Jurginai yra nuostabiai žydinčios gėlės, kurios vasarą ir rudenį sodus puošia ryškiomis spalvomis ir įspūdingais žiedais. Iš Meksikos ir Centrinės Amerikos kilę gumbiniai daugiamečiai augalai dėl savo dydžio, formų ir spalvų įvairovės tapo mėgstami sodininkų visame pasaulyje. Tačiau, nepaisant jų populiarumo, daugelis sodininkų susiduria su sunkumais sodindami jurginus, ypač pavasarį. Šiame straipsnyje aprašomos dažniausios ir svarbiausios jurginų sodinimo sezono metu daromos klaidos ir pateikiami praktiniai sprendimai, padėsiantys užtikrinti, kad jurginai klestėtų.
Netinkamai pasirinkto laiko klaida
- Viena iš dažniausiai pasitaikančių klaidų - jurginų sodinimas į žemę, kai dirvos temperatūra dar per žema. Jurginai — šilumą mėgstantys augalai, kilę iš centrinės Amerikos, ir jie labai nemėgsta šaltos ir drėgnos dirvos. Sodinant gumbus, kai dirvos temperatūra yra žemesnė nei 15 °C, jie gali supūti ir prastai augti. Visada palaukite, kol praeis šalnų pavojus ir dirva tinkamai įšils.
- Sodininkai dažnai vadovaujasi bendraisiais sodinimo kalendoriais, neatsižvelgdami į konkretų auginimo regioną. Tai, kas tinka 8 zonai, gali reikšti katastrofą 5 zonoje. Šaltesniuose regionuose jurginų sodinimas kambariuose, vazonuose, likus 4-6 savaitėms iki paskutinių šalnų, suteikia jiems pranašumą laukiant, kol lauko sąlygos pagerės.
- Jei jurginus pradėjote auginti patalpoje, staigus jų perkėlimas į lauką gali būti susijęs su atšiauriomis sąlygomis. Būtina palaipsniui aklimatizuotis per 7-10 dienų, pradedant nuo kelių valandų pavėsyje ir pamažu didinant laiką lauke bei saulės spindulių kiekį.
Netinkamas dirvožemio ir sodinimo vietos paruošimas
- Dirvos paruošimo aplaidumas - jurginams reikia gerai drenuojančio, maistingųjų medžiagų turtingo dirvožemio. Sodinant į sunkią molingą ar sutankintą dirvą, ribojamas šaknų augimas ir gali pradėti pūti gumbai. Tinkamai paruošiant dirvą, reikia įterpti organinių medžiagų, pavyzdžiui, komposto, bent 12 cm gylyje, kad pagerėtų drenažas ir derlingumas.
- Nepaisoma dirvožemio pH - jurginai mėgsta šiek tiek rūgščią arba neutralią dirvą, kurios pH 6,0-7,0. Sodinant į per rūgščią arba šarminę dirvą, nukenčia maisto medžiagų prieinamumas ir gali sutrikti augimas. Prieš sodindami ištirkite dirvožemį, kad galėtumėte atlikti reikiamus pakeitimus.
- Netinkamos sodinimo vietos parinkimas - jurginams kasdien reikia bent 6-8 valandų tiesioginių saulės spindulių. Per dideliame pavėsyje augantys jurginai auga vangiai ir mažiau žydi. Ir atvirkščiai, vietos, kuriose yra per daug karščio ar atspindėtos šviesos, gali kelti stresą karštesniuose regionuose augantiems augalams.
- Aukštos jurginų veislės gali pasiekti 4-6 pėdų aukštį ir gausiai žydėti. Sodinant vėjuotose vietose ir neatsižvelgiant į tai, ar reikia stiebų, vasaros audrų metu dažnai lūžta stiebai ir pažeidžiami augalai.
Gumbelių atrankos ir tvarkymo klausimai
- Prastos kokybės gumbų pirkimas - pradėjus auginti nesveikus gumbus beveik garantuojama nesėkmė. Ieškokite tvirtų, stambių gumbų su matomomis akutėmis (augimo taškais). Venkite tų, kurie turi pelėsio požymių, yra sudžiūvę ar grybingi.
- Netinkamas gumbų laikymas prieš sodinimą - sezono pradžioje įsigytus jurginus reikia tinkamai laikyti iki sodinimo. Laikant gumbus per šiltose vietose, jie per anksti sudygsta, o per didelė drėgmė skatina puvimą. Laikykite šiek tiek drėgname (ne šlapiame) vermikulite, pjuvenose arba durpių samanose 40-50 °F (4-10 °C) temperatūroje.
- Vainikėlio ar kaklelio pažeidimas - sėkmingam augimui labai svarbus vainikėlis (kur išsivysto akys) ir kaklelis (plona dalis, kuri jungiasi su gumbine šaknimi). Šiurkštus elgesys, pažeidžiantis šias vietas, gali sutrukdyti sudygti. Visada atsargiai tvarkykite gumbus už stambių gumbasvogūnių dalių.
- Netinkamas peraugusių gūžių padalijimas - pakartotinai naudojant praėjusių metų gumbus, didelių gūžių nedalijimas sukelia perpildymą ir konkurenciją dėl maistinių medžiagų. Kad kiekvienas padalytas gumbas būtų gyvybingas, prie jo vainiko turi būti pritvirtinta bent viena akutė.
