ROPINIAI KOPŪSTAI (KALIAROPĖS): NEREIKLI, TAČIAU LABAI NAUDINGA DARŽOVĖ

 

Kopūstinės daržovės yra vienos iš dažniausiai auginamų daržovių mūsų daržuose. Jų populiarumą lemia didelis įvairių kopūstų suvartojimas, taip pat lengvas auginimas ir nauda mūsų organizmui. Kopūstinės daržovės pasižymi didele įvairove, o vienos iš jų yra – ropiniai kopūstai, dar vadinami kaliaropėmis. Šie kopūstai yra vartojami rečiau nei gūžiniai arba žiediniai, žmonės dažnai visai be reikalo atsisako ropinių kopūstų. Skubame paaiškinti, kodėl nereikia jų bijoti.

Kokia kaliaropių nauda?

Kaliaropės iš išvaizdos primena ropes, net pavadinime yra užšifruotas ropės pavadinimas, tačiau, vis dėlto, ši daržovė yra baltagūžių kopūstų giminaitė, be to, pasižymi kopūstinėms daržovėms būdingomis savybėmis.

Ropiniuose kopūstuose itin gausu vitamino C, jo kiekiu šios daržovės lenkia net apelsinus. Maždaug 120 g svorio kaliaropė patenkina vitamino C dienos poreikį, kuris svarbus palaikyti apsaugines organizmo funkcijas. Taip pat šiose daržovėse yra labai daug B grupės vitaminų, naudingų tiek mūsų plaukų ir odos grožiui, tiek energijos apykaitai, tiek gyvybingumui palaikyti. Kaliaropėse yra ir kitų naudingųjų medžiagų – biotino, geležies, reikalingos kraujotakai, magnio, naudingo raumenų ir širdies funkcijoms, mangano, padedančio palaikyti gerą nuotaiką ir kovoti su stresu, kalio ir kt.

Kaip auginti kaliaropes?

Ropiniai kopūstai geriausiai auga silpnai rūgščioje arba neutralioje priesmėlio arba lengvo priemolio dirvoje, geriausia, puveningoje. Kaliaropes galima auginti vietose, kur prieš tai augo bet kokios daržovės, išskyrus kopūstai.

Kaliaropes galima anksti pavasarį sėti į šiltnamį arba daigyklas ir vėliau į dirvą sodinti daigus. Toks būdas leidžia gauti ankstyvesnį daržovių derlių. Taip pat balandžio mėnesį ropinius kopūstus galima sėti tiesiai į dirvą ir auginti po priedanga taip gaunant daigus vėlyvajam daržovių derliui. Gegužės mėnesį jau galima kaliaropes sėti tiesiai į dirvą ir auginti joje.

Į nuolatinę augimo vietą daigus reikia persodinti, kai jie turi 4–5 lapus. Daigai sodinami negiliai, o kai prigyja, reikia patręšti. Kaliaropės mėgsta drėgmę, jų nereikia kaupti, stiebagumbius formuoti augalai turi dirvos paviršiuje.

Galite rinktis iš šių ropinių kopūstų veislių: ankstyvosios hibridinės Kartago H, vidutinio ankstyvumo Delikatess Witte, vidutinio ankstyvumo, vedančios violetinius vaisius, Delikatess Blauer, net iki 10 kg svorio vaisius užauginančios Superschmelz.
Taigi, nebijokite neįprastų daržovių, geriau įsileiskite jas į savo daržą ir virtuvę. Ropiniai kopūstai, dar vadinami kaliaropėmis, yra labai naudingi mūsų organizmui, plačiai panaudojami ir nesunkiai auginami.