Kiekvienas tiek ūkininkas profesionalas, tiek ir daržininkas mėgėjas, svajoja apie gerą derlių. Ne paslaptis, kad derliaus kokybė bei gausa priklauso nuo įdėtų pastangų rūpinantis dirvožemiu. Vienas iš svarbiausių darbų dirvožemiui pagerinti – tręšimas. Šiandien yra daug įvairių cheminių trąšų, tačiau siekiantiems ne tik gausaus, bet ir sveiko derliaus rekomenduojame rinktis natūralias žaliąsias trąšas arba kitaip vadinamus sideratus.
Kas yra žalioji trąša?
Žalioji trąša arba sideratai – tai augalai kurie sėjami į dirvožemį ir auginami tam, kad jį natūraliai patręštų, praturtintų reikiamomis medžiagomis dirvožemį. Dažniausiai kaip žaliąją trąšą ūkininkai/daržininkai naudoja – baltąsias garstyčias.
Auginant baltąsias garstyčias:
- Pagerės dirvos struktūra;
- Pagerės aeracinės savybės;
- Išvengsite dirvos erozijos;
- Suaktyvės dirvoje esantys mikroorganizmai;
- Pagausės humuso ir maisto medžiagų;
- Tankus pasėlis nustelbs piktžoles.
- Sėjos laikas: nuo ankstyvo pavasario iki rugsėjo vidurio.
Sėklos norma: 2,5 kg/arui; 25 kg/ha
Sėjos gylis:1-2 cm. Galima sėti padrikai ,bei į vageles.
Įterpimas: rekomenduojama aparti (įterpti) augalams sužydėjus. Baltosios garstyčios auginamos dirvožemyje kaip sideraliniai augalai kartu su paaugusiais augalais lauke ir šiltnamiuose, tinka po bulvių, daržovių ar vienmečių augalų derliaus nuėmimo. Jos užaugina daug žaliosios trąšos kuri puikiai pakeičia mėšlą, paaugę augalai perkasami arba užariami tam, kad pūdami natūraliai patręštų dirvą. Todėl tai ypač veiksmingas ir visiškai ekologiškas tręšimo būdas. Baltosios garstyčios išauga apie 106 cm. aukščio, gausiai šakotos ir lapuotos, išaugina gausų žaliosios masės derlius, kuris siekia 20-30 t/ha. Laikotarpis nuo sudygimo iki žydėjimo trunka apie 30 d. Baltosios garstyčios išskiria fitoncidines medžiagas, kurios naikina dirvoje esančius ligų pradus, slopina nematodų gyvybingumą, bei kai kurių piktžolių dygimą. Net iki 2m. galinčios įsiskverbti šaknys, gerai išpurena ne tik armenį, bet ir podirvį, gerina dirvos struktūrą, oro laidumą ir drėgmės rėžimą, stabdo mineralinių medžiagų išsiplovimą, 30-60 proc. sumažina dirvos piktžolėtumą.
Taigi, jei norite ne tik gausaus, bet ir sveiko derliaus, verta išbandyti ekologišką ir itin veiksmingą žaliąją trąšą.