Sodinimo technikos klaidos
- Netinkamas sodinimo gylis - per giliai pasodinus jurginus, vėluoja jų pasirodymas, o esant vėsiam ir drėgnam orui, gali prasidėti puvinys. Ir atvirkščiai, sodinant per sekliai, gumbai gali būti veikiami temperatūros svyravimų ir išdžiūti. Idealus gylis yra 4-6 coliai, matuojant nuo gumbų vainiko.
- Netinkama gumbų orientacija - gumbus dedant aukštyn kojomis arba šonu, supainiojami besiformuojantys daigai ir eikvojama augalo energija. Visada sodinkite taip, kad akys arba esami daigai būtų nukreipti į viršų.
- Nepakankamas atstumas tarp gumbų - jurginų suspaudimas riboja oro cirkuliaciją, o tai didina ligų riziką ir konkurenciją dėl maistinių medžiagų. Augalus išdėstykite atsižvelgiant į jų subrendusį dydį: 1-2 pėdų atstumu tarp mažesnių veislių augalų ir 2-3 pėdų atstumu tarp didesnių veislių augalų.
- Sodinimas užlietose vietose - prastas drenažas yra bene didžiausias jurginų gumbų priešas. Stovintis vanduo arba nuolat šlapia dirva beveik visada sukelia puvinį. Jei jūsų sode yra drenažo problemų, apsvarstykite galimybę įrengti pakeltas lysves arba pylimus.
Priežiūros po sodinimo klaidos
- Pernelyg gausus naujai pasodintų gumbų laistymas - pernelyg gausus laistymas prieš dygimą skatina puvimą. Kol pasirodys daigai, laistykite negausiai, palaikykite dirvą vos drėgną. Kai jurginai pradeda aktyviai augti, jiems reikia nuolatinės drėgmės.
- Per ankstyvas tręšimas - sodinant tręšiama daug azoto turinčiomis trąšomis, nes tai skatina lapų augimą, o ne stiprių šaknų vystymąsi. Palaukite, kol augalai pasieks 12 colių aukštį, ir tik tada pradėkite reguliarią tręšimo programą.
- Mulčiavimo nepaisymas - jei dirvožemis nemulčiuojamas, jis patiria temperatūros svyravimus ir praranda drėgmę. 2-3 cm organinio mulčio sluoksnis reguliuoja dirvos temperatūrą, sulaiko drėgmę ir slopina piktžoles.
- Pavėluotas kuoliukų dėjimas - kai jurginai užauga aukšti, dažnai pažeidžiami besivystantys gumbai ir šaknys. Kad išvengtumėte sužalojimų, statykite kuolus sodinimo metu, 2-3 colių atstumu nuo gumbų.
Kenkėjų ir ligų prevencijos klaidos
- Apsaugos nuo šliužų ignoravimas - švelnūs besiformuojantys jurginų ūgliai yra neatsparūs šliužams ir sraigėms. Neapsaugojus naujo augimo, per naktį augalai gali būti visiškai sunaikinti. Pasirodžius pirmiesiems ūgliams, naudokite šliužams skirtus jaukus arba užtvaras.
- Nepastebėti ankstyvųjų kenkėjų antplūdžio požymių - Amarai, voratinklinės erkės ir tripsai gali greitai kolonizuoti jurginų augalus. Laukdami, kol žala bus didelė, apsunkinsite kontrolę. Reguliariai tikrinant galima anksti įsikišti.
- Dažnai jurginus pažeidžia miltligė ir įvairios grybinės infekcijos. Tokia praktika kaip perpildymas, laistymas iš viršaus ir prasta oro cirkuliacija sudaro puikias sąlygas ligoms vystytis. Prevencinės priemonės yra daug veiksmingesnės nei nustatytų problemų gydymas.
Ilgalaikės priežiūros klaidos
- Nepašalinus nužydėjusių žiedų, augalas sutelkia energiją sėklų gamybai, o ne tolesniam žydėjimui. Reguliarus žiedų nuėmimas skatina daugiau žiedų per visą sezoną.
- Nenuoseklus laistymas - leidžiant jurginams nuvysti tarp laistymų, augalai patiria stresą ir prastėja žiedų kokybė. Taip pat dėl nuolatinio peršlapimo kyla problemų su šaknimis. Stenkitės, kad drėgmė būtų tolygi, paprastai laistykite giliai kartą arba du kartus per savaitę, priklausomai nuo sąlygų.
- Pamirštamas sezono pabaigos planavimas - 7 ir šaltesnėse zonose jurginai neišgyvena žiemos žemėje. Jei gumbų neiškasite ir nesaugote iki stiprių šalčių, kiekvienais metais pradedate iš naujo, nes neturite galimybės padauginti savo kolekciją.
Išvados
Norint sėkmingai auginti jurginus, reikia atkreipti dėmesį į detales kiekviename etape - nuo pasiruošimo prieš sodinimą iki priežiūros visą sezoną. Išvengę šių dažniausiai daromų klaidų, sodininkai galės džiaugtis įspūdingais žiedais, dėl kurių jurginai yra mėgstami soduose. Nepamirškite, kad šie augalai yra investicija, kuri, tinkamai prižiūrint ir laikant žiemą, gali atsipirkti daugelį metų. Nesvarbu, ar auginate kuklius lysvinius jurginus, ar parodinės kokybės milžinus, supratę ir pašalinę šias galimas klaidas, gerokai pagerinsite savo rezultatus ir nuo vasaros vidurio iki rudens galėsite džiaugtis nuostabiais žiedais.