Norintiems ankstyvesnio gūžinių salotų derliaus vertėtų rinktis daiginimą

 

Salotos yra auginamos daugelio, nes yra labai mėgstamos ir dėl didelės įvairovės plačiai vartojamos, o jų nauda – neišmatuojama: salotose gausu mineralinių medžiagų, vitaminų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Salotose yra nedaug cukraus, organinių rūgčių, jos nekaloringos. Salotų auginimas yra nesudėtingas: jos sudygsta anksti ir greitai, nereikalauja daug šilumos ir šviesos. Dažniausiai auginamos yra lapinės ir gūžinės salotos.

Gūžinės salotos – salotos, kurios užaugina įvairaus dydžio iš lapų suformuotas rutulio arba priploto rutulio formos gūželes. Šios salotos ilgiau nevysta nupjautos. Šias salotas galima sėti tiesiai į šiltnamį, vazoną arba daržą, tačiau sudaiginus daigus ir vėliau juos pasodinus galima laukti ankstyvesnio salotų derliaus.

Kalbant apie gūžines salotas verta paminėti tokias veisles kaip Great Lakes 118, Attraktion, Blonde de Paris, Lento, Owacja ir Little Leprechaun.

Great Lakes 118 – tai populiari gūžinių salotų veislė, kuri daiginti ir sodinti arba sėti tinkama kovo–liepos mėnesiais, užauga per 60–70 dienų ir derliumi džiugina nuo balandžio iki rugsėjo. Geriausiai auga gerai vėdinamuose šiltnamiuose, kai temperatūra neaukštesnė nei +15° C. Atsparios šalčiams ir išsilaiko net labai karštomis vasaromis. Susuka dideles, net iki 600 g sveriančias gūžes, kurios tinkamos ilgai laikyti šaldytuve. Salotos skanios, su riešutų poskoniu, tinkamos tiek salotoms, tiek sumuštiniams. Lapai stori, stambūs, su vaškiniu sluoksniu, ilgai neaugina žiedyno.

Attraktion – tai vidutinio ankstyvumo gūžinių salotų veislė, labai tinkama auginti lauke. Sėti tinkama visą vasarą ir pavasarį, nuo kovo iki rugpjūčio, užauga per 70–75 dienas, derlinga balandžio–rugsėjo mėnesiais. Svarbiausias požymis – ši veislė yra atspari ligoms. Gūželė nėra didelė, sveria apie 250 g, išoriniai lapai ilgai nevysta, pasižymi stabiliu derlingumu net ir nuolat keičiantis oro sąlygoms bei puikiu skoniu.

Blonde de Paris – gūžinės salotos, kurias auginti galima ištisus metus, nes puikiai dygsta vazone, o šiltuoju metų laiku ir lauke arba nešildomame šiltnamyje. Sudygsta per 45–55 dienas. Šios veislės salotų gūžės stambios ir standžiai susisukusios, o lapai traškūs ir sultingi.

Lento – tai dar viena vidutiniškai ankstyva gūžinių salotų veislė, kurią daiginti ir sodinti geriausia ne pačiu karščiausiu sezono metu – kovo–birželio ir lapkričio–gruodžio mėnesiais, o derliumi džiaugtis nuo kovo iki rugsėjo. Gūžės didelės, apvalios, sveria apie 200–300 g, lapai tamsiai žalios spalvos, švelnūs ir skanūs. Augalai nelinkę žydėti.

Owacja – taip pat vidutiniškai ankstyva gūžinių salotų veislė, kuri daiginama ir sodinama gali būti beveik visus metus – nuo vasario iki spalio. Puikiai auga visai saulės neapšviestoje vietoje ir derlių imti galima nuo vasario iki rugsėjo. Gūželės didelės, apvalios, šviesiai žalios, švelnios ir skanios. Augalai nelinkę žydėti.

Little Leprechaun – vidutinio ankstyvumo romaninių salotų veislė, pasižyminti spalvotais lapais. Sėti patariama kovo–rugpjūčio mėnesiais, kad per 50–60 dienų užaugusios, galėtų būti vartojamos balandžio–rugsėjo mėnesiais. Sėti tiesiai į dirvą galima labai anksti, kai dirvos temperatūra pasiekia +4° C temperatūros, salotos auga beveik bet kokiomis klimato sąlygomis. Šios romaninės salotos greitai atželia ir ilgai neperauga, pasižymi traškiais lapais su saldžiomis gyslomis.

Taigi norintys ankstyvesnio ir ilgesnio salotų derliaus turėtų rinktis gūžinių salotų daiginimą ir vėliau daigų perkėlimą į šiltnamį arba dirvą lauke. Gūžinės salotos taip pat tinkamos tiems, kurie salotas nori ilgiau išlaikyti šviežias šaldytuve.