SUSKUBKITE TRĘŠTI VEJĄ – TUOJ BUS PER VĖLU


Graži veja – kiekvieno nuosavo sklypo šeimininko pasididžiavimas. Ji tolygi, žalia, vešli... Tačiau, kad veja tokia būtų, reikia įdėti pastangų. Pavasaris – aktyvus metų laikas žadinant veją iš žiemos miego, o vasara – ruošiant veją artėjančiam poilsiui šaltuoju metų laiku. Svarbiausias darbas paruošimo etapu – vejos tręšimas, tačiau reikia suskubti tai padaryti, nes rugpjūtis – paskutinis mėnuo, kai veja aktyviai vegetuoja ir iš trąšų pasiima jai reikalingas medžiagas.

Kokia yra azoto reikšmė vejai?

Įvairūs makroelementai (fosforas, kalis ir kt.) ir mikroelementai (boras, geležis ir kt.) yra mineralinės augalų mitybos pagrindas, tačiau dirvožemyje daugelio šių naudingųjų medžiagų yra per mažai, todėl jų kiekį reikia kompensuoti trąšomis. Vejai itin svarbus makroelementas yra azotas, todėl azotinės trąšos – būtinos norint turėti išpuoselėtą veją.

Azotinėmis trąšomis augalai tręšiami vegetacijos pradžioje, prieš sėją, taip pat šios sėklos naudojamos papildomam tręšimui. Todėl tai puikus būdas atgaivinti veją po žiemos ir pamaitinti prieš šaltąjį sezoną, kuris yra pats pavojingiausias vejai.

Azoto trąšos gerai ištirpsta vandenyje ir yra greitai pasisavinamos. Jos skatina ir stiprina vejos žolių antžeminės dalies vystymąsi. Tačiau per didelis azoto kiekis prailgina vejos vegetaciją, žolės nespėja pasiruošti žiemai ir užšąla. Tokia veja pavasarį nutirpus sniegui tikrai nenudžiugins.

Kodėl negalima delsti?

Rugpjūtis – paskutinis mėnuo, kai veja aktyviai vegetuoja, t. y., aktyviai auga ir vystosi: rugsėjį-spalį vegetacija po truputį lėtėja, todėl tręšti azoto pagrindo trąšomis nebereikia. Tad norint, kad azotas būtų įsisavintas tinkamai, svarbu dar rugpjūtį išberti azoto pagrindo trąšas, kad veja spėtų pasisavinti visas maistingąsias medžiagas ir pasiruošti žiemai: ją lengviau peržiemoti ir pavasarį greičiau atsigauti.

Taigi, norint džiaugtis išpuoselėta veja, kurios pavydėtų visi kaimynai, neužtenka tik pasirinkti kokybiškas vejos sėklas, veją laistyti ir pjauti. Vienas iš svarbiausių priežiūros darbų – vejos tręšimas. Tai daryti reikia pavasarį ir vasarą, todėl vasarai besibaigiant reikia suskubti veją patręšti azoto trąšomis, kad veja lengviau peržiemotų ir pavasarį greičiau atsigautų.