ekologišką ir itin veiksmingą žaliąją trąšą.