Vejos sėjimo ABC: kaip užsiauginti veją

Kiekvienas svajoja apie žalią ir vešlią veją šalia savo namų – vasarą ji ne tik suteikia pusę grožio visai kiemo aplinkai, bet ir džiugina minkštu, tankiu kilimu, ant kurio smagu degintis, ar išsitiesus skaityti knygą. Deja, vejos sėjimas nėra paprastas darbas – tik atsakingai ir tinkamai pasėję bei prižiūrėdami veją džiaugsitės jos nuostabia žaluma.

 

  • Vejos priežiūra ir sėklų mišinio pasirinkimas priklauso nuo to, ar ruošiatės įsirengti profesionalią ar pusiau profesionalią veją. Profesionali veja yra skirta sporto aikštynams, itin dėmesingai prižiūrimiems parkams ir t.t. Pusiau profesionali veja tinka pagal žmonių poreikį, pavyzdžiui, privačių namų kiemuose ar rečiau prižiūrimose vietose, kadangi šio tipo vejų priežiūra paprastesnė, reikalaujanti mažiau laistymo, tręšimo ir papildomos priežiūros.
  • Kiekvienas savo kiemui renkasi tokią veją, kuri atitinka savo funkcinę paskirtį: galima rinktis dekoratyvinę, sportinę ar universalią veją. Pavyzdžiui, populiariosios universalios vejos sėklos yra sudarytos iš žolių mišinio (jame gali būti pievinių miglių, svidrių, raudonojo eraičino ir kitų žolės veislių). Toks mišinys užtikrins, kad užaugusi veja būtų atspari vidutinėms apkrovoms, mindžiojimui, o itin rūpestingai tręšiama ir prižiūrima veja ilgainiui gali tapti panašia į dekoratyvinę veją.
  • Veja turi būti sėjama jai tinkančiame dirvožemyje. Jis negali būti bet koks, kitaip net nesvajokite apie tobulą veją. Dirvožemis turėtų būti subalansuoto molingumo ir smėlingumo. Jei vieno iš šių elementų yra per daug, reikėtų įmaišyti kitos dirvožemio rūšies bei durpių ir gerai šią žemę išpurenti. Taip pat atkreipkite dėmesį į dirvožemio mišinį ir rūgštingumą.
  • Prieš pradedant barstyti vejos sėklų mišinį, reikia dirvožemį suspausti voleliu. Pasistenkite, jog neliktų jokių grumstų ir paviršius būtų lygus.
  • Šitaip paruoštame dirvožemyje barstomos vejos sėklos. Orientuokitės, kad vienam kvadratiniam metrui tektų maždaug 15-20 gramų sėklų mišinio.
  • Išbarsčius sėklas, jos su voleliu užspaudžiamos dirvoje ir įstumiamos į viršutinį jo sluoksnį.
  • Palaistyti ką tik pasėtą veją rekomenduojama iš ryto arba vakare. Su laistymu prasideda ir kruopšti vejos priežiūra – pirmas porą savaičių veją laistykite taip, kad apie kelis centimetrus gilyn vejos dirva būtų drėgna.
  • Sėkite žolę pavasario pradžioje (kovo vidurys) iki birželio vidurio arba rudens metu – nuo rugpjūčio iki spalio pradžios. Antrasis variantas yra geresnis, nes tuomet dirvos drėgmės ir šilumos balansas yra optimaliausias žolei sudygti.
  • Vejai sužaliavus būtina ją tinkamai genėti ir tręšti. Tręškite žolę kiekvieną pavasario mėnesį ir išsirinkite tinkamas trąšas (su kalio, magnio, fosforo ir azoto elementais).
  • Kiek puikių vejų išdegė dėl sausrų – pasirūpinkite, jog jums tai negrėstų ir karštuoju sezonu ją labai gausiai palaistykite (kad sudrėktų apie 15 cm dirvožemio).