Daržovių  daigų auginimas, ką svarbu žinoti?

Vos tik nurimus kalėdiniam ir naujametiniam šurmuliui, dauguma sodininkų jau pradeda planuoti ką šiais metais sodins. Didžiąją dalį asortimento sudaro daržovės – pomidorai, agurkai, morkos, kopūstai, pupelės, burokėliai ir t.t.

Lengviausias būdas įsigyti jau ūgtelėjusių daigų, tačiau tai kur kas brangiau, nei pasisėti ir užsiauginti patiems. Todėl verta pasidomėti daiginimo ypatumais ir kibti į darbus. Juk su meile pasėta sėkla visada veda gardesnius vaisius.

Tad ką svarbu žinoti, kad užsiaugintumėte gausų ir sveiką derlių? Aptarkime visą eigą – nuo planavimo ir tinkamų veiksmų.

 

Sėjos planavimas

Kiekviena daržovių rūšis turi savo individualų dygimo laikotarpį, kuris dar gali kisti priklausomai nuo sąlygų (tinkamos šilumos, apšvietimo ir pan.). Sėją reikėtų pradėti nuo ilgiausiai dygstančių daržovių.

Norėtumėte žinoti per kiek laiko sudygsta sėklos ir kada tinkamos persodinimui? Pateikiame populiariausių daržovių lentelę.

Daržovės rūšis Per kiek dienų sudygsta  Daiginimo laikotarpis
Pomidorai 6-8 45-50
Agurkai 4-7 23-30
Kopūstai 4-7 35-55
Moliūgai 6-8 20-25
Cukinijos 6-8 20-30
Paprikos 16-20 60-80
Baklažanai 6-7 55-60

 

Kaip matote, pirmiausia reikėtų pradėti sėti ilgiausiai dygstančias daržoves, kad spėtumėte subrandinti tinkamus daigus iki gegužės pabaigos, birželio pradžios. Tada jau galėsite sodinti lauke arba šiltnamiuose.

Morkas, pupeles, žirnius, burokėlius ir kitas daržoves, kurių nereikia iš anksto daiginti, galite sėti tiesiai į dirvą. Rekomenduojamas sėjos laikas nurodomas ant pakuočių. Dažniausiai tai pavasario pabaiga ir vasaros pradžia.

 

Kur daiginti?

Kai išsirinksite norimas daržovių rūšis ir veisles, reikės pasirūpinti daiginimo talpomis. Tai galėtų būti:

  • plastikiniai ar savadarbiai loveliai;
  • pavieniai indeliai. Tinka ir nuo grietinės ar kitų maisto produktų;
  • polimerinės daigyklos (kasetės) ar indeliai;
  • kiaušinių lukštai;
  • specialios daigyklos su dangčiu ar be jo;
  • durpinės daigyklos;
  • durpių tabletės;
  • ir pan.

Tiks bet kokios talpos, kurias patogu pernešti ir apsukti, kad visi daigai gautų šviesos. Be to, daigyklas reikės apdengti, tad pasirūpinkite ir tinkama danga. Tai galėtų būti plėvelė, polietilenas, kartonas ar stiklas. Dangą taip pat reikės kasdien nuimti ir vėl uždėti, todėl ji turėtų būti lengva ir patogi.

 

Į kokią žemę sėti?

Tai vienas iš svarbiausių pasirinkimų. Nuo žemės kokybės priklausys ar sėklos sudygs, ar negaus užkrato ir pan. Galimi du pasirinkimai – naudoti savo daržo žemę arba įsigyti specialiai paruoštą. Pirmu atveju rizikuojate su žeme atsinešti kenkėjų ir ligų užkrato. Jei nesate tikri dėl turimos dirvos kokybės, verčiau nerizikuokite. Taip pat geriau nemaišykite pirktinio substrato su savomis žemėmis, nes rizika išliks tokia pati.

Rinkoje galima rasti specializuotų ir universalių, daiginimui skirtų substratų. Tikrai nesudėtinga įsigyti – jų yra tiek prekybos centruose, tiek internetinėse, specializuotose parduotuvėse. Tada būsite tikri, kad tokioje žemėje bus užtektinai reikiamų maistinių medžiagų ir netykos jokie pavojai.

Pirktinis substratas dažniausiai, vos tik atidarius pakuotę, būna šiek tiek drėgnas. Jei viso iš karto nesunaudosite, jis išsausės. Todėl laistydami atsižvelkite į šiuos faktorius.

Sėjant žemė turi būti drėgna, bet ne permirkusi. Taip pat svarbu, kad ji viso daiginimo metu išliktų puri ir pralaidi orui, kad nesusidarytų viršuje kieta plutelė. Žinoma, pasėję jau nepurensite, todėl sėkite į tinkamą žemę.

Pati sėja ypatingų žinių nereikalauja, tik stenkitės, kad sėklos pasiskirstytų atokiau viena nuo kitos ir nesukristų į vieną vietą, nes bus sudėtinga pikiuoti. Galite įsigyti ir sėklų juostomis, tada nereikės jaudintis, dėl tinkamo sėjimo.

 

Daigų auginimas

Antras svarbus etapas – daiginimas. Pasėjus sėklas reikėtų jas uždengti, kol prasikals pirmieji daigeliai. Jiems šviesa nėra būtina, tačiau kasdien reikia nudengti ir palaikyti atvirai, kad nepradėtų pelyti žemės.

Prasikalusiems daigeliams reikės šviesos ir šilumos. Todėl galite statyti daigyklas ant palangių. Jei natūralios šviesos bus mažai, prireiks dirbtinės. Daugeliui daržovių daigų pakanka 20 laipsnių šilumos.

Stebėdami žemės drėgnumą, periodiškai laistykite  – ji turi būti ne perdžiūvusi ir nepažliugusi.

Ūgtelėjusius daigelius, jei reikia, galite pikuoti. Pomidorų ir agurkų daigelius patogiausia persodinti į atskirus indelius. Bus lengva išlaikyti tinkamus atstumus tarp daigų, kad jie neužstotų vienas kitam šviesos. Pikiuodami būkite labai atidūs, kad nepažeistumėte itin gležnų daigelių ir šaknų. Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad paprikos nemėgsta pikavimo.

Nelepinkite daigų per aukšta temperatūra, antraip jie per greitai ištįs ir bus neatsparūs lauko sąlygoms.

Augant daigams, stebėkite juos ar visi sveiki. Jei pastebėsite, kad kažkuris daigas turi ligos požymių – pašalinkite.

Jau artėjant persodinimui į dirvą, pravartu daigus išnešti dienomis į lauką ar šiltnamį, kad priprastų prie klimato.