Vasario mėnesio darbai sode

Atrodytų ką gi galima veikti sode vasario mėnesį, kai neretai dar siaučia pūgos, o sniego pusnys net kelius siekia. Tačiau, nepaisant to, kokia buvo žiema, rūpestingi sodininkai jau dabar pradeda rūpintis tiek pavasarine sėja, tiek jau augančiais augalais. Tad, iš tiesų, kokius gi darbus galima atlikti sode paskutinį žiemos mėnesį?

 

Pasirūpinkite vaismedžiais ir vaiskrūmiais

Kol neprasidėjo sėjos ir sodinimo įkarštis, o žemė dar miega žiemos miegu, turite puikią progą pasirūpinti vaismedžiais ir vaiskrūmiais, juolab, jei nespėjote to padaryti rudenį.

  1. Jei iš rudens palikote nenugenėtų medžių ar krūmų, ankstyvas pavasaris kaip tik pats laikas tuo užsiimti, nes kai subrinks pumpurai bus per vėlu. Tačiau atminkite, kad genėti negalima, jei lauke spaudžia didesnis nei 5 °C šaltis.
  2. Jei per žiemą iškrito mažai sniego, nuo takelių ir tuščių plotų (bet ne nuo vejos) nukastu sniegu apžerkite vaismedžių, ypač žemaūgių, pomedžius.
  3. Jei sniego iškrito gausiai, purų sniegą sustumkite prie medžių kamienų ir gerai suminkite, kad po juo augalų žievės negraužtų pelės, zuikiai ar kiti netikėtai užklydę kenkėjai.
  4. Jei žiema vis tik pasitaikė gausiai snieguota, nuo dekoratyvių augalų sniegą reikėtų nukratyti, kad jis neiškraipytų ir neišlaužytų sumedėjusių šakų.
  5. Vasarį pats laikas pasirūpinti po augalų genėjimo likusiomis žaizdomis – aptepti jas sodo tepalu (per atviras žaizdas plinta vaismedžius galintys užkrėsti ligų sukėlėjai).
  6. Nurinkite ir sudeginkite po rudens ant medžių likusias vaisių mumijas, kad neužkrėstų naujo besimezgančio derliaus.
  7. Jei nespėjote rudenį, vasarį suskubkite nubaltinti vaismedžių kamienus, kol kaitrios pavasario saulės pabudinti nesukilo kenkėjai.
  8. Apžiūrėkite obelis ir išpjaukite miltligės pažeistas šakas.
  9. Jei orai geri ir nėra šalčių, vasario pabaigoje galite perskiepyti kaulavaisius (vyšnias, trešnes, slyvas, abrikosus, persikus).

 

Laukia darbai apšildomuose šiltnamiuose

Jei jūsų šiltnamis šildomas, pavasarinę sėją bei sodinimą galite pradėti jau pirmoje vasario mėnesio pusėje – sėkite ridikėlius, salotas, pipirnes bei kitas žalumynines daržoves, laiškams sodinkite svogūnus. Tačiau šiuo metu saulėtų dienų pasitaiko dar palyginti mažai, todėl apšildomuose šiltnamiuose auginamus augalus būtina tinkamai prižiūrėti – patalpoje palaikyti pastovią temperatūrą bei drėgnumą. Jei reikia, įrengti papildomą apšvietimą.

 

Nepamirškite rūsiuose saugomų daržovių

Artėjant pavasariui, pravartu patikrinti kaip peržiemojo rūsiuose, kaupuose ar kitose panašiose laikymo vietose saugomos daržovės. Jas reikėtų perrinkti ir išmesti tas, kurios pradėjo gesti.

 

Užsukite ir į braškyną

Jei vasaris prasidėjo užsitęsusiu atlydžiu ir tirpstančiu sniegu, skubėkite į braškyną apžiūrėti ar jame netelkšo vandens balos. Jei vis tik taip nutiko, kuo skubiau sumeistraukite drenažą, kuriuo nubėgtų susikaupęs vanduo. Užsistovėjus vandeniui, braškės žus. Tas vietas, kuriose visai nėra sniego, o rudenį neapmulčiavote, pravartu užpilti sausomis durpėmis, sausa žole ar smulkintais šiaudais.

 

Skirkite dėmesio visžaliams augalams

Atrodytų visžaliai augalai žaliuoja sau ir žaliuoja, ir nieko jiems daugiau netrūksta. Tačiau jiems reikia skirti tiek pat dėmesio, kiek ir lapuočiams. Vasario mėnesį visžalius augalus derėtų apsaugoti nuo kaitrios saulės ir išdžiūvimo. Jei žiema ne šalta ir žemės paviršius atšyla, spygliuočius reikėtų palieti ir apmulčiuoti. Apžiūrėkite ar nepažeistos priedangos ir aprišalai. Patikrinkite alpinariumus ir jautrius apnuogintus augalus pridenkite.

 

Pasirūpinkite paukščiais ir išalkusiais miško žvėrimis

Jei jūsų sodas įsikūręs netoli miško, per žiemą tikrai ne kartą sulaukiate nekviestų svečių, besitaikančių apskabyti jaunus medelius. Pavasarį šie vizitai gali ir padažnėti, tad jei nespėjote rudenį, vasario mėnesį vaismedžių kamienus ir šakas nutepkite baltinamosiomis medžiagomis su repelentais, atbaidančiais elnius, stirnas bei kiškius. Jei turite vaisių, daržovių ar kitokio atliekamo pašaro, toliau nuo sodo, pakrūmėje, paberkite jo miško gyventojams. Turėdami ko užkrimsti, jie aplenks jūsų sodą. Pašarui tinka ir nugenėtos vaismedžių šakos.

Taip pat nepamirškite palesinti žiemojančių paukščių. Tokiu būdu pripratinsite paukščius gyventi jūsų sode ir vasarą turėsite puikius pagalbininkus kovoje su augalų kenkėjais. O jei norite, kad sparnuotieji pagalbininkai taptų nuolatiniais jūsų sodo gyventojais, jau vasario mėnesį reikėtų atrasti laiko pasidirbinti inkilų, juolab kad pirmieji inkilai keliami jau kovo mėnesį.

Kaip matote, nors už lango dar tebesitęsia kalendorinė žiema, kartais šaltesnė, o kitais kartais primenanti rudenį, tačiau miegoti kaip lokiams žiemos miegu nederėtų ir jau vasario mėnesį suskubti pasidaryti būtinus darbus. Padirbėję iš peties turėsite sveikus ir stiprius augalus, o rudenį be jokių abejonių džiaugsitės gausiu derliumi.