Šiltnamis – statinys prie namų, kur sezono metu visada smagu užsukti, nes akys raibsta nuo auginamų daržovių ir žalumynų. Tačiau atėjus rudeniui, kai vaizdas šilnamyje tampa nebe toks gražus, ten norisi užsukti gerokai rečiau. Tačiau svarbu nepatingėti ir paskirti pusdienį šiltnamio paruošimui žiemai. Tai geriausia daryti spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje, kai nurenkate paskutinius pomidorus, paprikas ir salotas.
Pašalinkite augalų liekanas
Pirmiausia, ką turite padaryti – tai pašalinti šiltnamyje augusių augalų liekanas: šaknis, stiebus, lapus, blogus vaisius. Visas augalų liekanas, tik jei jos nebuvo pažeistos ligų ir kenkėjų, galite kompostuoti. Pažeistas liekanas geriausia sudeginti arba išmesti į žaliąsias atliekas. Taip pat išmesti reikėtų ir mulčią, jei jis šiltnamyje buvo naudotas.
Gerinkite gruntą
Grunto gerinimas – tai žemių keitimas. Darže to daryti nereikia, nes darže yra galimybės taikyti sėjomainą, o, štai, šiltnamyje dažniausiai yra auginami tie patys augalai ir dažniausiai tose pačiose vietose. Šiltnamyje sėjomainos principų taikyti nepavyksta, todėl reikia gruntą gerinti pakeičiant žemes.
Metai iš metų toje pačioje vietoje augančios daržovės naudoja tas pačias maisto medžiagas, jas puola tie patys kenkėjai, jie serga tomis pačiomis ligomis, todėl dirva pažeidžiama, o taip rizikuojame šiltnamyje auginamų daržovių kokybe ir derliaus gausa. Dėl šios priežasties kasmet rekomenduojama šiltnamio gruntą gerinti dalinai arba net visiškai pakeisti nauju.
Gerinti gruntą taip pat galima pasėjant sideralinius augalus, dar vadinamus žaliąją trąša – tai baltosios garstyčios, lubinai, pašarinės pupos ir pan. Pasėkite ir palikite iki pavasario, tačiau, jei šiltnamis uždengtas, reikėtų sideralinius augalus pasėjus gausiai palieti.
Jei sideralinių augalų nesėsite, gruntą pagerinti galite pridėdami komposto, tačiau tik padaryto iš nepažeistų augalų. Komposte esantys elementai ir mikroorganizmai puikiai pagerins ir patręš šiltnamio žemę.
Palaikykite švarą
Kenkėjai mėgsta kauptis prie šiltnamio konstrukcijų, įvairių šiltnamyje esančių kitų objektų: atramų, pririšimų, vazonų, laistytuvų ir pan. Todėl labai svarbu prieš žiemą šiltnamį sutvarkyti ir palikti tvarkingą.
Pirmiausia, nerekomenduojama šiltnamyje palikti nereikalingų daiktų arba juos nuvalyti ir tik tada laikyti šiltnamyje. Taip pat nuvalyti visas šiltnamio konstrukcijas: tiek dangą, tiek atramas. Tačiau galite nevalyti, jei šiltnamį žiemos sezono metu nudengiate. Tada visą darbą kenkėjų naikinime atliks žiemos speigai. Jei šiltnamio nenudengiate, žiemą papildomai į vidų galite kartas nuo karto primesti sniego.
Taigi, vėlyvas ruduo – pats metas pasirūpinti šiltnamiu ir paruošti jį kitų metų sėjai. Darbams užteks gero pusdienio, o teigiamos įtakos kito sezono metu jie turės labai daug: derlius bus gausesnis ir kokybiškesnis. O rudenį atlikti darbai leis anksčiau pradėti sėjos sezoną ir sutaupyti laiko pavasarį.